נתי טוקר

ההסתדרות הודיעה הערב כי חלה פריצת דרך במו"מ עם משרדי האוצר והתקשורת במו"מ סביב תנאי הפרישה של עובדי רשות השידור. העובדים התנגדו עד כה להצעת החוק שהוביל שר התקשורת גלעד ארדן לסגירת רשות השידור והקמת גוף חדש לשידור הציבורי.

הערב נערך דיון מרתוני בין יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, ראשי האיגודים המקצועיים בהסתדרות לבין ארדן, הממונה על השכר באוצר קובי אמסלם וראש אגף תקציבים אמיר לוי.

לפי הודעת ההסתדרות, ההסכמות שהושגו הן כי תנאי הפרישה של העובדים במהלך הסגירה-פתיחה יהיו דומים לאלה שסוכמו עם ההסתדרות ברפורמה ב-2011 שבוטלה. עוד נקבע כי העובדים שיעברו לרשות החדשה לא ייפגעו בשכרם. עם זאת, נותרו נושאים אחרים שעוד לא סוכמו.

הפגנת עובדי רשות השידורצילום: אמיל סלמן

לפי דיווח של האוצר לוועדת לנדס, בסכם הרפורמה שבוטלה היו אמורים לפרוש 700 עובדים, ועלות הפרישה הממוצעת לכל עובד הגיעה ל-720 אלף שקל. בסך הכל עלות הפרישה של 700 העובדים היתה מגיעה ל-485 מיליון שקל.

ברפורמה הנוכחית, שכללה פרישה של 1,750 עובדים, האוצר כיוון לכך שעלות הפרישה של כל עובד תהיה 570 אלף שקל בלבד – ובסך הכל עלות הפרישה היתה מגיעה למיליארד שקל.

אם אכן יקבלו עובדי רשות השידור את אותם תנאי הפרישה - כלומר 720 אלף שקל בממוצע לכל עובד - הרי שעלות הפרישה הכוללת תגיע לכ-1.4 מיליארד שקל (כולל פרישת עובדי החינוכית) – הרבה מעבר לתוכנית הראשונית.

בנוסף, הוועדה המייעצת לוועדת לנדס ביססה את מסקנותיה להקמת גוף השידור הציבורי החדש על תוכנית שבה עובדי הרשות זוכים לרמת שכר ממוצעת נמוכה יותר. כעת מתחייב האוצר ומשרד התקשורת כי העובדים החדשים שייקלטו בגוף השידור הציבורי החדש יזכו לרמת שכר דומה. טרם נמסרה תגובת משרדי התקשורת והאוצר.

יו"ר אגודת העיתונאים חיקה גינוסר שהשתתף בדיון הערב  ובסדרת הדיונים האחרונה מול שר התקשורת ונציגי האוצר  אמר כי ״אכן הגענו לפריצת דרך בכל הקשור לתנאי הפרישה ושמירת רצף הזכויות של העובדים שיישארו ברשות החדשה. עם זאת עדיין עומדים בפנינו אתגרים רבים בועדה המיוחדת לחוק רשות השידור, על זכויות העיתונאים, וסעיפי החוק השונים - במטרה להבטיח שידור ציבורי איכותי חף אינטרסים בישראל״.

משרדי האוצר והתקשורת  אישרו כי חלה התקדמות במו"מ אך עדיין יש נושאים ששרויים במחלוקת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום