ג. יפית רוכשת את רשת סטימצקי ממרקסטון

הרכישה תתבצע באמצעות ג'י גרופ והוצאת "קוראים" ■ מנכ"לית סטימצקי, איריס בראל, תישאר בתפקידה בשלב זה ותקבל חלק מבונוס של 2 מיליון דולר שהובטח לה בחוזה העסקתה ■ לסטימצקי חובות לספקים של כ-60 מיליון שקל

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נמצאו רוכשים לחברת לסטימצקי: חברת ג'י גרופ שבשליטת יפית גרינברג (54%), גילי כהן ואור לובושיץ ביחד עם עפרה מיתר, רו"ח גדעון הירש ורו"ח רז שפירא והוצאת הספרים קוראים של אבנר פחימה חתמו על הסכם לרכישת סטימצקי מקרן מרקסטון. ככל הנראה מנכ"לית סטימצקי, איריס בראל, תישאר בתפקידה בשלב זה, והוסכם כי תקבל חלק מבונוס של 2 מיליון דולר, שהובטח לה בחוזה ההעסקה שלה עם מרקסטון מ-2006. זאת במידה שהחברה תימכר במהלך כהונתה. לפי מקורבים, תקבל בראל כמחצית מהבונוס בחוזה, כלומר כמיליון דולר.

בראל היתה נתונה תחת ביקורת קשה בשבוע האחרון, לאחר שהתברר כי לקחה לאחרונה בונוס של חמש משכורות בסך של כ-650 אלף שקל עבור ביצועי שנת 2013. כעת הוסכם עם בראל כי תישאר בתפקידה תוך ויתור משמעותי בתנאי העסקתה הנוכחיים - עד כה שכרה החודשי של בראל היה לפי הערכות כ-130 אלף שקל.

מול מרקסטון ניהלו גם משא ומתן עם קבוצה של כתר הוצאה לאור ורשת קרביץ, שמשכה את הצעתה ברגע האחרון. קבוצה נוספת הורכבה מהוצאת ידיעות ספרים וחברת המשחקים יצירה, אולם מקורבים לרשות ההגבלים העסקיים הבהירו כי לא היו מאשרים למוציא לאור משמעותי לרכוש את סטימצקי.

יפית גרינברגצילום: עופר וקנין

ככל הנראה, מה שעזר לקדם את העסקה היה הודעתה של החברה כי קרן מרקסטון תשלם את החוב של סטימצקי לדויטשה בנק ורשת מגנוליה.

הפרסום הראשון אודות הקשיים של סטימצקי היה בתחילת אפריל, כשסטימצקי לא עמדה בתשלומים לספקים בסמוך למותו הטראגי של יו"ר מרקסטון, אמיר קס. סטימצקי שילמה לספקים באיחור של עשרה ימים, אך בתחילת החודש הנוכחי שוב הודיעה לספקים כי יקבלו את מחצית מהתשלום רק ב-20 ביוני. בשבועות האחרונים סובלת סטימצקי ממחסור בסחורה משום שחלק מההוצאות לאור, ובראשן ידיעות ספרים, אינן מעבירות לה ספרים.

בראל אמרה ל-TheMarker שכבר בסוף חודש מארס המצב בקמעונות "קטסטרופלי" ורמזה לחודשים הראשונים של השנה שהיו עם ירידות חדות במכירות בתחומים רבים. במקרה של ענף הספרים היה מדובר בירידה מוערכת של כ-30% שנבעה מירידה בצריכה, בשילוב עם חוק הספרים שנכנס לתוקפו בתחילת פברואר.

כעת נותרת השאלה, האם הספקים של סטימצקי יקבלו ביום שישי הקרוב את התשלום שסטימצקי חייבת להם על חודש יוני, המוערכים בכ-12 מיליון שקל עבור חודש מארס. לסטימצקי חוב נוסף לספקים שהיה אמור להיות משולם של כ-60-50 מיליון שקל.

בכל הנוגע לספקים של סטימצקי, אומר מקורב לרשת כי הם ייאלצו 'לעבור תספורת' ולא יקבלו את מלוא הכספים המגיעים להם. לדבריו, "עליהם לקבל זאת בהבנה כי אם סטימצקי הייתה נופלת הענף היה קורס".

בנוסף, לסטימצקי חוב מוערך של כ-18 מיליון  לעובדים, שרובו לא נמצא בחברה שכן קופת הפיצויים המרכזית שקיבלה קרן מרקסטון שרכשה את החברה ב-2006 התרוקנה עם השנים ונכנס כסף לקופות האישיות של העובדים רק החל משנת 2008 כחלק מצו ההרחבה.

הרוכשים של סטימצקי מסרו בנושא כי "לבקשת הנהלת סטימצקי ולמרות שלא קיימת חובה לעשות זאת, הסכימו הרוכשין להשלים במהלך השנים הבאות לפחות 50% מהשלמת קופת הפיצויים". עו"ד לענייני עבודה מסביר כי "המשמעות היא שאם מחר סטימצקי תפשוט שוב את הרגל העובדים עדיין בסיכון לחשיפה , שכן כספי הפיצויים שלהם אינם בטוחים". כמו כן, הצפי הוא כי חלק מעובדי החברה יפוטרו, שכן בראל אמרה לאחרונה לעובדים כי בכוונתה לצמצם את מספר החנויות ולסגור חנויות מפסידות.

גם אחרי היוודע החתימה בענף הספרים היו מי שפקפקו בעסקה ואמרו כי הם סבורים כי היא תתפוצץ, זאת גם לאור ההיסטוריה של יפית גרינברג, שניהלה משאים ומתנים לרכישת חברות שלא ליצאו אל הפועל, בהם ערוץ 10, והן משום מורכבות העסקה. "אני אגיד מזל טוב שאני אראה את הכסף שמגיע לי", אמר מוציא לאור אחרי ששמע על העסקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker