הוועדה לחוק השידור הציבורי תגביל את נוכחות ועדי העובדים בדיונים

התקדמות החקיקה לגבי סגירת רשות השידור מתקדמת באיטיות ונתקלת בהתנגדויות רבות מצד העובדים ■ יו"ר הוועדה החליטה כי רק נציג אחד מכל ועד ישתתף בדיונים ■ עובדי הרשות: "מדובר בניסיון נוסף להשתיק את המצוקה בה נתונים העובדים. זהו ניסיון היסטרי לסיים את ישיבות הוועדה, בכל מחיר, עוד במושב הכנסת הנוכחי"

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר

בעקבות המהומות - יו"ר הוועדה לחוק השידור הציבורי, ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד), החליטה כי מעתה ואילך יוותר רק לנציג אחד מוועדי רשות השידור להשתתף בדיונים בוועדה. זאת לאחר שנציגים רבים של העובדים הקשו, לטענתה, על התקדמות הדיון. העובדים עצמם מחו על ההחלטה וטענו כי זוהי "סתימת פיות".

היום (ד') התקיים יום הדיונים הרביעי אחרי המהומות - ח"כ אלהרר החליטה כי רק נציג אחד מכל ועד ישתתף בדיוני הוועדה לשידור הציבורי בחוק השידור הציבורי, שלפיו תיסגר רשות השידור וייפתח גוף חדש לשידור הציבורי. במהלך הדיונים דרשו ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) וח"כ תמר זנדברג (מר"צ) להגדיל את מספר הנשים בין חברי מועצת השידור הציבורי. אלהרר הציעה כי מספר חברי המועצה יעלה לעשרה, וחמישה מהם יהיו נשים.

בכל מקרה, קצב התקדמות החקיקה הוא איטי מאוד. בסביבת שר התקשורת גלעד ארדן חוששים כי אם הקצב הזה יימשך, הוא לא יספיק להעביר את החוק עד פגרת הקיץ. במהלך הדיונים בימים האחרונים מחו העובדים בחריפות נגד סגירת הרשות, פתחו בצעקות וחלקם אף הוצאו מן האולם. העובדים טענו כי הליכי החקיקה הם מהירים ולא מקובלים. ברשות השידור ובחינוכית יש יחד כ-14 נציגים שביקשו להשתתף בדיונים. תחילה הותר לשלושה נציגים מכל ועד להשתתף בדיונים, לאחר מכן הופחת ההיתר לשניים וכעת רק נציג אחד יוכל להשתתף בדיון.

קארין אלהררצילום: ויקיפדיה

העובדים מחו נגד החלטת אלהרר לאפשר נציג אחד בלבד. "מדובר בניסיון נוסף להשתיק את המצוקה הגדולה בה נתונים העובדים. זהו תוצר של ניסיון היסטרי לסיים את ישיבות הוועדה, בכל מחיר, עוד במושב הכנסת הנוכחי", אמר יו"ר אגודת העיתונאים חיקה גינוסר. העובדים גם שיגרו מכתב ליו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין בו הם מבקשים את התערבותו המיידית.

לטענת העובדים, "הוועדה המיוחדת להצעת החוק שעניינה גורלו של השידור הציבורי בישראלי וגורל אלפיים עובדיו, מתכנסת כמעט מדי יום, כדי לדון בהסתייגויות ובמתן הערות בעת ניסוח החוק. לכל אות ולכל מילה יש משמעות והשלכות על מהלך ציבורי משמעותי הנוגע למאות אלפי אנשים. לבד מחוסר האמפתיה המורגשת כלפינו מצד יוזמי החוק, והבהילות לקראת הגשתו למליאת הכנסת לאישור בקריאה שנייה ושלישית, כאילו הדיונים מהווים כסות להחלטה שהתקבלה, יוצאת ההוראה לא לאפשר ליותר מנציג אחד של כל גוף מוועדי העובדים להיות נוכח בדיונים.... נראה כי לזרוק אלפיים עובדים לרחוב קל יותר מלמצוא אולם גדול דיו במשכן הכנסת - גם לנידונים למוות יש זכות למילה אחרונה".

צילום: אמיל סלמן

מטעם דוברות הוועדה נמסר: "יו"ר הוועדה ח"כ קארין אלהרר הקדישה את שני הדיונים הראשונים לדיון כללי על החוק ומהותו, בהם ניתנה הזדמנות לעשרות נציגים של עובדי הרשות להביע את עמדתם. גם היום מוזמנים כל 14 הוועדים באופן קבוע לדיונים וזוכים לרשות הדיבור. עם זאת, אין דרך לאפשר לכל נציג של כל וועד להתבטא בכל דיון, אם רוצים שהדיונים אכן יישאו פרי. לא ראוי שהסכסוכים בתוך וועדי העובדים יהפכו את הדיונים בחוק לבלתי אפשריים. כל וועד יכול וצריך לגבש עמדה אחידה אותה יביא נציג מטעמו".

אתמול הביעה אלהרר עצמה תמיכה בחוק. בפוסט שכתבה בפייסבוק היא התייחסה לפעולות המחאה של עובדי הרשות, שהפקיעו את המסך לטובת העברת מסרים אישיים.

"כבר כמה ימים שעובדי רשות השידור מציפים את המסך והרדיו הציבורי בשקופיות ותשדירים שנועדו לגרום לנו להרגיש רע. להתבייש ואולי אפילו לבטל את הכוונה לסגור את רשות השידור ולהקים תאגיד שידור ציבורי חדש. בין זמזום המנגינה ש"אי אפשר להפסיק" לאיומים על כך שזו "הפעם האחרונה שתצפו במונדיאל בחינם" נתקלתי בשקופית הזאת ("שידור ציבורי = שמירה על הדמוקרטיה").

"כאן, אנחנו בהחלט מסכימים. שידור ציבורי אכן תפקידו לשמור על הדמוקרטיה ולא להיות כפוף לה. תפקידו גם לעודד יצירה איכותית, להפיק ולרכוש תכנים ערכיים. להוות אלטרנטיבה אמיתית לתקשורת המסחרית. תפקידו להיות יעיל וחדשני, לתת תמורה למאות מיליוני השקלים שמגיעים אליו מדי שנה מהציבור ולהשקיע אותם בתבונה בכוח אדם, ביצירה ובתוכן. החוק החדש הוא לא נגד רשות השידור. הוא בעד השידור הציבורי שהציבור בישראל זכאי לו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker