רשות השידור מחזיקה עשרות תעודות זהות של אזרחים ערבים תושבי מזרח ירושלים החבים לה כסף

לאזרחים אלו נאמר, לאחר שנעצרו במחסום, כי עד שלא יגיעו להסדיר את חובם בסניף הגבייה המקומי לא יקבלו את התעודות בחזרה; החרמת התעודות אינה חוקית ואפילו דרישת הצגתן מהנהגים אסורה

ענת באלינט חדש חדש
ענת באלינט
ענת באלינט חדש חדש
ענת באלינט

רשות השידור מחזיקה בעשרות תעודות זהות ורישיונות נהיגה של אזרחים ערבים תושבי מזרח ירושלים וצפון הארץ שהוחרמו מהם במחסומים הבלתי חוקיים שהפעילה הרשות בשנה האחרונה. לאזרחים אלו נאמר, לאחר שנעצרו במחסום, כי עד שלא יגיעו להסדיר את חובם בסניף הגבייה המקומי לא יקבלו את התעודות בחזרה. כמה עשרות תעודות של אזרחים שאינם מסוגלים לשלם את החוב עדיין נמצאות ברשות השידור.

אגף הגבייה ברשות מעסיק עובד מהמגזר הערבי שמוגדר כ"אחראי על המיעוטים" והוא זה שאחראי על איסוף התעודות של נהגים שאינם משלמים את חובם בו במקום והבאתם לרשות השידור במטרה להכריח את אותם אנשים לשלם. החרמת התעודות אינה חוקית ואפילו דרישת הצגתן מהנהגים אינה בסמכות אנשי רשות השידור.

כך, למשל, מונחות כעת ברשות השידור תעודות של האזרחים הבאים: אדם עיסא מכפר קאסם (תעודת זהות), חאסן חאג' מכפר כנא (רישיון רכב), אבו חלד נאדל ממזרח ירושלים (רישיון רכב) וראס חמיס משכונת שועפט בירושלים (רישיון רכב). מרשות השידור נמסר בתגובה כי אין החרמה של תעודות מאזרחים וכי מדובר במספר תעודות של נהגים שברחו מהמחסום לאחר שהגובים לקחו מהם את התעודות כדי לברר את פרטיהם. דובר המוסדות הציבוריים של רשות השידור מסר על הטענה בדבר החרמת התעודות המזהות כי "מבירור שערכנו עולה שמדובר בשקר חסר כל בסיס".

יו"ר רשות השידור אברהם נתן הורה אתמול (שני) להפסיק את הגבייה במחסומים, בעקבות חשיפת "הארץ", עד לבירור הסוגיה כולה. למרות זאת, יצאה פקודת מבצע מאגף הגבייה שהורתה על קיום מחסומים במזרח ירושלים עם כוחות מג"ב - באזור שכונת שועפט, בארמון הנציב וליד הקונסוליה האמריקאית. מלשכת נתן נמסר כי מבירור עולה כי המחסומים שהוצבו במזרח ירושלים הם של ביטוח לאומי.

כפי שנחשף ב"הארץ" ביום ראשון, הרשות מפעילה זה שנה מחסומי דרכים, מלווים בשוטרים ואנשי מג"ב, שבהם נגבו באיומי שווא עשרות מיליוני שקלים מאזרחים. פעילות המחסומים נעשתה בניגוד לחוק רשות השידור ולפקודת מסים (גבייה) שמכוחם נעשית גביית האגרה.

לאנשי רשות השידור אין סמכות לעכב אזרחים או לדרוש מהם להציג תעודת זהות ולהעסיק שוטרים בשכר במחסומים. מלבד זאת, החלק הארי של הגבייה במחסומים נשען על אזרחים שאינם רשומים כבעלי מקלטים ואנשי הגבייה "יצרו" להם חוב בו במקום, עד שבע שנים אחורה, תוך איום שווא שאם לא ישלמו, רכבם יעוקל במקום. בפועל אף רכב לא עוקל ונהגים שסירבו לשלם שוחררו לדרכם לבסוף. לפי החוק, ניתן לגבות אגרת טלוויזיה רק ממי שרשום כבעל מקלט - דיווח שמגיע מסוחר או מהאדם עצמו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker