רשות השידור מציגה: 600 מ"ר משרדים לעשרה עובדים - מדיה ושיווק - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

רשות השידור מציגה: 600 מ"ר משרדים לעשרה עובדים

דו"ח שנערך בהזמנת ועדת לנדס והגיע ל-TheMarker, המשווה בין רשות השידור הישראלית לגופי שידור בארץ ובחו"ל, מעלה מסקנה חד־משמעית: בזבוז וחוסר יעילות קיצוניים אינם מאפשרים שידור ציבורי בישראל

35תגובות

לאחר שאושר בקריאה ראשונה לפני כשבועיים, מגיעה הצעת החוק החדשה לפירוק רשות השידור למבחנה האמיתי: האם תצליח הצעת החוק לחצות את הדיונים בו עד הקריאה השנייה והשלישית ללא שינויים שייטלו את עוקצה?

לשם הדיון בהצעת החוק הוקמה בכנסת ועדה מיוחדת בראשות ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד), שתתחיל את דיוניה היום (ד'). שר התקשורת, גלעד ארדן, המנסה לדחוף את החוק בכל הכוח, הצליח לקבוע לוח זמנים צפוף לדיוני הוועדה, ונכון לעתה נקבעו שש ישיבות בשמונה ימים.

דניאל בר און

כפי המסתמן, הישיבות לא יתנהלו על מי מנוחות. לוביסטים, עובדי רשות השידור ומנהליה, ואפילו ההסתדרות צפויים להפעיל את השפעתם כדי למנוע את פירוק רשות השידור הישנה והקמה של רשות חלופית, כפי שקובעת הצעת החוק. גם חברי כנסת אחדים שירצו לשמור על דריסת הרגל הפוליטית ברשות, לא ימהרו לאשר את הנוסח הנוכחי של הצעת החוק.

כעת נחשפים הדו"חות שהוצגו בוועדת לנדס, בעקבות בקשת חופש מידע של עו"ד אלעד מן, היועץ המשפטי של עמותת הצלחה. "ראוי כי הדיון על עתיד השידור הציבורי יתקיים תוך תשומת לב וניתוח כלל המסמכים המקצועיים שעמדו לנגד עיני מקבלי ההחלטות", אמר מן. "יש במסמכים שנחשפו כדי לחדד את תמונת השיקולים המלאה שהונחה בפני ועדת לנדס. נדמה לפעמים שחלק מהעמדות שמושמעות על ידי צדדים שונים בוויכוח מכילות רק נתונים שנוחים להם, ויש להצטער על כך".

לקראת הדיון הראשון של הוועדה המיוחדת, הגיע לידי TheMarker הדו"ח של חברת הייעוץ שליוותה את דיוני ועדת לנדס, שהמלצותיה שימשו לשם גיבוש החוק. רם בלינקוב ואילן לוין, מחברת הייעוץ X, הגיעו למסקנות חותכות, ובמרכזן המסקנה כי השידור הציבורי הנוכחי איבד לחלוטין את היכולת לתפקד, ולפיכך אינו מספק ערך לצופים, לנוכח המשאבים הציבוריים הרבים המושקעים בו.

1. יותר כסף, הרבה פחות הפקות

חברת הייעוץ של בלינקוב ולוין ערכה השוואה של פעילות ערוץ 1 מול ערוצי הטלוויזיה המסחריים המקומיים, והצביעה על חוסר היעילות האדיר ברשות. בדו"ח נעשתה השוואה בעיקר מול ערוץ 10, שמודל הפעילות שלו קרוב יותר לזה של ערוץ 1, לעומת ערוץ 2, המוחזק על ידי שתי זכייניות שונות.

לפי הדו"ח, כל אחד מערוצי השידור המסחריים (2 ו–10) מייצרים כ–4,700 שעות תוכן מקורי נטו בשנה. מנגד, ללא שידורים חוזרים מייצר ערוץ 1 כ–2,490 שעות שידור בלבד. הפער האדיר הזה נוצר אף שלערוץ 1 יש מקורות תקציביים וכוח אדם גדולים בהרבה. בערוץ 10 מועסקים 460 עובדים בכל שלוחות הערוץ, לרבות חדשות 10, ותקציב התוכן שלו הגיע ל–310 מיליון שקל ב–2013. מנגד, תקציב הטלוויזיה הישראלית בלבד, ללא הטלוויזיה הערבית, מגיע ל–420 מיליון שקל בשנה.

הנתון של 2,490 שעות שידור בערוץ 1 גם הוא חלקי. כ-40% מהתכנים בשעות הבוקר בלוח השידורים של הערוץ מסופקים על ידי הטלוויזיה החינוכית - ולא על ידי ערוץ 1. אם לא די בכך, היקף הרכש החיצוני מחו"ל של תכנים בערוץ 1 מגיע ל-17% מכלל השידורים - כך שמספר השעות השעות שערוץ 1 עצמו מפיק, או רוכש משוק ההפקות המקומי, מגיע ל–1,960 בלבד.

עוד נכתב בדו"ח של בלינקוב ולוין כי הערוץ כמעט אינו משדר תחקירים ישראליים, וגם המגזינים השונים מוגדרים בעיקר תוכניות מלל ואינם מציגים את הנושאים באופן חדשני.

במקביל, היקף השידורים של סרטים ותוכניות תעודה ישראליים נמוך מאלה בערוצים המסחריים, וגם אין בערוץ כמעט דרמות או קומדיות ישראליות.

2. שעת שידור בחדשות יקרה 
פי חמישה

רשות השידור אינה רק מייצרת פחות שעות שידור, אלא גם עושה זאת בחוסר יעילות משווע, בעיקר בתחום שידורי החדשות. שני ערוצי הטלוויזיה המסחריים בישראל מפעילים חברות חדשות שמספקות להם תכנים. העלות הכוללת של כל אחת משתי חברות החדשות היא כ–90 מיליון שקל בשנה. מאחר שחברת החדשות של ערוץ 10 מייצרת מספר כפול של שעות, העלות לשעת שידור בערוץ 10 היא 43 אלף שקל, ובערוץ 2 90 אלף שקל.

ומה קורה בערוץ 1? העלות הכוללת של הפעלת מחלקת החדשות והספורט מגיעה ל–160 מיליון שקל בשנה, אך זו מפיקה עבור הערוץ רק כ–740 שעות שידור בשנה - כלומר, העלות הממוצעת להפקת שעת שידור חדשות בשנה מגיעה ל–215 אלף שקל, פי חמישה מבערוץ 10.

בוועדת לנדס המליצו לאמץ לשידור הציבורי פורמט פעילות כמו זה של חדשות 10, שבו חברת החדשות מספקת שעות שידור רבות. הכוונה העתידית בחוק המוצע היא להקים חברת חדשות שתהיה אחראית על כל שידורי האקטואליה והספורט, בעלות של 160 מיליון שקל, כולל חטיבת חדשות מאוחדת עם שידורי הרדיו.

3. 600 מ"ר לעשרה עובדים בלבד

את חוסר היעילות בהתנהלותה של רשות השידור אפשר לראות גם בפיצול הגיאוגרפי של מרכזי הפעילות שלה. לפי בלינקוב ולוין, הרשות פועלת כיום מ-11 אתרים שונים בישראל, כולל חמישה אתרים בירושלים לבדה. האם יש צורך בכל כך הרבה שטחים? כנראה שלא. בדירה אחת בירושלים, בשטח של 360 מ"ר, עובדים כ-16 איש בלבד מתחום הביקורת ונציג פניות הציבור. בדירה אחרת, בשטח של 115 מ"ר ברחוב שמאי בעיר, מועסקים שני עובדים מתחום הגבייה. דירה נוספת בשטח של 50 מ"ר עומדת ריקה.

דניאל בר און

המצב אינו שונה בחיפה, שגם בה מחזיקה רשות השידור בבעלותה משרדים שמשתרעים על שטח של 600 מ"ר, המאוכלסים בעשרה עובדים בלבד. הרשות גם שוכרת משרדים בעבור סניפי הגבייה שלה בראשון לציון, בנצרת, בטבריה ובתל אביב, בשטחים של 250 מ"ר לפחות, אבל אלה מאכלסים כעשרה עובדים בלבד.

ההמלצה בחוק המוצע היא לשכן את רשות השידור בשלושה מתחמים בלבד - קריית שידור חדשה שתוקם במתחם שערי צדק בירושלים, קריית שידור שתוקם בגוש דן וקריית שידור בחיפה.

4. העובדים מרוויחים פי שלושה מהמקובל בענף

עיוותי השכר ברשות השידור באים לידי ביטוי בפערים האדירים בשכר בתוך הרשות עצמה. העלות הממוצעת לעובד ברשות השידור היתה ב-2013 כ-24.3 אלף שקל, אך קיימים פערים גבוהים בין העובדים. טכנאי הטלוויזיה זוכים בשכר של 34.5 שקל לחודש בממוצע, וגם טכנאי הרדיו מגיעים לכ-30 אלף שקל בחודש.

בדו"ח של בלינקוב ולוין נכתב כי שכר הטכנאים בטלוויזיה, ואפילו שכר עוזרי ההפקה - 18.5 אלף שקל בחודש בממוצע - גבוה פי שלושה מהמקובל בענף. לעומת זאת, השכר של עובדי התוכן נמוך הרבה יותר. אם לא יהיה שינוי דרסטי, הרשות לא תוכל לעמוד במחויבויותיה לעובדים ולספקים כבר ב-2015.

5. ניתוק פוליטי יותר מהנהוג בעולם

אחד הנושאים שעוררו דיון ציבורי נרחב במיוחד בנוגע לחוק המתחדש הוא סוגיית המינויים ברשות השידור, והצורך בניתוק בין הדרג הפוליטי לבין מנהלי הרשות בעתיד. כחלק מהחוק החדש גובש מתווה שבו ייווצר חיץ בין הגורם הממנה - השר האחראי - להליך המינוי, שיבוצע באמצעות ועדת איתור בראשות שופט בדימוס, שתבחר את תשעת חברי מועצת השידור הציבורי ואת היו"ר שלה. את המנכ"ל תבחר ועדה מתוך המועצה, והיא גם זו שתמנה את המנכ"ל, ללא כל מעורבות מצד הדרג הפוליטי.

חברת הייעוץ שייעצה לוועדת לנדס ערכה בדיקה בגופי שידור ציבוריים ממדינות אחרות. מהבדיקה עולה כי החקיקה המוצעת בישראל מרחיקת לכת לעומת הנהוג בעולם. בכל המדינות שנסקרו, לפוליטיקאים יש סמכות ישירה למנות את המועצה האחראית על השידור הציבורי.

גוף השידור הציבורי הידוע ביותר הוא BBC הבריטי, שהוקם ב-1927 וממומן מאגרה ומהכנסות מסחריות. מי שמפקח ישירות על השידורים הוא חבר הנאמנים, שכולל 12 חברים שממונים על ידי המלכה, בהמלצת שרי הממשלה וועדת איתור עצמאית. מתחת לחבר הנאמנים קיימת מועצת המנהלים של BBC, שכוללת 12 חברים, והיא זו שמיישמת את החלטות חבר הנאמנים. מנהלי BBC ומועצת המנהלים של הארגון ממומנים על ידי חבר הנאמנים.

באירלנד, המינויים של המפקחים על השידור הציבורי נעשים על ידי הממשלה. חמישה מתשעת החברים במועצת רשות השידור של גוף השידור הציבורי RTE (אחד משני גופי השידור הציבורי במדינה) ממונים ישירות על ידי הממשלה, וארבעה נוספים ממונים על ידי השר הממונה בהתאם להמלצת ועדה פרלמנטרית.

במועצת המנהלים של השידור הציבורי מכהנים 12 חברים - עשרה מהם מתמנים על ידי השר הממונה, וארבעה מהם ממונים בהמלצת הוועדה הפרלמנטרית.

אמיל סלמן
דניאל בר און


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם