סדרת קרב: הרגולטורים נלחמים 
ביניהם על השליטה בשוק הטלוויזיה - מדיה ושיווק - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

סדרת קרב: הרגולטורים נלחמים 
ביניהם על השליטה בשוק הטלוויזיה

יו"ר מועצת הרשות השנייה שואף להדיח את המנכ"ל, שר התקשורת מנסה למנות מועצה חדשה וברשות השידור נמשך הסכסוך בין היו"ר למנכ"ל ■ שוק הטלוויזיה סוער, אך רבים מהאנשים שאחראים על עיצוב עתידו עסוקים בקרבות שליטה פרסונליים

3תגובות

בעוד שוק הטלוויזיה המסחרית נמצא בסערה החמורה ביותר מאז הקמתו, הגוף הרגולטורי שאמון על הסדרת השוק - מועצת הרשות השנייה - שקוע במריבות, סכסוכים ומאבקים בין מנכ"ל המועצה, שי באב"ד, ליו"ר, אילן אבישר. בעוד הראשון מבקש לשנות את הסדר הקיים ולהוביל בזריזות רפורמות שישנו את פני הענף והגוף המפקח עליו, מנסה השני לצמצם את קצב השינויים ולשמור על המצב הקיים. התוצאה של המאבקים היא שיתוק. "פעילות הרשות משותקת בתחומים מסוימים", אומרים בכירים ברשות.

מאבקים אלה עשויים להגיע לשיא היום, כשאבישר צפוי לקיים דיון מיוחד שיעסוק ביחסי המנכ"ל עם חברי המועצה. מאחורי הקלעים, אבישר לא הסתיר בימים האחרונים את כוונתו לנסות להוביל מהלך להדחת באב"ד, אך חברי מועצה הבהירו לו כי מהלך כזה הוא בלתי אפשרי, שכן סמכות ההדחה היא בסופו של דבר של שר התקשורת.

"הוא פועל מאחורי הגב, מתערב ומנסה להית מנכ"ל. הוא תוקע דברים בכוונה", אומרים על אבישר בסביבתו של באב"ד. בסביבתו של אבישר תוקפים בחזרה: "התפקוד של באב"ד יוצר דה־מורליזציה ברשות. הוא לא מעדכן את המועצה ולא סופר אותה. אנחנו לא צריכים לקרוא בתקשורת שהתוכנית 'רשת כלכלית' יורדת משידור".

מיכל פתאל

חבר מועצה נוסף אמר כי "זה מאבק אישי בידיים של מי נמצאת הסמכות. זה קרב שבו חברי מועצה נאלצים לתפוס צד - וקשה להם לפעמים לקבל החלטות ענייניות".

מאבקים בין גורמי הביצוע למפקחים הוא מצב שכיח, במיוחד בענף התקשורת, אך הפעם העיתוי גרוע במיוחד - בזמן שערוץ 10 שוב עומד בפני קריסה, לאחר שלא מצא משקיע. הפתרון שגיבש באב"ד, שזכה לתמיכת שר התקשורת, גלעד ארדן, הוא חקיקה להאצת הפיצול בין שתי זכייניות ערוץ 2, קשת ורשת, שיעברו לשדר שבעה ימים בשבוע באפיק חדש. אלא שאבישר, כמו חברי מועצה נוספים, מתנגד בנחרצות למהלך כזה, שלדעתו יבריח את כל המשקיעים מערוץ 10 ויגרום לקריסתו הסופית.

רגע השיא בקרבות בין אבישר וחברי מועצה נוספים לבין המנכ"ל היה לפני כשבועיים, כשוועדת הטלוויזיה של הרשות השנייה, בראשות יעקב שחם, דנה בלוח השידורים של קשת לעונת הקיץ. באב"ד, שמנסה להוביל מהלך של צמצום בהיקף הריאליטי בטלוויזיה ומגבש מסמך מדיניות חדש לגבי אופי הרגולציה על התכנים בטלוויזיה, המליץ שלא לאשר את הלוח - אף שהצעת קשת עמדה בכל הכללים הנוכחיים.

בניגוד לעמדת באב"ד, ועדת הטלוויזיה אישרה את הלוח. בהמשך הדיון, כשוועדת הטלוויזיה ביקשה לדון בהמשך גם בהכרה בתוכנית "הפרלמנט" כסדרה דרמה, מכיוון שלפי קשת והיוצר אסף הראל היא עונה לכל ההגדרות של דרמה - הדיון התפוצץ. באב"ד והנהלת הרשות לא הסכימו שהוועדה תדון בנושא - וקמו ויצאו מחדר הישיבות.

ברקע גם ניצבת כוונתו של ארדן למנות חברי מועצה חדשים - הליך שהוא לא מצליח לסיים מזה חודשים רבים. כהונתה של המועצה הנוכחית הסתיימה בפברואר 2014, אלא שארדן לא הצליח עד כה למנות חברי מועצה חדשים שאינם בעלי ניגוד עניינים. ההערכות הן כי הקרבות בתוך המועצה יאיצו את כוונתו של ארדן למנות יו"ר וכמה חברי מועצה חדשים.

המאבק הפנימי בתוך הרשות מתנהל כשברקע מתקיימים הליכי חקיקה אטיים של הצעת החוק למיזוג הרגולציה בין מועצת הכבלים לרשות השנייה, במקביל לפעילות של ועדת שכטר, שאמורה להגיש המלצות לגבי אופי הרגולציה על שוק התקשורת כולו. כל אלה מביאים לשיא את רמת המתח בשוק הטלוויזיה, וכתוצאה מכך את המאבקים האישיים בין גורמי הרגולציה.

לצד הקרבות ברשות השנייה, גם בחלקים אחרים בשוק התקשורת האווירה לא רגועה. ברשות השידור, שעומדת בפני סגירה, מתנהלים קרבות חזיתיים בין היו"ר, אמיר גילת, לבין המנכ"ל, יוני בן מנחם, שכללו ניסיונות הדחה; גם במועצת הכבלים, שאין לה יו"ר קבוע זה כשנתיים, הדרג המקצועי נאבק ביו"ר הזמני, מימון שמילה, בכל הקשור להליכי המיזוג עם הרשות השנייה.

הזכייניות נהנות מהמצב הזמני

באב"ד מונה לתפקידו במארס 2013, ומיד החל להציג תוכניות לשינוי מהותי של הרגולציה על הטלוויזיה. בניגוד לקודמיו, שלא מיהרו להתעמת עם הגופים עליהם פיקחו, באב"ד לא חושש מעימות עמם. מבחינתו, זוהי הדרך היחידה לנהל את הרגולציה לגופים, שבמשך שנים עשו ככל העולה על רוחם. לטענת חברי המועצה המתנגדים לו, בהם אבישר, התנהלותו פוגעת בתפקוד הרשות.

"כולם מדברים עליו בשנאה ותיעוב", אומרים בסביבת אבישר. "מתבקשת ענווה כלשהי כשאתה מגיע לתפקיד חדש. במשך ארבע שנים היתה מערכת יחסים טובה בין הרגולטור למפוקחים, עם סטיות והפרות בשוליים, אבל הוא בא ובוחר ביצירת עימותים והתרסות. הוא לא יודע להתנהל".

באב"ד נחוש להוביל את המהלך, שלטענתו ישנה את שוק הטלוויזיה ויפחית את היקף התכנים הירודים. הוא מציע לבצע שינויים בכללי הרשות השנייה כך שיסווגו תוכניות איכותיות שעונות על סעיפי החוק המעודדים אזרחות טובה, לעומת תוכניות שאינן איכותיות - בשונה מהמצב כיום, שבו הכללים נשענים רק על הגדרות הסוגה. בנוסף, באב"ד מעוניין כי אם יותר לזכייניות לשדר ריאליטי 50% מהפריים־טיים (שבע שעות), הן יצטרכו גם לשדר בפריים־טיים 50% סוגה עילית.

אך בסביבתו של באב"ד זועמים על אבישר וטוענים כי הוא "מורח" את הדיון. "למה צריך לזמן את מנכ"ל קשת, אבי ניר, שלוש פעמים לשימוע?", תוהים בסביבתו של באב"ד. "הזכייניות נהנות בינתיים מהמצב הזמני הזה", אומרים שם. מצדו של אבישר נאמר כי "כשאתה עושה כאלה גזירות משמעותיות, אתה חייב לדבר שוב ושוב עם כל הגורמים שעליהם מוטלת הגזירה. זאת מדיניות שעלולה לגרום להם נזק אדיר, שתחייב אותן להפיק 350 שעות סוגה עילית לפריים־טיים".

בעוד מסמך המדיניות תקוע, נושא החקיקה לפיצול ערוץ 2 מעורר יצרים רבים ברשות. "אבישר נעלב שארדן לא זימן אותו לישיבות בנושא, ולכן החליט להתנגד - והוא עושה עכשיו הרבה תרגילים", אומרים גורמים ברשות. גורמים אחרים מוסיפים כי "הנושא הוא בכלל לא בסמכותה של המועצה, אלא של הכנסת. רק שר התקשורת או הכנסת יכולים לקדם את הנושא. המועצה רק צריכה ליישם את החוק". אבישר דוחה את ההאשמות האלה. מבחינתו, מועצת הרשות היא זו שאמורה לדון ולהכריע בעניין, והמנכ"ל לא רשאי ליזום הצעת מעין אלה ולקדמן על דעתו ללא אישור המועצה.

בין הצדדים יש עוד שורה של מאבקים. באב"ד מוביל מהלך של התייעלות ופרישה של 25% מהעובדים ברשות, וניסה להוביל את המהלך ללא המועצה - אלא שאבישר דורש לקיים דיון במועצה בנושא. "תהליכים כאלה צריכים לעשות מהר - זה דיני נפשות", אומרים מקורביו של באב"ד.

מאבק נוסף הוא סביב סוגיית פיצולי השידורים - האישורים שניתנו לשלוש תחנות רדיו אזוריות להקים תחנות רדיו נוספות. בעוד שבאב"ד תומך בעמדת היועצת המשפטית של הרשות, הילה שמיר, כי יש לבטל את פיצולי השידורים - אבישר וחברי מועצה נוספים מתנגדים לכל מהלך כזה או ליציאה למכרזים לתחנות רדיו חדשות.

"היחסים בין הצדדים אכן מתוחים", אומר שחם. "אם הייתי צריך לבחור בין המצב כיום לבין שקט מוחלט, שמבטא ברוב המקרים חוסר חשיבה - אני מעדיף את המצב הנוכחי. נכון שיש פעמים שחילוקי הדעות גולשים לנושאים אישיים, אך מדובר בפעמים בודדות שאני לא מייחס להן חשיבות רבה".

בנוגע לנושאים שמעוכבים כבר חודשים ארוכים ברשות, אומר שחם כי הסיבה היא "העיסוקים הרבים של ההנהלה" וטוען כי ניסה להביא לפשרה בין הצדדים. "היו לי הרבה שיחות עם הצדדים, ואני מקווה שאפשר להגיע להבנות ולתפקוד שוטף". בכל הנוגע לעתיד המועצה ולהחלטתו של שר התקשורת, שחם סבור כי טוב יעשה ארדן אם ימנה חברי מועצה חדשים. "אני מעריך את שר התקשורת כאיש עם חושים מחודדים, והרכב המועצה צריך להיות אחר", אומר שחם. "אני מאמין שהוא ישאיר ארבעה־חמישה חברי מועצה נוכחיים וימנה עשרה חדשים. זאת תהיה טעות גדולה ליצור הרכב חדש לגמרי".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#