העיתונאים נגד טכנאי רשות השידור שהפקיעו המסך: "השתלטות עוינת ודורסנית"

(עדכון) בשעה האחרונה הופקע מסך ערוץ 1 לטובת העברת מסרים מטעם העובדים, וגם בקול ישראל משודרים מסרים מטעמם ■ עובדי הרשות הפגינו נגד שר האוצר ושר התקשורת ונשאו שלטים עליהם נכתב "די לקרנבל התקשורתי של ארדן ולפיד" ו"לא לפיטורים סיטונאיים"

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר

עובדי רשות השידור החלו היום (ב') אחר הצהריים בצעד חסר תקדים כאשר החליטו לעשות שימוש במסך למאבקם האישי. ועד הטכנאים בטלוויזיה וועד ההנדסאים ברדיו, בתמיכת ההנהלה ובמעורבותה הישירה, העלה למסך ערוץ 1 ולקול ישראל מסרים נגד הליכי החקיקה לסגירת רשות השידור.

בערוץ 1 משודרת שקופית שבה נכתב "עובדי רשות השידור מוחים על ההחלטה על סגירת רשות השידור וזריקת 2,000 עובדים הביתה". זו הפעם הראשונה שעובדים עושים שימוש ישיר במסך הטלוויזיה הציבורי למאבקם נגד ארדן. מסרים דומים משודרים בלופ גם בתחנות הרדיו של קול ישראל.

צעדי העובדים נעשו בתמיכה ובמעורבות של הנהלת רשות השידור שהיתה מעורבת בהקלטת המסרים ובהחלטה לשדר את השקופית. טרם נמסרה תגובת ההנהלה. גם יו"ר רשות השידור, אמיר גילת, טרם מסר תגובה.

עם זאת, עיתונאים בכירים ברשות השידור הביעו מחאה חריפה נגד הצעד של ועדי העובדים. חלק מהעיתונאים אמרו כי הם מתנגדים בנחרצות להשבתה ולהפקעת זמן האוויר למען המסרים של הטכנאים. לדבריהם, הצעדים האלה פוגעים בכולם.

חיים זיסוביץ, לשעבר בכיר ברשות השידור, העלה פוסט חריף נגד הצעד וכתב בעמוד הפייסבוק שלו: "ככל הזכור לי, דבר כזה עוד לא קרה מעולם, גם ברשות השידור שידעה ימים עכורים ומכוערים... אוי לשידור הציבורי שזו האתיקה הנהוגה בו, אוי לטכנאים ואוי ל'קריינים העיתונאים' שתרמו את קולותיהם להודעות המבישות והשערורייתיות האלה. אם נדרשה הצדקה לסגירת השידור הציבורי, היא ניתנה היום. עכשיו יש לחפש עילה לשוב ולפתוח אותו".

עיתונאי ברשת ב' אמר ל-TheMarker כי "זה לא צעד שנעשה על ידי עיתונאים. האנשים שמדברים בקריינות אינם אנשי רשת ב'. איציק נוי (שמקריין את המסרים בעברית, נ"ט) אינו עובד מן המניין ברשת ב' במחלקת החדשות. מי שעומד מאחורי הצעד הזה זה נותן דלק למונע של ארדן. זה מה שהממשלה היתה צריכה כדי לזרז את הסגירה של רשות השידור".

עיתונאי קול ישראל ואגודת העיתונאים בתל אביב מסרו בתגובה כי הם "מגנים בחריפות רבה את מהלך הטכנאים להשתלטות עוינת על שידורי הרדיו והטלוויזיה. העיתונאים תוהים מה עושה ההנהלה כדי למנוע את מהלכיהם הדורסניים של הטכנאים ומשתוממים נוכח שתיקתה שמתפרשת כשיתוף פעולה פעיל. כזכור בעת עיצומי העיתונאים לפני חודשים אחדים ההנהלה פנתה לבית המשפט וכעת לא עושה דבר. על כן, נראה שהיא שותפה להשתלטות על  השידור מתוך מטרה לחבל במאמצי ההבראה של השידור הציבורי".

עוד נמסר כי "עיתונאי קול ישראל ואגודת העיתונאים בתל אביב דורשים לקיים משא ומתן נקי וראוי על עתיד המשדר הציבורי החדש ורואים במהלכים הנוכחים פגיעה ביכולת לקיים משא ומתן שכזה. מטרתנו למן היום הראשון היתה שידור ציבורי עצמאי ומנותק מן הפוליטיקאים ואנו דורשים להכנס למשא ומתן מיידי כדי להשיג מטרה זו, ללא הפקעת המסך וזמן האויר השייכים לציבור כולו".

המו"מ הגיע למבוי סתום

עובדי רשות השידור משביתים בשעות האחרונות את שידורי קול ישראל וערוץ 1 ואף לא ישדרו הערב (ב') את משחק הכדורסל בסדרת חצי גמר הפלייאוף בין מכבי חיפה להפועל ירושלים.

הבוקר התקיימה פגישה בין ראשי הוועדים ברשות השידור, ההסתדרות, אנשי האוצר ושר התקשורת גלעד ארדן, בסיומה הודיע יו"ר ועד הטכנאים, משה שגב, כי המו"מ הגיע למבוי סתום - ולכן הוחלט לפתוח בשביתה.

הבוקר הפגינו מאות מעובדי רשות השידור מפגינים היום (ב') מחוץ למשרד האוצר בירושלים במחאה על הכוונה ליישם את המלצות ועדת לנדס ולהעביר את החוק לסגירה-פתיחה של רשות השידור. העובדים מקיימים הפגנה צבעונית במיוחד, כאשר הם לבושים בצבעי נבחרת ברזיל. להפגנה הובאה גם רקדנית הלבושה בצבעי ברזיל - לקראת שידורי המונדיאל בערוץ 1.

העובדים מפגינים נגד שר האוצר יאיר לפיד ושר התקשורת גלעד ארדן, ונושאים שלטים שעליהם נכתב "די לקרנבל התקשורתי של ארדן ולפיד" ו"לא לפיטורים סיטונאיים", "לפיד וארדן, דברו איתנו ולא עלינו" ו"רשת השידור זה לא סידור עבודה לרם לנדס". לדברי העובדים, "ארדן רוצה להירשם בדפי ההיסטוריה כאיש שרוצה למחוק את רשות השידור".

בעקבות הפגנת העובדים, מתקיימת בשעה זו שביתה כולל בכל ערוצי רשות השידור - בתחנות הרדיו ובערוץ 1, וזאת עד לסיום ההפגנה.

בימים האחרונים דווח כי העובדים שוקלים לשבש את שידורי המונדיאל בערוץ 1 במחאה על הכוונה לסגור את רשות השידור. במהלך ההפגנה, שהיתה ברוח המונדיאל, נשאו העובדים שלטים המכריזים על שידורי המונדיאל בערוץ 1.

ועדה מיוחדת תדון בחוק לסגירת רשות השידור

ניצחון לשר התקשורת גלעד ארדן: ועדת הכנסת החליטה כי הדינים בנוגע לחוק להצלת השידור הציבורי יתקיימו בוועדה מיוחדת שתקום אד-הוק לחוק רשות השידור, ולא בוועדת הכלכלה. חברי כנסת מהאופוזיציה דרשו כי הדיון יתקיים בוועדת הכלכלה, בראשות ח"כ אבישי ברוורמן (העבודה).

הוועדה המיוחדת תורכב משמונה חברי כנסת, בהם חמישה מהקואליציה ושלושה מהאופוזיציה. בראשות הוועדה תעמוד ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד), ומטעם הקואליציה יהיו חברים בה ח"כ רוברט אילטוב (ישראל ביתנו), איילת שקד (הבית היהודי), דוד צור (התנועה) וח"כ רינה פרנקל (יש עתיד). האופוזיציה תחליט בהמשך מי יהיו שלושת חברי הכנסת מטעמה בוועדה.

בדיון בהצבעה בקריאה ראשונה טענו חברי כנסת מהאופוזיציה כי הדיון צריך להתקיים בוועדת הכלכלה. "זה נראה רע", אמר יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג בנוגע לבקשת ארדן להעביר את הדיון לוועדה מיוחדת. ואולם ארדן הסביר בוועדת הכנסת כי יש צורך להקים ועדה מיוחדת משום שהחוק לסגירת רשות השידור עוסק בתחומים רבים כמו חינוך, כלכלה, עבודה ועוד, וכן משום שהוא יצרוך זמן עבודה רב ויש צורך שתישמר הרציפות הדיונית.

בדיון אמר הרצוג: "זו שערורייה. הקמת ועדה מיוחדת זו הטלת דופי ביו"ר ועדת הכלכלה ח"כ אבישי ברוורמן. נושא השידור הציבורי תמיד נדון בועדת הכלכלה. בכנסת הנוכחית לא מכירים באיזון הקדוש שבין קואליציה לאופוזיציה. לשם מה קמה ועדה מיוחדת? התשובה ברורה: כדי שרה"מ ישלוט בשידור הציבורי".

בהתייחס לשביתת עובדי הערוץ הראשון, נמסר מלשכת שר התקשורת כי "לצד המחויבות להצלת השידור הציבורי, לביטול האגרה ול-8 מיליון אזרחי המדינה ולתוכן שהם זכאים לקבל מדי ערב על המסך, יש רצון להגיע להסכמות ולהבנות עם העובדים ולשם כך יימשך המו"מ".

מהנהלת רשות השידור נמסר: "להנהלת רשות השידור אין יד ורגל במה שנטען. מזרימי המידע, מונעים משיקולים אישיים ובלתי אחראים תוך רמיסת החוק והמנהל התקין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker