הרשות השנייה נגד הג'ונגל ברדיו 
האזורי: תחנות ללא מכרז ייסגרו - מדיה ושיווק - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הרשות השנייה נגד הג'ונגל ברדיו 
האזורי: תחנות ללא מכרז ייסגרו

היועצת המשפטית של הרשות ממליצה להוריד מהאוויר שלוש תחנות רדיו שזכו בתדרים ללא מכרז ■ בעבר נטען כי חלק מהתחנות הפעילו לחץ פוליטי כדי לקבל תדרים נוספים ■ היום תדון הרשות בהקמת תחנות בערבית וברוסית

תגובות

לרשות השנייה לא היתה סמכות לאפשר הקמה של שלוש תחנות רדיו אזוריות ללא מכרז באמצעות פיצולי תדרים, ולכן יש לבטל בתוך שנה את פיצולי התדרים, ובמקומם תצא הרשות השנייה למכרז לשתי תחנות רדיו אזוריות חדשות ברוסית ובערבית – כך קובעת היועצת המשפטית של הרשות השנייה, הילה שמיר, בחוות דעת שחיברה לקראת דיון בנושא בוועדת הרדיו ובמועצת הרשות השנייה.

תחום תחנות הרדיו האזוריות נהפך לג'ונגל כשבנוסף ל–15 התחנות שאושרו במכרז על ידי הרשות השנייה, הוקמו שלוש תחנות ללא מכרז - באישור הרשות השנייה.

תחקיר TheMarker מ–2013 תיאר כיצד רדיו לב המדינה, המשדר באזור אשדוד, מפעיל תחנות רדיו מפוצלת מ–2001 שמשדרת 12 שעות ביממה ברוסית, רדיו דרום משדר מ–2005 בתחנת רדיו נוספת תכנים שונים לאזור עוטף עזה, אשקלון וחבל לכיש. ב–2012 אושר לרדיו חיפה לשדר שמונה שעות ביממה בתדר נוסף לאזור הקריות והסביבה למגזר הדרוזי.

תומר אפלבאום

גורמי רגולציה ברשות השנייה טוענים כי במהלך השנים ניתנו לחלק מהתחנות עדיפות בכל הקשור לאישור הפיצולים ולהקלות שונות בשל קשרים פוליטיים. בנוסף, בעתירה לבג"ץ נטען כי הופעלו לחצים על הרשות השנייה מצד "גורמים מקושרים" בכל הנוגע לאישור פיצול השידורים. את העתירה, שהוגשה לפני כחודשיים נגד הרשות השנייה, הגיש אליהו אורגד, בעלי רדיו אמצע הדרך, שביקש אישור לפיצול שידורים וסורב. בעתירה טען אורגד כי בן בסט לחץ על הרשות השנייה למנוע ממנו אישור פיצולים, ולכן דרש בין השאר לצאת למכרזים על תחנות רדיו חדשות ולבטל את הפיצולים הקיימים.

רדיו לב המדינה הוא בבעלות דוד בן בסט, רדיו דרום הוא בבעלות יוסי סבן וצבי שלום, ורדיו חיפה הוא בבעלות משפחת הלוי ודני נישליס. רדיו דרום הכחישו כל הפעלת לחץ פוליטי בנוגע לפיצול השידורים.

חוות הדעת של שמיר שוללת את סמכות הרשות השנייה לאשר את פיצול התדרים. שמיר אמנם היתה זו שהעניקה אישור למועצת הרשות להתיר פיצול לרדיו חיפה ב–2012, אך לאחר אישור זה ולאחר התערבות משרד התקשורת, נכתבה חוות הדעת הנוכחית. "יש יסוד לגישה זו הגורסת כי לפי החקיקה הקיימת, אין למועצת הרשות השנייה סמכות פיצול שידורים", כתבה שמיר. היא התייחסה גם למקרים שבהם משרד התקשורת הקצה תדר נוסף לתחנות הרדיו לשם שיפור איכות הקליטה, וכתבה כי מתן היתר לפיצול השידורים בתדר זה "אינו כדין".

גם משרד התקשורת כבר הצהיר כי פיצול השידורים הוא בעייתי. "אנו רואים קושי מבחינת ניהול הספקטרום לאפשר פיצול תכני שידור על גבי תדרים שלא הוקצו מלכתחילה לבעל הזיכיון בהמשך לזכייתו במכרז", כתב סמנכ"ל הספקרטום במשרד התקשורת נתי שוברט.

בפני שמיר הופיעו אנשי תחנות הרדיו שטענו כי יש לאשר את הפיצול. בין השאר הם טענו כי כך הם נותנים מענה לקהלים מפולחים - כמו דוברי רוסית וערבית - וכן מתן מענה לאוכלוסיות במצבי חירום. בחוות הדעת של שמיר נכתב כי המענה לאוכלוסיות שונות יכול להיעשות רק באמצעות מתן זיכיונות ולכן על הרשות "לנהוג בהתאם להוראות החוק ולפרסם מכרזים לתחנות רדיו נוספות".

שמיר גם דנה בסוגיה האם הרשות השנייה יכולה לחזור בה מהאישור שניתן בעבר לתחנות הרדיו לפצל שידורים. היא קובעת כי זה אפשרי, ומציעה כי הרשות תעניק תקופת מעבר של שנה להיערך למצב החדש.

שליש מהדרוזים לא מרוצה מרדיו א־שמס

היום אמורה ועדת הרדיו של מועצת הרשות השנייה לדון בנושא, ולאחר מכן המלצותיה יובאו לשולחן מועצת הרשות השנייה שתכריע בעניין. מנכ"ל הרשות, שי באב"ד, תומך בעמדה כי אין לאשר את המשך פיצולי השידורים.

בחודשים האחרונים ערכה הרשות בדיקה לגבי הצורך וההיתכנות הכלכלית של הקמת תחנות רדיו אזוריות - לאזרחים הדרוזים בצפון ותחנה רוסית בדרום. בדו"ח, שכלל סקרי דעת קהל באמצעות חברת מדגם, נכתב כי כיום רדיו א־שמס הוא התחנה העיקרית שאליה מאזינים במגזר הערבי והדרוזי, ואחריה רשת ד' של קול ישראל. ואולם שליש מהמגזר הדרוזי אינו שבע רצון משידורי א־שמס, ו–84% מהמשיבים אמרו כי קיימת נכונות להאזנה לתחנת רדיו חדשה.

בבדיקה הכלכלית שנעשתה על ידי משרד י.רויך נכתב כי רדיו א־שמס זוכה להכנסות של 15 מיליון שקל, בעוד רשת ד' מכניסה כמיליון שקל בלבד.

בבדיקה של חברת מדגם לגבי הצורך בתחנת רדיו ברוסית נקבע כי ציבור העולים צורך תחנות רדיו המשדרות ברוסית, וכי 87% אמרו כי אם תקום תחנה כזו אכן יאזינו לה. מהסקר עלה כי כ–31% מעולי רוסיה מאזינים לרדיו רק"ע של קול ישראל ו–15% לרדיו פרוויה - הרדיו המפוצל של לב המדינה. "מהסקר עולה כי תחנה דוברת רוסית לא בהכרח תרחיב משמעותית את מעגל המאזינים לרדיו האזורי", נכתב בדו"ח של מגדם, אך כאמור לפי המלצת הרשות רדיו פרוויה אמור לרדת מהאוויר.

מרדיו דרום נסמר בתגובה: "פיצול תדרי התחנה בא לעולם כיוזמה עצמאית של הרשות השנייה עצמה ומשיקולים ענייניים. יתרה מכך, הרשות השנייה אישרה את פיצול התדרים לרדיו דרום, כדת וכדין, לאחר שהוקצו לתחנה – עוד מתחילת דרכה – שלושה תדרים לצורך כיסוי אזור זיכיונה, ולכן ממילא אין כל שחר לטענה כי נדרש מכרז נוסף לשם כך.

"פיצול זה מאפשר לרדיו דרום לשדר בתדר נפרד לתושבי איזור אשקלון ועוטף עזה, המקבלים באמצעותו מענה ייחודי למאפייניהם המקומיים, וכן לצרכים הביטחוניים של האזור (ראוי לציין כי דווקא רדיו דרום – ולא תחנות קול ישראל או גל"צ – נרתמה לטובת שידורי חירום של פיקוד העורף, מעת לעת). לאור הערך הציבורי הרב לתושבי האזור באמצעות פיצול התדר, שאף עולה ממחוות ההוקרה הרבות של תושבי האזור לתחנה, כלל לא ברור כיצד ניתן ליטול מן התחנה את ההיתר שהוקנה לה, בדין, לפני שנים רבות".

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עשרת הסיפורים החמים של היום ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם