בגלל הריאליטי וה"פרלמנט": פוצצה ישיבת ועדת הטלוויזיה ברשות השנייה

המאבק בין מועצת הרשות השנייה להנהלה מחריף: לוח השידורים של קשת אושר למרות שההנהלה התנגדה, בטענה שהוא כולל יותר מ-50% ריאליטי בפריים טיים ■ הדיון התפוצץ לאחר שוועדת הטלוויזיה ביקשה לקיים דיון בבקשת קשת להכיר בתוכנית "הפרלמנט" כסדרת דרמה

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר

המאבק בין מועצת הרשות השנייה להנהלה הולך ומחריף: ועדת הטלוויזיה של הרשות השנייה, בראשות יעקב שחם, אישרה ביום חמישי בתום דיון סוער את לוח השידורים של זכיינית ערוץ 2 קשת לקיץ הקרוב ברוב של שלושה מול שני נמנעים. הלוח אושר למרות המלצת ההנהלה בראשות המנכ"ל שי באב"ד שלא לאשרו, משום שהוא כולל יותר מ-50% ריאליטי בפריים טיים.

הדיון התפוצץ לאחר שוועדת הטלוויזיה ביקשה גם לקיים דיון בבקשת קשת להכיר בתוכנית "הפרלמנט" כסדרת דרמה. ההנהלה התנגדה להכרה זו וסברה כי התוכנית, שמבוססת על דמויות מ"ארץ נהדרת", היא לא תוכנית דרמה. ההנהלה התנגדה גם לעצם הדיון בנושא - משום שלא היה על סדר היום ומשום שלטענת ההנהלה אין בסמכות הוועדה לדון בתוכנית פרטנית. ואולם ועדת הטלוויזיה הכריעה לקיים דיון בנושא ביום חמישי, ובמחאה על כך נטשה הנהלת הרשות את הדיון, בצעד חריג שטרם זכור כמותו ברשות השנייה. בסופו של דבר לא התקבלה הכרעה בנושא.

מנחי "האח הגדול", אסי עזר וארז טלצילום: רועי ברקוביץ

הוועדה התכנסה לדון בלוח השידורים של קשת לעונת הקיץ. מנכ"ל הרשות, שי באב"ד, שמנסה לאלץ את זכייניות הטלוויזיה לצמצם את היקף הריאליטי בשידורים, המליץ שלא לאשר את הלוח משום שהוא כולל שתי תוכניות ריאליטי – בהן "הכוכב הבא". את לוח השידורים הציג בפני הוועדה מנכ"ל קשת, אבי ניר.

אלא שהוועדה קבעה כי בהסתמך על הכללים הנוכחיים של הרשות השנייה ולחובות שנקבעו במכרז, הצעת קשת ללוח השידורים מתאימה לכללים, ויש לאשרה. מבחינת הנהלת הרשות מדובר במכה לניסיונות של באב"ד להוביל לאישור מסמך המדיניות החדש שגיבש, שכולל צמצום בהיקף הריאליטי והגדלת היקף הסוגה העילית.

יו"ר ועדת טלוויזיה ברשות השנייה, יעקב שחם, מסר כי "ועדת הטלוויזיה של הרשות השנייה שמעה את שידורי קשת ובחנה את לוח השידורים שלה. למרות שההנהלה המליצה לא לאשר, ועדת הטלוויזיה אישרה את לוח השידורים בשל היותו ראוי, מגוון ובין השאר כולל מספר דרמות. הלוח עונה על כל מחויבויות קשת, הן הכספיות והן מחויבויות התוכן. גם שעות הריאליטי עומדות בהחלט בהנחיות מועצת הרשות השנייה. צר לי שהמלצות ההנהלה שנבחנו ע"י ועדת טלוויזיה נדחו".

"כמו כן, ההתנגדות של הנהלת הרשות נבעה מכך שלוח השידורים של קשת כולל יותר מ-50% ריאליטי בשעות שיא הפריים טיים (ולא בפריים טיים כולו)".

במענה לשאלה האם הוא תומך במגמה שמוביל באב"ד לצמצום הריאליטי השיב שחם כי "ייתכן שההצהרות נכונות, אבל הן לא קיבלו תוקף של החלטות והן בגדר הצעות בלבד. הוועדה, כמו הרשות כולה, חייבים לפעול לפי החלטות שאושרו, ולא לפי הצעות".

בהנהלת הרשות לא רואים בעין יפה גם את לוח השידורים הנוכחי של קשת, שכולל שידור יומיים בשבוע של "האח הגדול" בפריים טיים, יום בשבוע פריצה מבית "האח הגדול" והשעשועון "בום" - וסדרה הדרמה הקומית "סברי מרנן" בשישי. עם זאת, בקשת בוחרים להדגיש את העובדה שהם משדרים כיום שלוש "דרמות" בארבעה ימי שידור – "רמזור", "70 מיליון סיבות לאושר" ו"סברי מרנן".

הקרב המרכזי בין מועצת הרשות להנהלה נסוב סביב הצעת החוק, שבה זוכה באב"ד לתמיכת שר התקשורת גלעד ארדן, להקדים את הפיצול בין זכייניות ערוץ 2 לינואר 2015. באב"ד וארדן סבורים כי יש להיערך למצב שבו ערוץ 10 חדל מלפעול לאחר שאינו מוצא משקיע ולא זכאי לקבל רישיון לשידורים ב-2015, ולכן יש להקדים את פיצול קשת ורשת לאפיקים נפרדים. מנגד, בכירי המועצה סבורים כי אין לקדם את הצעת החוק ויש למצות את כל האפשרויות בפני ערוץ 10 להשיג משקיע חדש.

מהרשות השנייה נמסר כי "בשל ריבוי תוכניות הריאליטי בשעות הפריים טיים וחוסר הגיוון בתכנים בלוח השידורים לחודשי הקיץ המליצה הנהלת הרשות השנייה, כי ועדת טלוויזיה לא תאשר את לוח השידורים של הזכיינית קשת. עם זאת, בדיון שהתקיים בחמישי האחרון החליטה הוועדה לאשר את לוח השידורים בניגוד להמלצת ההנהלה".

מנכ"ל הרשות השנייה, שי באב"ד מסר: "המלצת הנהלת הרשות לא לאשר את לוח השידורים של קשת נובעת מהרצון להציג לצופים לוח שידורים איכותי בעל תמהיל שידורים מגוון. לצערי הרב, החליטה הועדה שלא לקבל המלצה זו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker