סטימצקי הודיעה על מבצע לשבוע הספר - המו"לים הודיעו כי לא ישתתפו

בין היתר, גם הוצאת כתר, שנמצאת במגעים מתקדמים לרכישת סטימצקי ביחד עם בעלי רשת קרביץ, הודיעה כי לא תשתף פעולה עם המבצע ■ עוד לא ישתתפו: ידיעות ספרים, עם עובד, מודן, מטר וקיבוץ מאוחד ■ "סטימצקי רוצה מזומנים אבל לא יהיה לה איך לשלם משכורות"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

סטימצקי שוב בקו האש מול המו"לים: ברשת יצאו בהודעה כי החל מהיום (ד') תציע מבצעים אגרסיביים בשבוע הספר, כאשר המבצע העיקרי יהיה "קנה ספר - קבל שני ספרים במתנה". כדי לעמוד במבצעים ביקשה הרשת מההוצאות לאור הנחה של מעל 78%. אולם ל-TheMarker נודע כי מו"לים רבים אינם מתכוונים לשתף פעולה עם ההנחות והמבצעים של סטימצקי, ביניהם הוצאת מודן, ידיעות ספרים, עם עובד ועוד.

בנוסף, הוצאת כתר, שנמצאת במגעים מתקדמים לרכישת סטימצקי ביחד עם בעלי רשת קרביץ, שלחה מכתב לסטימצקי בו הודיעה לה כי לא תשתף פעולה עם המבצע שלה. גם הוצאות מטר וקיבוץ מאוחד, שכתר ספרים מפיצה את ספריהן, לא ישתתפו במבצעים. בכיר בענף הספרים מעריך כי לא מן נמנע ש"בכתר חוששים שייתקעו עם בור של חובות משבוע הספר כשהם יקבלו את החברה לידיהם".

מבצע של רשת סטימצקיצילום: תומר אפלבאום

בענף מספרים כי בינתיים המבצע של סטימצקי חל על כ-500 ספרים אך אם תוציא מהמבצע את הספרים של ההוצאות שלא מוכנות לשתף עמה פעולה תיוותר עם כ-250 ספרים במבצע בלבד. 

במקביל, ברשת המתחרה צומת ספרים מתכוונים לצאת במבצע מעט רגוע יותר על אלפי ספרים, שמציע שני ספרים ב-60 שקל או ב-90 שקל. חלק קטן מהספרים, בעיקר ספרי ילדים, תציע הרשת במחיר של שני ספרים ב-30 שקל. "זה מבצע אטרקטיבי ללקוח אבל לא כזה שהורג את המו"לים או את הענף. ביקשנו רק 70% הנחה מהמו"לים (סטימצקי ביקשו 78%) כי אנחנו מבינים את המצוקה של המו"לים בימים אלה", אמר אבי שומר, מנכ"ל ומבעלי צומת ספרים.

היתרון של שבוע הספר הוא שהוא מאפשר להציע הנחה של עד 20% על ספרים חדשים, בתקופת שבוע הספר (21-11 ביוני) וחמישה ימים אחריו. לפי חוק הספר, שנכנס לתוקף בפברואר, הרשתות לא יכולות למכור ספרים חדשים במבצע למשך 18 חודשים מיציאתם לאור, למעט חריגים מעטים ובהם שבוע הספר. לדברי המו"לים שלא ישתפו פעולה, סטימצקי עשויה לפגוע קשות בענף הספרים עם המבצעים שהיא מציעה.

"לא ניכנס למבצע של סטימצקי כי הוא יפגע במכירות הספרים החדשים במשך חודשים קדימה וזה יהיה אסון למול"ים ולענף. אין סיבה שאנשים יקנו ספר במחיר מלא אחרי שהם קנו במבצע של 'קנה ספר וקבל שניים במתנה'. כל הרעיון של חוק הספר היה לצמצם את הפער כי אם הפער יהיה דרסטי, יהיה קשה לצרכן לשתף פעולה עם רכישת ספרים אחרי שבוע הספר", אומר מו"ל בינוני.

לדבריו, "איריס בראל (מנכ"לית סטימצקי) יכולה לעשות מבצע על הספרים שלי בלי שאתן לה את ההנחה שהיא מבקשת אבל זה יספיק לה רק למימון ובכדי שכסף יעבור בקופות של סטימצקי - אבל לא ישאיר כסף למשכורות לעובדים וכדומה. הם כנראה עושים את זה ממצוקת מזומנים, הם לא מסתכלים על המשמעויות לטווח הרחוק".

בכיר מהוצאת עם עובד מספר כי גם מו"ל זה לא ישתף פעולה עם מבצעי סטימצקי. "אנחנו לא יכולים לעמוד בהנחה שהם מבקשים, השנה המצב נהיה יותר קשה עבור המו"לים". מו"ל בינוני אחר מספר כי "אליי סטימצקי עוד לא פנו כדי לאשר את ההנחה על המבצעים אבל אני כבר יודע שלא אשתתף בסיפור הזה. יש התנגדות אמיתית בקרב המו"לים הנובעת מכך שמדובר בעסקות הפסד עבורנו".

חנות סטימצקי. אחראית ל-60% מההכנסות של הוצאת כתר צילום: דניאל צ'צ'יק

מסטימצקי נמסר בתגובה כי "כמו בכל שנה רשת סטימצקי מציעה ללקוחותיה בשבוע הספר מבצע אטרקטיבי על מבחר רחב ביותר של ספרים, ומבצעים מיוחדים לחברי מועדון, בכפוף לחוק הסופרים. שבוע הספר נערך בראש וראשונה לטובת ציבור הלקוחות ולא יעלה על הדעת כי בשבוע זה לא יאפשרו ללקוחות ליהנות ממבצעים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker