ח"כ קארין אלהרר תעמוד בראש ועדה לחקיקת החוק להצלת השידור הציבורי

ארדן נחוש לפעול לכך שהוועדה המיוחדת תסיים את חקיקת החוק עד סוף יולי 2014, בטרם יציאת הכנסת לפגרת הקיץ

צבי זרחיה

ועדת הכנסת תתבקש מחר (ד') לאשר את הקמתה ועדה מיוחדת בראשות ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) שתדון בחוק להצלת השידור הציבורי. החוק שהוגש על ידי שר התקשורת גלעד ארדן והתקבל אתמול (ב') בקריאה הראשונה. ארדן נחוש לפעול לכך שהוועדה המיוחדת תסיים את חקיקת החוק עד סוף יולי 2014, בטרם יציאת הכנסת לפגרת הקיץ. לצורך כך, תכונס הוועדה "מסביב לשעון" גם בימים שבהן הכנסת אינה מתכנסת, וגם בשעות שבהן המליאה מתכנסת. לפי המסתמן בועדה יכהנו 8 ח"כים מהסיעות השונות ובה יהיה רוב לקואליציה.

באחרונה התעורר בכנסת מאבק בסוגיית הועדה שתדון בחוק החדש. שר האוצר יאיר לפיד וארדן דרשו להקים ועדה מיוחדת לעניין החוק בדומה ל"ועדת שקד" שדנה ב"חוק השיוויון בנטל".

ואילו, באופוזיציה דרשו שהחוק ידון בועדת הכלכלה בראשות ח"כ אבישי ברוורמן (עבודה) או בועדה משותפת לועדת הכלכלה ולועדת הכספים. גורמים מקצועיים באוצר התנגדו לכך שראשות הועדה תהיה בידי נציג של ועדת הכספים. ארדן אמר בהציגו את החוק כי "אני מאמין בשידור הציבורי, בחיוניות שלו ובצורך בו - במיוחד על רקע שוק התקשורת הריכוזי הקיים בישראל. הצעת החוק תקנה לשידור הציבורי את המעמד לו הוא ראוי – שידור שמשנה ומעצב תודעה. האופן בו השידור הציבורי ינוהל יקרין על תהליך השידור והיצירה כולו והגוף החדש יהיה שקוף יותר והגון יותר".

בהתייחסו להתנגדות העובדים אמר ארדן כי "בכל הנוגע לעובדי רשות השידור, נוכח השלכות המהלך המוצע על העובדים, התחלנו בהידברות עם נציגות העובדים עוד טרם הפצת תזכיר החוק ואנו ממשיכים לנסות להגיע להסכמות עמם. לאור החשיבות שאני מייחס לנושא אני משתתף אישית בדיונים הללו ואני מקווה שנצליח להגיע להסכמות בהקדם".

חברת הכנסת קרין אלהרר בכנסת.צילום: מיכל פתאל

ארדן הוסיף כי "ברשות השידור עובדים גם עובדים מקצועיים ומסורים ובכוונתנו לנסות ולהגיע להסכם שיקנה פיצויי פרישה הולמים לעובדים שיאלצו לפרוש וכן הסדר לגבי קליטת חלק מהעובדים בגוף החדש שיוקם".

על פי החוק תאגיד השידור הציבורי החדש יחל לשדר ב-31 במרס 2015. רק לאחר שיחלו שידורי המשדר הציבורי החדש יופסקו שידורי רשות השידור ושידורי הטלוויזיה הלימודית. במקרה של עיכובים בלתי צפויים שבעטיים לא יוכל תאגיד השידור הציבורי להתחיל בשידורים במועד זה, מוצע בחוק אפשרות לדחות פעמיים מועד זה, בשלושה חודשים בכל פעם. בראש תאגיד השידור הציבורי תעמוד מועצת השידור הציבורי, שחבריה ייבחרו בידי ועדת איתור. בראש הוועדה יכהן שופט בדימוס ותפקידה יהיה לאתר מועמדים שיכהנו כחברי המועצה.

המועצה תמנה 9 חברים וחבריה יהיו בעלי הכישורים, הידע והניסיון הרלוונטיים לגוף שידור. תפקידי המועצה יהיו דומים לתפקידים שממלא דירקטוריון, ובכלל זה לקבוע את מדיניות תאגיד השידור הציבורי ולפקח על הנהלת גוף השידור. על המועצה יוטל בין השאר, לקבוע יעדים מדידים לבחינת ביצועי המנהלים של תאגיד השידור הציבורי.

כדי להבטיח את שקיפות פעילותו של תאגיד השידור הציבורי, מוצע כי אחת לשנה יפורסמו הדוחות הכספיים ודוחות על פעילותו של תאגיד השידור הציבורי, ובכלל זה דוחות מפורטים אודות גופי ההפקה החיצוניים שעימם התקשר תאגיד השידור הציבורי ושיעורו של סכום ההתקשרות עם כל גוף הפקה.

ארדן הוסיף כי "תקציבו של תאגיד השידור הציבורי יעמוד על 670-720 מיליון שקל בשנה, סכום שיש בו חיסכון שנתי קבוע לציבור של כ-350 מיליון שקל".

עוד אמר כי "תקציב תאגיד השידור הציבורי יורכב מהכנסותיו מחסויות ופרסומות, מהחלק באגרת רישוי הרכב שמיועד לשידור הציבורי המכונה "אגרת הרדיו" שנגבה כבר כיום עבור רשות השידור. בנוסף, על מנת שתאגיד השידור הציבורי לא יהיה חשוף להפחתות ולתוספות תקציביות ייעודיות ורוחביות החלק הנוסף של התקציב יגיע מהעברת סכום נוסף בסך 150 מיליון שקל שינוכה מהסכומים שגובה משרד התחבורה באמצעות אגרת רישיון לרכב מנועי. הסכום הזה יועבר ממשרד התחבורה ישירות אל תאגיד השידור הציבורי וגובהו יעוגן בחוק. מנגנון מימוני זה מאפשר לנו למעשה, בזכות ויתור על חלק מהכנסות המדינה והפנייתן למימון השידור הציבורי- להביא לביטול אגרת הטלוויזיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker