ערוץ 10 נאבק על חייו - רשת וקשת מסרבות לפצל את ערוץ 2 לשני ערוצים

שר התקשורת, גלעד ארדן, ומנכ"ל הרשות השנייה, שי באב"ד, מובילים חקיקה ליום שאחרי ערוץ 10, אך רשת וקשת חוששות להיכנס לנעליו של הערוץ הכושל ■ מקור בערוץ 2: "הרגולטור הוא החוליה החלשה בסיפור הזה"

אמיר טייג
נתי טוקר
אמיר טייג
נתי טוקר

מאז הצלת ערוץ 10 בדצמבר 2012, לא התחוללה סערה כזו בענף הטלוויזיה המסחרית. הפעם הצליחו שר התקשורת, גלעד ארדן, ומנכ"ל הרשות השנייה, שי באב"ד, להפתיע את בכירי הענף, שכבר מורגלים בדרמות שמתרחשות כל כמה שנים. השניים בחרו, בניגוד לעבר, להימנע מהנוהל הרגיל של "כיבוי שריפות", ליזום פתרון ארוך טווח לבעיות הענף - ולפעול מוקדם ככל הניתן כדי למנוע מצב שבו ערוץ 10 יירד מהאוויר ויותיר את הזירה בידי ערוץ 2 לבדו.

כפי שפורסם ביום ראשון השבוע, באב"ד מקדם חקיקה שתכפה על זכייניות ערוץ 2 רשת וקשת להתפצל, לוותר על אפיק 2 ולשדר כל אחת שבעה ימים בשבוע תחת רישיון שידורים קבוע.

מטרת החקיקה היא להאיץ את התהליך, כך שכבר בתחילת 2015 ייתחרו רשת וקשת זו מול זו. מקור בכיר בענף אמר כי "אין היתכנות כלכלית לערוץ 10. אחרי ששרף כבר 1.4 מיליארד שקל, עכשיו רק צריך לקבוע את סדרי הלוויה ומועדה. הדבר היחיד שיכול להציל את הערוץ זה נס בדמותו של אוליגרך שיש לו יותר מדי כסף".

מנכ"ל הרשות השנייה, שי באב"דצילום: יונתן סינדל / פלאש

1. הזכייניות: "אין יכולת כלכלית"

בשתי זכייניות ערוץ 2, קשת ורשת, וכך גם בחברת החדשות של ערוץ 2, נחרדים מהמחשבה כי יכפו עליהם באופן חד־צדדי מעבר לאפיקים נפרדים כבר בעוד כחצי שנה. בזכייניות ובחברת החדשות אמנם מציגים עמדה שלפיה ירצו בסופו של דבר לצאת מהזיכיון לרישיון קבוע ולקבל על עצמן שבעה ימי שידורים כל אחת, אך חוששים שם מאוד מהאפשרות הסבירה שייאלצו לספוג הפסדים בשנים הקרובות.

אם משרד התקשורת והרשות השנייה יכפו על הזכייניות להיפרד, הן ייאלצו להאיץ את תוכנית ההשקעות שלהן, ולבצע בחודשים הקרובים את ההשקעות שתוכננו רק ב–2016. השקעות אלה יחייבו את הזכייניות להגדיל מהותית את ההון החוזר שלהן. לשם כך, יידרשו שוב לאישור בעלי המניות שלהן, שכן קרוב לוודאי שכל אשראי בנקאי שיבקשו ידרוש ערבות של בעלי הבית.

בזכייניות ערוץ 2 מסבירים כי אין היתכנות כלכלית לעבור כבר עתה לשידור שבעה ימים בשבוע, ובוודאי לא להקים חברת חדשות מהיסוד. כמו בעימותים קודמים, דואגים בזכייניות להזכיר כי שוק הטלוויזיה המסחרית הוא הפסדי - וגם כיום השחקניות הגדולות בו רושמות הפסדים.

רשת וקשת יילחמו על הנתח של ערוץ 10

אחת הזכייניות אף רמזה כי אם החקיקה תעבור בצורתה הנוכחית, בעלי המניות לא יאשרו הזרמות והיא לא תגיש בקשה לרישיון. המשמעות של אי־בקשת רישיון היא אחת - סגירת אחת מזכייניות ערוץ 2. "יהיה לנו הרבה יותר נוח להמשיך לשדר את התוכן שלנו בערוצי הכבלים והלוויין, בלי ערוץ מסחרי", אומרים באחת הזכייניות.

בשתי הזכייניות מציגים קו אחיד, וטוענים כי אין להם יכולת כלכלית להיערך למעבר לשידורים בערוץ חדש שבעה ימים בשבוע. ההשקעות שיידרשו הזכייניות לבצע כדי לעבור לרישיון עשויות, לפי הערכותיהן, לנוע בין 250 מיליון שקל ל–400 מיליון שקל כל אחת - סכומים שאין ברשותן כרגע. ההערכות כוללות סכום חד־פעמי של 150 מיליון שקל שיוקדש להכפלת ההשקעה בתכנים, כלומר לרכוש הפקות משוק היצירה.

פרט לכך, אמורה להיערך התמחרות על חברת החדשות של ערוץ 2. במקרה שבו החברה תימכר תמורת כ–100 מיליון שקל, אחת הזכייניות תאלץ לשלם למתחרתה 50 מיליון שקל, ואילו השנייה תאלץ להשקיע כ–50 מיליון שקל בהקמה של חברת חדשות מהיסוד. הצעת החוק הנוכחית מאפשרת לשתי הזכייניות, תחת תנאים, להמשיך לשדר במשותף את חדשות 2 במשך כשלוש שנים לאחר היציאה לרישיון (כלומר - עד 2020). תפעול של חברת חדשות במשך שלוש שנים יביא להוצאה עודפת של כ–150 מיליון שקל לכל אחת מהזכייניות.

בזכייניות גם מביאים בחשבון הוצאות נוספות, כמו פרסום ושיווק של הערוץ החדש שיוקם, ויצירת זהות בין מותגי התוכן הקיימים - למשל, "האח הגדול" או "המרוץ למיליון" - לבין גוף השידור החדש. השקעה כזו מוערכת בכ–60 מיליון שקל במשך שלוש שנים.

גם אם הוצאות התוכן הנוספות והוצאות השיווק הובאו בחשבון בתוכניות למעבר לרישיון ב–2015 או 2017 - ההוצאה הנוספת על תפעול חברת חדשות היא זו שמבחינת הזכייניות תשבש את המודל העסקי ולא תאפשר להן לפעול. אלא שנושא החדשות הוא המהותי ביותר מבחינת הרגולטור. אם ערוץ 10 ייסגר בסוף 2014, צופי הטלוויזיה יישארו עם חברת חדשות אחת בלבד - למעט ערוץ 1, שזוכה לרייטינג מזערי.

יו"ר ערוץ 10 לשעבר, אבי בלשניקוב, בדצמבר 2012צילום: אמיל סלמן

אפשרות שעלתה על הפרק בשנים קודמות ועולה שוב כעת, היא מיזוג פעילות ערוץ 10 לתוך אחת מזכייניות ערוץ 2. במקרה שערוץ 10 אכן ייסגר, והזכייניות יאולצו לצאת לרישיון ב–2015 ולהקים חברת חדשות חדשה, סביר להניח כי אחת מהן תהיה מעוניינת לזכות בנכסי ערוץ 10 - במותגי התוכן הפופולריים שלו, ובוודאי שבתשתיות חברת החדשות שלו. תרחיש כזה עשוי להוריד משמעותית את הוצאות התוכן העתידיות של הזכייניות.

מקורות נוספים בערוץ 2 טוענים כי רמת אי־הוודאות בשוק גבוהה מאוד, ואף זכיינית לא תתחיל כעת לבצע את ההשקעה הנדרשת למעבר לשבעה ימי שידור, בלי שידוע בוודאות כי ערוץ 10 יפסיק את שידוריו. המקורות טוענים כי ערוץ 10 חולץ כמה פעמים, מכיוון שאף פוליטיקאי אינו מסוגל ציבורית להביא לסגירתו. לדעתם, הבעיה העיקרית נמצאת אצל הרשות השנייה ומשרד התקשורת - שאינם חזקים דיים כדי לקבל החלטות קשות ונכונות שיש להן מחיר בטווח הקצר.

לדברי בכיר באחת מזכייניות ערוץ 2, "הרגולטור הוא החוליה החלשה בסיפור הזה. הוא צריך להחליט. אנחנו לא רוצים ממנו כלום מלבד את מה שמגיע לנו. רשת וקשת יצטרכו להתמודד עם המציאות שהמשרד ייצר. אנחנו בעיקר מתבוננים מהצד ותוהים להן ישתלשלו האירועים". לדבריו, עדיף להגיע למתווה מוסכם בין הרגולטרים ובין הזכייניות, שכן רשת וקשת עומדות בתנאי הזיכיון שלהן, ולפיכך יהיה קשה מאוד חוקית להוציא את הזיכיון מידן לפני סיומו הרשמי בנובמבר 2015.

בדצמבר 2012 הוצל ערוץ 10 שוב - אך הפעם גם רשת וקשת זכו מההפקר, כאשר ניתנה להן הטבה שלפיה יוכלו להמשיך לשדר יחד באפיק ערוץ 2 עד סוף 2017, אם יגיעו להסכמה ביניהן שאף אחת מהן לא יוצאת לערוץ עצמאי. באחת הזכייניות העריכו אתמול כי מתווה זה יאפשר לכל זכיינית לצבור מספיק מזומנים הנדרשים לביצוע המעבר לשבעה ימי שידורים. אך כעת, ארדן ובאב"ד מוציאים את הזכייניות מאזור הנוחות שלהן, ומשנים להן שוב את התוכנית העסקית.

2. חדשות ערוץ 2: מתנגדים להפרדה

אבי וייסצילום: מיכל פתאל

המהלך של ארדן אקוטי במיוחד לחברת החדשות של ערוץ 2 ולמנהליה. החקיקה הקיימת מעניקה להם אפשרות להתקיים במצב הנוכחי אפילו עד 2020, תחת קשת ורשת. מבחינת אבי וייס, מנכ"ל חדשות 2, פיצול קשת ורשת וכפייה של הליך התמחרות על חברת החדשות הוא איום משמעותי על עתיד החברה ועל הנהלתה. וייס - שלו ולטאלנטים של חברת החדשות שלו עשויה להיות השפעה רבה על מקבלי ההחלטות - תומך בקו שמובילים בעלי הבית שלו למנוע את היפרדות קשת ורשת.

3. ערוץ 10: שומרים על אופטימיות

בשונה ממשברים קודמים בערוץ 10, אז היה גורם דומיננטי שידע להוביל את המאבקים הרגולטוריים - המנכ"ל לשעבר, יוסי ורשבסקי, או נציגו של הבעלים לשעבר רון לאודר, אבי בלשניקוב - הפעם הנהלת ערוץ 10 עצמה ומנכ"ל הערוץ, רפי גינת, נאלצים להתמודד מול שר התקשורת והרשות השנייה.

בערוץ 10 מודים כי אין כרגע הצעה קונקרטית של משקיע, והשיחות עם בעלי ערוץ 9, אלכסנדר לוין, עדיין אינן מבשילות לכלל עסקה. בניגוד לעבר, אז הפגינו עובדי הערוץ נגד הרגולטור ולחצו על הפוליטיקאים, הפעם גורלו של הערוץ תלוי לחלוטין בו עצמו - וביכולת של הנהלתו למצוא משקיע חדש.

לערוץ 10 יש כיום חובות של לפחות 100 מיליון שקל, לא כולל תשלום לספקים ולמפיקים. הערוץ חייב כ–40 מיליון שקל דמי זיכיון. יש לו חובות של 20 מיליון שקל לקרן אוריגו ועוד כ–30 מיליון שקל למשרד האוצר.

אבי נירצילום: תומר אפלבאום

בשמונת החודשים האחרונים לא שילם ערוץ 10 את דמי הזיכיון לרשות השנייה, וצבר חוב של כ–13 מיליון שקל. החוב הזה, לפי החוק היבש, אמור לשלול באופן מיידי את זיכיון הערוץ - אך הרשות השנייה לא מתכוונת לפעול בעניין. אם הנושא יגיע לבג"ץ, לרשות לא תהיה ברירה והיא תיאלץ להורות על סגירת הערוץ.

על אף זאת, בערוץ 10 שומרים על אופטימיות ומבקשים הארכה לגבי ההחלטה של בקשת הרישיון עד דצמבר 2014, בתקווה כי עד סוף השנה יצליחו לגייס משקיע. בשלב זה, הערוץ לא יוצא למאבק חזיתי, בעיקר מכיוון שהוא נהנה מן ההפקר - שתי זכייניות ערוץ 2 עושות עבורו את העבודה, כשהן מביעות התנגדות נחרצת למהלכים שיוזמים באב"ד וארדן.

עם זאת, ההערכות הן כי אם החקיקה תתגבש, יפעיל ערוץ 10 מכבש לחצים למניעת סגירתו, וגם העובדים ייכנסו לתמונה. לחץ כזה, שכולל הפניית חיצים ישירה לארדן, לראש הממשלה, בנימין נתניהו, ולחברי הכנסת כמי שסוגרים את הערוץ, עשוי להשפיע על ההחלטה הסופית של הפוליטיקאים.

4. הרשות השנייה: נחושים לפרק

מנכ"ל הרשות השנייה באב"ד נחוש להוביל את המהלך הזה עד לסיומו. הוא חושש מתרחיש שבו הרגולציה קופאת על שמריה עד 31 בדצמבר 2014, ואז יתחיל שוב מסע לחצים על הפוליטיקאים להקלות ולוויתורים - כולל שימוש במסך של ערוץ 10 ושל ערוץ 2 והורדת תוכניות.

אבי צביצילום: ינאי יחיאל

בפעם הקודמת שזה קרה, בסוף 2012, זכה ערוץ 10 להלוואה של 60 מיליון שקל ולהארכת זיכיון, ואילו זכייניות ערוץ 2 זכו לדחייה של 17% ממחויבויות הסוגה עילית ולאפשרות להארכת הזיכיון עד סוף 2017. "אם נגיע שוב לרגע האחרון יסחטו אותנו", אומרים מקורות ברגולטור, "למדינה לא תהיה ברירה אלא שוב לוותר".

באב"ד סבור כי פיצול ערוץ 2, כולל חברת החדשות, הוא הפתרון האמיתי לשוק הטלוויזיה. חלק ניכר מהפתרון אמור להיות פירוק המונופול של ערוץ 2, שמחזיק כיום ב–75%–80% מההכנסות מפרסום בענף הטלוויזיה. העוצמה של ערוץ 2 באה לידי ביטוי בגובה הרייטינג מול ערוץ 10 כאשר משודרים בשני הערוצים אותם תכנים. הדוגמה האחרונה לכך היתה טקס הדלקת המשואות בהר הרצל ביום העצמאות האחרון, אז זכה ערוץ 2 ליותר מפי שניים רייטינג מערוץ 10.

העיוות בשוק, לפי באב"ד, נוצר כאשר המחוקק קבע שזכייניות 2 וערוץ 10 לא ייצאו לרישיון באותו מועד. במצב כזה קיימת אי־בהירות בשוק, ואין אפשרות להכניס משקיעים לערוץ חדש כאשר לא ברור עד מתי אפיק 22 יהיה פעיל. כדי ליצור בהירות בשוק, באב"ד סבור כי יש צורך להעביר כעת את כל השוק לרישיון שידורים ל–15 שנה.

עם זאת, גם באב"ד מודע לכך שחקיקה כזאת היא המסמר האחרון בארון הקבורה של ערוץ 10. לכן, הכוונה היא לדאוג שתחולת החוק לפירוק ערוץ 2 תהיה רק אם ערוץ 10 אכן לא מוצא משקיע ונסגר בתחילת 2015. באב"ד סבור גם שקיימת היתכנות כלכלית לפעילות של הזכייניות עם השקעה בתוכן של עד 550 מיליון שקל כל אחת - כולל ההשקעה הנדרשת בחברת החדשות.

5. משרד התקשורת: שני מאבקים

שר התקשורת, גלעד ארדןצילום: שירן גרנות

ארדן לא חשש בעבר להתמודד עם סוגיות רגישות הקשורות בשידור המסחרי. כראש ועדת הכלכלה וכחבר בה, עצר ב–2009 מהלך חקיקה, שבו ניסה שר התקשורת דאז, אריאל אטיאס, להעניק לערוץ 10 הקלות כדי לאפשר את הארכת זיכיונו. ארדן עצר את תהליך החקיקה והצליח להחמיר את הדרישות מהערוץ, בניגוד לעמדתם של השר ומועצת הרשות השנייה. מאוחר יותר באותה השנה, אושרו ההקלות שאפשרו לערוץ לקבל את הארכת זיכיונו.

מקורות במשרד התקשורת מציינים כי ערוץ 10 נמצא כבר בחריגה מהותית, שכן מזה כחצי שנה לא שילם את דמי הזיכיון. לפי שינוי החקיקה שנעשה בדצמבר 2012, כל פיגור בתשלום מחייב את הרשות לבטל את זיכיון הערוץ. במשרד התקשורת חוששים כי יתקשו לעמוד מול עתירה לבג"ץ, אם זו תוגש נגד המשרד ונגד הרשות השנייה, שכן הרשות עדיין לא שללה מערוץ 10 את זיכיונו למרות הוראות החוק.

ארדן מנהל בימים אלה מאבק מקביל נגד רשות השידור, שבמסגרתו הוא הגיש חוק היסטורי המסדיר את פירוק הרשות והקמת רשות שידור ציבורית חדשה תחתיה. סביר להניח כי ארדן חושש לנהל את שני המאבקים במקביל.

6. ענף הפרסום: ממשיכים לעבוד

מקור בשוק הפרסום טוען כי לפי שעה, אף משרד פרסום גדול לא עצר את המקדמות לערוץ 10. בענף מעריכים כי היקף המקדמות שמקבל הערוץ ממשרדי פרסום הוא כ–50 מיליון שקל, וכל אחד מארבעת המשרדים הגדולים אינו חשוף לערוץ בסכום גבוה מ–4 מיליון שקל.

עוד טוענים בענף כי אף מפיק גדול לא עצר את העבודה מול ערוץ 10, למרות החשש כי יירד מהאוויר כבר בתקופה הקרובה. המקור אינו מתרגש מהצהרות זכייניות ערוץ 2 כי הן עשויות לבחור שלא לקחת רישיון ולא להיכנס לנעליו של ערוץ 10. לטענתו, רשת וקשת נמצאות בעמדה חזקה יחסית בחודשים האחרונים, ולפיכך הן מרגישות בטוחות בעצמן לעבור לשבעה ימי שידור. עוד ציין המקור כי למשרד התקשורת יש אלטרנטיבה במקרה שבו הזכייניות לא יסכמו להיפרד - לאשר ל–HOT ול–yes למכור פרסום בערוצים שלהן. להערכתו, איום כזה עשוי לגרום לרשת ולקשת לשקול מחדש את האיומים שלהן.

"האח הגדול". יידרשו הוצאות נוספות על פרסוםצילום: צילום מסך - ערוץ 2

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ