מוכי סינופוביה: סיני יכול להיות פועל בניין בשכר רעב אבל לא בעלי תנובה

ראשי ברייטפוד צריכים שהעובדים של תנובה ירצו להמשיך לעבוד בה, הם חייבים שחקלאים הישראלים ימשיכו למכור לה והם מוכרחים שהצרכן הישראלי ירצה להמשיך לקנות את מוצריה. אם הם לא ידאגו לעשות זאת המיליארדים שהשקיעו ברכישת החברה יירדו לטמיון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"לא קונה יותר בתנובה", "מוכרים את נכסי המדינה", פיד הפייסבוק שלי נמלא הבוקר באנשים שמקוננים על רכישת תנובה על ידי ענקית המזון הסינית, ברייטפוד לפי שווי של 8.6 מיליארד שקל. החברים מפייסבוק אינם שונים בהרבה מחלק מחברי הכנסת ובראשם ח"כ אבישי ברוורמן, שבשם ההבנה בכלכלה ניסה להעביר חוק שיגביל מכירה של חברות אסטרטגיות לידיים זרות. גם ח"כ שלי יחימוביץ' יצאה נגד העסקה ופנתה ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לעצור אותה מאחר ומדובר בהשתלטות ולא בהשקעה.

אולי עדיין לא מאוחר להזכיר לח"כ ברוורמן, ח"כ יחימוביץ ולחברים בפייסבוק שכבר כמה שנים שבתנובה מחזיקה קרן השקעות בריטית, אייפקס, שכל תכליתה להשיא הון למשקיעיה (כן, גם על ידי העלאת מחיר הקוטג' עד 2011). אבל אצלנו "זר" הוא רק מי שאינני מבין את שפתו. אצלנו סיני יכול להיות פועל בניין או לבנות מסילת רכבת בשכר רעב וזיעה אבל חלילה אינו יכול להיות המנהל והבעלים של חברת מזון או ביטוח.

"היית רוצה לעבוד אצל סינים" מתריס כנגדי המשיב בפייסבוק? אם תשאלו את העובד הבריטי של אמזון הוא ישיב לכם שממש לא כדאי להיות עובד של חברה אמריקאית. כך יעידו גם עובדי וול מארט. גם העובדים של BMW בארה"ב התלוננו בעבר על כך שהחברה הגרמנית, שנחשבת למעסיק מצוין בגרמניה, מנצלת אותם.

בכירים בחברת ברייטפוד הסינית בת"א
בכירי ברייטפוד, אתמול בערבצילום: דודו בכר

אבל האמת היא שהדיון בשאלה הזאת אינו רלוונטי. בישראל יש חוקי עבודה. מעסיק, בין אם הוא ישראלי, בריטי או סיני חייב לשמור על חוק שכר המינימום, חוק שעות עבודה ומנוחה ועוד (אותם חוקים שחלק מהפועלים הסינים שעבדו בארצנו טענו שלא הגנו עליהם). הבעלים החדשים של תנובה אינם יכולים להחליט להפוך עכשיו את תנובה למפעל יזע סיני ולהכריח את העובדים הישראליים לעבוד בשכר רעב סביב השעון מאחר שזה פשוט אסור וסביר להניח שבתנובה, להבדיל ממקומות אחרים, משרד הכלכלה גם יקפיד על אכיפת החוקים.

לא שוחחתי עם ראשי ברייטפוד אינני יודעת מהן בדיוק הסיבות שבגללן הם רוכשים את תנובה - האם הם רוצים את הידע שלה? האם הם רואים חברה מצוינת שתפיק להם רווחים? אבל דבר אחד ברור - הם מעוניינים שתנובה תמשיך להיות חברה מצליחה. לשם כך הם צריכים שהעובדים של תנובה ירצו להמשיך לעבוד בה, הם חייבים שחקלאים הישראלים ימשיכו למכור לה והם מוכרחים שהצרכן הישראלי ירצה להמשיך לקנות את מוצריה. אם הם לא ידאגו לעשות זאת המיליארדים שהשקיעו ברכישת החברה יירדו לטמיון.

ואולי יש פה הזדמנות. אנחנו אוהבים לדבר על כך שהצרכן הישראלי הוא רגיש ומוחה, אבל האמת היא שהוא פעמים רבות פועל על אוטומט. אנחנו (או לפחות רובנו) קונים את מה שאנחנו רגילים וכמעט שלא בוחנים חלופות. תנו לנו קוטג', פסק זמן, קוקה קולה, קפה שחור של עלית ותה של ויסוצקי – אנחנו נקנה ונבכה שיקר מדי. אנחנו נדבר על הרצון בתחרות אבל בדרך כלל נבדוק קודם כל את אל על - גם כי השמים עדיין לא פתוחים לחלוטין וגם כי זה "הכי בבית בעולם" (למרות שכבר שנים זאת חברה מסחרית בבעלות פרטית). דווקא הסינופוביה שיקפה לכולנו שבבית של תנובה מדברים בשפה זרה וכעת אם תנובה לא תשתדל מספיק אולי הצרכן הישראלי יסכים להתנסות בבתים חדשים, בבתים יותר קטנים, ובשוק החלב הישראלי יקומו מתחרים חדשים, שיאתגרו את שוק החלב ויניעו בו תחרות אמיתית.

הכותבת היא עורכת תוכן ועיתונאית עצמאית

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker