המפיקים הישראלים של FOX: למה סדרה של NBC קיבלה מענק ושלנו לא

המפיקים בישראל של רשת השידור FOX, המצלמת בישראל את הסדרה "הרודן", מוחים על כך שהמתחרה NBC קיבלה 22 מיליון שקל מהמדינה עבור הפקת הסדרה 
"DIG" בשיתוף עם קשת ■ גורם באוצר: "גופי השידור רוצים החזרים בהיקפים גבוהים של 25%-30%. הממשלה לא צריכה להסיט לכך מקורות לאומיים"

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר

שתי חברות ענק בינלאומיות בתחום ההפקות בחרו לצלם השנה בישראל סדרות טלוויזיה מושקעות במיוחד: רשת NBC האמריקאית, המחזיקה בערוץ הכבלים USA Network, ורשת FOX. אלא שהמפיקים הישראלים של הסדרה של FOX זועמים: בעוד ש–NBC זכתה למימון של עד 22 מיליון שקל מכספי המדינה ומשרדי ממשלה למימון ההפקה, הרי שהבקשות החוזרות ונשנות של מפיקי רשת FOX לקבלת מימון דומה התקבלו בסירוב מוחלט.

רשת NBC אמורה להתחיל לצלם בחודשים הקרובים בירושלים את הסדרה "DIG" שהחלה ביוזמה של זכיינית ערוץ 2 קשת ונכתבה על ידי גידי רף; ורשת FOX מצלמת בימים אלה בישראל את הסדרה "Tyrant" ("הרודן"), שנכתבה גם היא על ידי רף.

"ברשת FOX זועמים. הם חושבים שזו מדינת עולם שלישי, שאין תקנות ברורות למה אלה מקבלים ואלה לא", אומר אברהם קרפיק, המפיק של "הרודן" בישראל. "הם מרגישים שמשום שאין להם קשרים כמו שיש ל–NBC וקשת הם לא קיבלו תקציב. הם אומרים שאת העונה הבאה הם כבר יצלמו במקום אחר".

מתוך הפיילוט לסדרה ה"רודן"צילום: FX Networks

שתי הסדרות אמורות להיות משודרות בערוצים פופולריים בארה"ב, וכוללות השקעה של עשרות מיליוני דולרים בישראל כל אחת. "DIG" היא יוזמה של מנכ"ל זכיינית ערוץ 2, קשת, אבי ניר, לאחר ביקור בעיר דוד ובחפירות הארכיאולוגיות החדשות במקום. את הסדרה בת השישה פרקים יצרו רף, יחד עם טים קרינג, ומבוססת על סיפור מתח של סוכן FBI שמוצב בירושלים וחוקר פרשת רצח של ארכיאולוגית אמריקאית. קשת גם שותפה בבעלות על הפורמט. גורמי המקצוע במשרדי האוצר נפגשו עם מפיקי שתי הסדרות, אך רק בכירי NBC זכו לפגישה עם סגן שר האוצר, מיקי לוי.

מנגד, "הרודן" עוסקת בחייו של רודן בעולם הערבי, ואמורה היתה להצטלם במרוקו - שבה, בארמונות המלוכה הקיימים, אף נערך הפיילוט לסדרה. אלא שהפקת התוכנית התאכזבה מתנאי העבודה במרוקו, והחליטה להקים מחדש אולפנים, הכוללים בניית דגם של ארמון המלוכה, על קרקע חקלאית בכפר סבא.

ההערכות הן כי ההוצאות על "הרודן" יגיעו ל–30 מיליון דולר בישראל. המפיקים הישראלים הביאו למקום אולפנים ניידים מהולנד, קרוואנים לשחקנים וציוד נוסף. "בכל יום נמצאים על הסט כ–300 איש, לא כולל כ–1,000 איש שנותנים שירותים מסביב, מנהגי מוניות ועד קייטרינג. זו גם הזדמנות מעולה לצלמים ישראלים להגיע להישגים בינלאומיים", אומר קרפיק.

"משרד הכלכלה 
איבד עניין בנושא"

מדינות שונות בעולם מתחרות בתמריצים שהן מעניקות לחברות הפקה בינלאומיות כדי לעודד אותן להגיע לצלם בשטחן סרטים וסדרות. התמריץ המרכזי הוא הטבת מס שעשויה להגיע גם עד 35%. בהונגריה, למשל, מעניקים 20% הטבת מס, ובמדינה נערכו עשרות הפקות זרות. גם ירדן השכנה מעניקה הטבה של 30% על הפקות זרות.

מתוך הפיילוט לסדרה "הרודן". ההוצאות על ההפקה בישראל יגיעו ל-30 מיליון דולרצילום: FX Networks

בישראל היתה הוראת שעה לעידוד הפקות זרות שאושרה באוקטובר 2008, אך נחלה כישלון ונהפכה ל"אות מתה", מסכימים בכל משרדי הממשלה וכן המפיקים עצמם. המנגנון להטבת המס היה כה מורכב, עד שמפיקים לא יכלו לעמוד בו. בעקבות כך, הוראת השעה הזו לא הוארכה לאחר שפג תוקפה.

לפני כמעט שנתיים הודיעו משרדי האוצר והכלכלה (אז התמ"ת) על השקעה של 60 מיליון שקל כפיילוט לעידוד הפקות זרות. לפי הסיכום אז, יוענקו למפיקים זרים החזרים בגובה של 20%–25% על הוצאותיהם בישראל. אלא שהממשלות התחלפו, ובשלב זה מסרבים במשרדי האוצר והכלכלה להעניק תמריצים להפקות זרות - לכל הפחות לזו של "הרודן". לדברי מפיקים, חברות הפקות זרות אחרות הגישו פניות לקבלת מימון, אך חוץ מ"DIG", אף אחת לא קיבלה.

העובדה כי הפקת "DIG" תצולם בירושלים פורסמה רשמית בנובמבר שעבר. ביוזמת משרד הכלכלה ועיריית ירושלים, כעבור שלושה חודשים אישרה הממשלה קריטריונים למתן מימון בהיקף כולל של 22 מיליון שקל להפקות זרות שיצולמו בירושלים. עם פרסום ההחלטה שהתקבלה בממשלה, הודיעו משרד הכלכלה ועיריית ירושלים כי סכום המימון כולו יוקדש להפקת "DIG". במשרד הכלכלה מסרו אז כי הם מנסים לגייס תקציבים נוספים לסדרות נוספות.

לפי ההחלטה, המימון לצילומים של שתי עונות, בהיקף של 22 מיליון שקל, יוזרם באמצעות המיזם לקולנוע וטלוויזיה של הרשות לפיתוח ירושלים. בתקציב יתחלקו משרד האוצר (5.9 מיליון שקל), משרד הכלכלה, ירושלים והתיירות יעבירו 4.7 מיליון שקל כל אחד, ועיריית ירושלים תוסיף עוד 2 מיליון שקל.

"במשך ארבע שנים עבדנו מול משרדי הכלכלה והאוצר כדי לקדם הטבות מס להפקות מחו"ל, במטרה להביא עוד כסף לישראל. מאז הבחירות משרד הכלכלה איבד עניין בנושא הזה, והודיע לנו על כך", אומר אסף אמיר, יו"ר איגוד המפיקים. "אין לנו שום בעיה שקשת תקבל כסף, אבל אנחנו רוצים שזה יהיה שיוויוני וכל שאר העסקים הבינוניים והקטנים יקבלו כסף. כרגע מתברר שהעברה ל–'DIG' היא כנראה חד־פעמית".

"זה נראה כמו 
משחק פוליטי"

קרפיק אומר כי "האמריקאים מ–FOX כבר הבינו שלא יקבלו פה החזרי מס, ובכל זאת החליטו לבוא לישראל. אבל פתאום הם שמעו ש–'DIG' כן מקבלים. זה נראה כמו משחק פוליטי. ההפקות האלה מפרנסות אלפי אנשים בישראל, ובממשלה מחליטים שאין מקום לעידוד?"

באוצר סבורים אחרת. לדברי גורמים במשרד, תחום עידוד ההפקות נמצא אמנם תחת אחריותו של משרד הכלכלה, אך לאחר בדיקות כלכליות באוצר התברר כי הערך הכלכלי המגיע מהשקעה בעידוד הפקות זרות הוא חיובי, אך התמורה נמוכה יחסית. זאת, משום שלא מדובר בהעסקה רצופה, במרבית המקרים התועלת היא עקיפה והתעסוקה מגיעה בעיקר לתחומים עם פיריון נמוך יחסית - כמו הסעדה והסעות.

מנגד, הסדרה "DIG" זכתה לתקצוב בהליך שונה. התקציב הגיע כבקשה מהרשות לפיתוח ירושלים, ובמעורבות של שר הכלכלה, נפתלי בנט, וראש העיר ירושלים, ניר ברקת. מכיוון ש"DIG" מצולמת בירושלים ועוסקת בה, סברו באוצר כי "לפי תבחינים שוויוניים" יש לכך תרומה תדמיתית משמעותית בתרומה למיתוג של ישראל - יותר מאשר סדרה המצולמת בישראל, אך אינה עוסקת כלל בנושאים הקשורים למדינה, אלא בסוריה.

לדברי מקור באוצר, "נכון להיום אין מנגנון לעידוד הפקות זרות. הדרישה שלהם היא החזרים בהיקפים גבוהים מאוד של 25%–30%, ואנחנו לא סבורים שהממשלה צריכה להתערב ולהסיט לכך מקורות לאומיים על חשבון, למשל, המדען הראשי או תעסוקת חרדים. גם בעולם מתפרסמים מחקרים הפוכים שהקרב על עידוד הפקות זרות הוא מרוץ לתחתית והופך להיות לא כדאי. בעיקר כשהתרומה היא לא בתחומים מרובי אבטלה. אי־אפשר להשוות את זה למרכז פיתוח של גוגל או אינטל".

בתחום ההפקה דוחים את הטענות של האוצר. "גם אם היה ראוי ש–'DIG' יקבלו מימון מהרשות לפיתוח ירושלים, איך פתאום נכנסו לתמונה משרדי האוצר והכלכלה?" שואל בכיר בתחום ההפקות. "מה הקשר שלהם לזה, הרי זה לשיטתם זה לא כלכלי. זה מעיד על כך שמישהו לחץ פה".

ממשרד הכלכלה נמסר: "בסוף 2013 פג תוקפו של החוק שאמור היה לספק החזר של 20% בקרוב להפקות זרות, משום שיישומו היה בעייתי ביותר ועל כן לא היה מקום להמשיך את ההסדר. אנו במהלך לבדיקת נושא כדאיות מתן תמריצים למשיכת הפקות זרות לישראל. בדיון מעורבים מספר משרדי ממשלה, בהם משרדי האוצר, התיירות, החוץ, הנגב והגליל, המשרד לפיתוח ירושלים ומשרד הכלכלה והנושא טרם הושלם".

בקשת הכחישו כי היו מעורבים במגעים מול מקבלי ההחלטות לגבי מימון הפקת "DIG".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker