משרד הבריאות עשוי להורות לטרה להסיר סימון "ללא חומרים משמרים" ממוצריה

טרה השקיעה יותר מ-12 מיליון שקל בפרסום שממוקד בכך שמוצריה לא כוללים חומרים משמרים, שהגדיל את נתח השוק שלה, אך גורמים שונים טוענים כי מצאו עקבות של חומרים משמרים בבדיקות מוצריה ■ טרה: "במוצרי החברה אין חומרים משמרים, כך שהדיון בנושא אינו רלוונטי"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

תלונה שהוגשה למשרד הבריאות דורשת כי המשרד ישתמש בסמכותו - ויורה לטרה להסיר את הסימון "ללא חומרים משמרים" ממוצריה.

בתלונה טוען עו"ד אוהד רוזן בשם מרשו, ששמו לא נחשף, כי הוא הקפיד לרכוש את הגבינות של טרה מכיוון שהחברה הצהירה שהן ללא חומרים משמרים, וכי טרה, שבבעלות החברה המרכזית למשקאות (קוקה קולה ישראל), הפרה את התקן לסימון מזון ארוז מראש ותקנות בריאות הציבור בנושא תוספי מזון. במכתב תשובה ענה המשרד כי העביר את התלונה לבדיקה מעמיקה של מחוז באר שבע, המפקח על מפעל טרה בנתיבות.

במידה שטרה לא תוכל להצהיר כי מוצריה נטולי חומרים משמרים, היא תאבד יתרון תחרותי גדול שלה, שבו השקיעה עשרות מיליוני שקלים. רק בפרסום מוצריה כנטולי חומרים משמרים השקיעה טרה יותר מ–12 מיליון שקל, לפי נתוני יפעת בקרת פרסום.

צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של טרה

טרה השקיעה כ-500 מיליון שקל בהקמת מחלבה בנתיבות, ופירסמה זאת באופן נרחב. המהלך הראשון הגדול שלה בעקבות כך היה השקת הגבינה הצהובה "נעם", עם המסר "אתם לא חייבים לצרוך גבינה עם חומרים משמרים". מאז השקתה, ביולי, החברה השקיעה בפרסומה יותר מ–9.5 מיליון שקל. בעקבות כך, נתח השוק של טרה בגבינות הצהובות, קטגוריה המגלגלת כ–700 מיליון שקל בשנה, עלה מכ–3% לפני ההשקה לכ–14.5%, לפי נתוני סטורנקסט, המבוססים על נתוני קופות בחנויות המזון.

במארס עלתה טרה עם קמפיין אגרסיבי למחלבה החדשה. לשם כך היא השתמשה בסרטון בכיכובו של מנשה נוי, תחת הסיסמה "בוחרים בטרה החדשה ללא חומרים משמרים. יותר בריא, יותר טעים". טרה השקיע בקמפיין יותר מ–2.1 מיליון שקל, והתוצאה היתה עלייה מ–10.3% משוק החלב בפברואר לכ–11% בשבוע האחרון. בשוק זה, המגלגל כ–6 מיליארד שקל בשנה, העלייה משקפת תוספת במכירות של עשרות מיליוני שקלים בשנה.

בתחקיר ב"ידיעות אחרונות" בשבוע שעבר נכתב כי בתהליך הייצור של גבינות טרה נעשה שימוש בחומר שעשוי להשאיר בגבינה עקבות של החומר המשמר סודיום בנזואט. בבקשה לאישור תביעה ייצוגית בסך 266 מיליון שקל, שהוגשה יום לאחר מכן, נטען כי "במספר רב של מוצרים, ביניהם גבינות צהובות, גבינות לבנות, קוטג'ים ועוד, שעליהם מציינת טרה כי הם ללא חומרים משמרים, אותרו חומרים משמרים שמשמשים בגיבון המוצר".

באמצעות עורכי הדין אסף פינק ונועם צוקר ממשרד יעקב פינק, טוענים התובעים שבדיקה שערכו העלתה כי "טרה משתמשת בחומר משמר Maxiren 600 בהכנת מוצריה".

מטרה נמסר כי "במוצרי החברה אין חומרים משמרים, והחברה נוקטת בכל הצעדים הנדרשים כדי לוודא שאכן אין חומרים משמרים במוצריה. לפיכך, כל הדיון בנושא אינו רלוונטי".

ממשרד הבריאות נמסר כי "מכתב התלונה התקבל והחל תהליך בדיקה".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ