מקאן אריקסון: "הרשות השנייה סימנה מראש מטרה ופועלת כמו במשטרים אפלים" - מדיה ושיווק - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מקאן אריקסון: "הרשות השנייה סימנה מראש מטרה ופועלת כמו במשטרים אפלים"

חברת רכש המדיה יוניברסל, שבבעלות מקאן אריקסון, עתרה לבג"ץ בעקבות ניסיונות הרשות להגביל את היקף רכש המדיה שלה. הנתח העדכני של יוניברסל הוא כ-26%, וצפויה לכאורה לעמוד בכללי רשות ההגבלים. הרשות השנייה: "יוניברסל פוגעת בזכייניות. זו צעקת הקוזאק הנגזל"

5תגובות

הרשות השנייה הקימה "במחשכים" ו"בניגוד עניינים בוטה" ועדה מייעצת, שהמלצותיה התקבלו על ידי מועצת הרשות, "בניגוד לדין ובחוסר סמכות, ותוך פגיעה אנושה בחופש העיסוק ובזכות הקניין" – כך טוענת חברת רכש המדיה יוניברסל, שבבעלות משרד הפרסום מקאן אריקסון, בעתירה שהגישה לבג"ץ נגד הרשות.

יוניברסל, הרוכשת את זמן הפרסום בטלוויזיה עבור לקוחות מקאן ומשרדים נוספים, מתנגדת לניסיונות של הרשות להגביל את היקף הרכש של המשרד ל–25%. יוניברסל דורשת צו על תנאי שיבטל את הסמכות של הרשות לפעול בעניין, וכן להמציא ליוניברסל פרוטוקולים ומסמכים נוספים.

בשנה האחרונה החלו רשות ההגבלים והרשות השנייה לפעול להגבלת נתח חברות רכש המדיה. הממונה קבע כי נתח השוק של יוניברסל לא יהיה גבוה מ–25% מכלל הפרסום בפריים־טיים. במקביל, הרשות הקימה ועדת מייעצת, בראשות יו"ר ועדת הטלוויזיה, יעקב שחם, שהמליצה כי המגבלה תהיה 25% לא רק על שעות הפריים־טיים, אלא על כל היממה, וכן כי היא תיבחן בנפרד בכל זכיינית. ההמלצה אומצה על ידי מועצת הרשות. באחרונה פורסם ב–Themarker כי הרשות מתכוונת ליישם את ההחלטה ביולי.

ביוניברסל מקבלים את הוראות הממונה, ומתכוונים לעמוד בהן בהתאם להוראות הממונה עד לסוף השנה, אך יתקשו לעמוד בהוראות הרשות ולכן הגישו העתירה. ביוניברסל טוענים כי עצם מינוי ועדת שחם היה פגום, שכן לא הופיע ברשומות ולא הוצג בפניהם כתב מינוי. "מינוי בהסתר ובמחשכים, כיאה למשטרים אפלים, פוגע בזכות השימוע והטיעון לבחון ולבקר מינוי", נכתב בעתירה, באמצעות עו"ד ליאור שמעוני ממשרד דן להט ושות'."הרשות, כך עולה, סימנה לה מראש את מטרת הפגיעה בעותרת, או למצער פיזור שוק רכש המדיה". עוד נטען כי שחם, נמצא בניגוד עניינים, שכן הוא "מחזיק במספר תפקידים בתחום". שחם הוא מנהל מקומון "ידיעות אחרונות" בחיפה, שהיה בבעלותו ונמכר ל"ידיעות".

עוד נטען כי"הגבלת היכולת של משרדי הפרסום לנווט קמפיינים אל הטלוויזיה תשפיע בהכרח על היקף הפרסומים שיופנו על ידי המפרסמים אל העיתונות הכתובה, שבה כאמור וכידוע לשחם אינטרס אישי מובהק", נכתב בעתירה.

יח"צ

בעתירה נטען גם כי לא ניתנה ליוניברסל זכות שימוע. בחברה טוענים כי זומנו לשימוע, אך לא הובהר להם כלל - וגם לא צוין בכתב המינוי - כי הוועדה עומדת לעסוק בנושאי רכש המדיה. עוד נטען כי בהמשך איפשרה הוועדה ליוניברסל להציג את עמדתה במשך שלוש־ארבע דקות. "משלא נותר כל ספק כי כל תכליתו של הזימון היא לייצר מתן זכות שימוע למראית עין, בדיעבד בלבד, הודיעה העותרת כי אין כל טעם בהתייצבותה", נטען בעתירה.

ביוניברסל גם טוענים כי לפי חוק הרשות השנייה, לרשות אין כל סמכות לעסוק בסוגיות הנוגעות לרכש מדיה. "אימוץ הגבלות כה חמורות על חברות רכש המדיה מייצר חסמי תחרות, , ופוגע ביכולתן של חברות רכש המדיה להתחרות באופן חופשי", נטען בעתירה.

בעבר הוגשה לרשות השנייה חוות דעת משפטית של יועץ משפטי ברשות, לפיה אין בחוק הוראה להגבלת רכש של חברות רכש מדיה. ביוניברסל טוענים כי ביקשו כמה פעמים את חווות הדעת הזו על פי חוק חופש המידע, אך נדחו שוב ושוב ולאחר מכן נמסר להם כי המסמך אינו קיים.

בניגוד לנתונים קודמים בנוגע לרבעון הראשון של 2014, שהתבססו על רשימת לקוחות שנטען כי חלקה אינה מטופלת ביוניברסל, נתח השוק העדכני (ינואר־אפריל) של החברה הוא נמוך יותר. ההערכות הן כי נכון להיום, הנתח בפריים טיים מגיע לכ–26% - כלומר עד סוף השנה יוניברסל תעמוד בהוראות הממונה, זאת בין השאר לאחר שהפסיקה לרכוש מדיה למשרד הפרסום ענבר מרחב ולמותג 9 מיליון של ביטוח ישיר.

מהרשות השנייה נמסר: "ועדת שחם הסתמכה, בין היתר, על חוות דעת של הכלכלן הראשי והמשנה לשעבר לממונה על ההגבלים העסקיים ומומחים נוספים, לפיה קיים כשל שוק שפוגע בהכנסות הזכייניות ב–60–125 מיליון שקל בשנה. לאור זאת, הוחלט להגביל את חברות הרכש לשיעור של 25%. בדצמבר 2013 אף רשות ההגבלים הגבילה את נתח יוניברסל ל- 25% בשל חשש להפעלת כוח שוק הפוגע בתחרות. אנו עדים לצעקת הקוזאק הנגזל מפי יוניברסל, שבשנים האחרונות הגבירה את כוח המיקוח שלה באופן שמביא לפגיעה בפעילות הזכייניות. אין שחר לטענת ניגוד העניינים של שחם. מינויו היה כדין, והוא משמש יו״ר ועדת טלוויזיה יותר מארבע שנים. שחם ממלא את תפקידו ללא משוא פנים. העתירה הומצאה לתקשורת טרם המצאתה כדין לרשות. עם קבלתה, הנהלת הרשות תביא את עמדתה בפני בית המשפט".

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עשרת הסיפורים החמים של היום ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם