חברות המזון משקיעות מיליוני שקלים יחד עם "ידיעות אחרונות" לשיפור הדימוי הציבורי

בעקבות מחאת יוקר המחייה, החברות שכרו את שירותיה של יעל דרומי, לשעבר עורכת "ממון", לערוך סדרת כתבות ומוספים בעיתון

אורה קורן
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן
נתי טוקר

חברות המזון המאוגדות באיגוד המזון בהתאחדות התעשיינים חתמו על הסכם עם "ידיעות אחרונות", שבמסגרתו ישלמו לעיתון סכום שעשוי להגיע ל–4 מיליון שקל, בתמורה לקמפיין לשיפור תדמית חברות המזון, על רקע המחאה נגד יוקר המחייה.

הקמפיין כולל תוכן מערכתי בעיתון, שאמור לסייע לשפר את תדמית החברות. ההסכם נחתם באמצעות חברת יחסי הציבור של יעל דרומי, לשעבר עורכת המוסף הכלכלי "ממון" של "ידיעות אחרונות". לפי מקורות המקורבים לענף המזון, דרומי תקבל 40% מעלות הקמפיין ו"ידיעות אחרונות" יקבל 60%. בראשות איגוד המזון עומד איציק תמיר, מנכ"ל החברה המרכזית לייצור משקאות קלים (קוקה קולה ישראל), המחזיקה גם בטרה.

כפי שפורסם באחרונה, איגוד המזון מתכוון להשקיע 2–4 מיליון שקל בהעלאת קמפיין תדמיתי על רקע המחאה החברתית, שפגעה בתדמית חברות המזון הגדולות, בהן שטראוס, קוקה קולה, אסם, יוניליוור וטרה. החברות מנסות להתמודד עם צעדי הממשלה נגד חברות המזון במטרה להוביל להורדת מחירים, והחליטו לפעול לשינוי המגמה ולהציג את חלקה של הממשלה ביוקר המחיה.

בית ידיעות אחרונות בתל אביבצילום: אריאל שליט

הפעילות מול "ידיעות אחרונות" כוללת כתבות, טורי דעה וכתבות נוספות, בניסיון להשתמש בעיתון לשינוי הדימוי של תעשייני המזון. לדברי המקורות, חלק מהקמפיין בא לידי ביטוי כבר בגיליון "מסלול" שפורסם באחרונה, שהמליץ על ביקור במרכזי מבקרים של חברות המזון הגדולות. בנוסף, בידיעה מערכתית שפורסמה אתמול בעמודי החדשות של העיתון צוינו "חברות מזון מובילות" שמציעות כניסה חינם למרכזי המבקרים שלהן.

ביום העצמאות הפיץ העיתון מוסף מיוחד בשם "על הדבש ועל הקרמבו", שכלל כתבות נרחבות ומחמיאות לחברות הגדולות. בשער המוסף נכתב כי הוא נעשה "בשיתוף איגוד תעשיית המזון בהתאחדות התעשיינים". המוסף כלל כתבות בנושאי אוכל, בהן מתכונים וראיונות עם שפים. ההערכות הן כי תמורת המוסף המיוחד חברות המזון שילמו 1–1.5 מיליון שקל.

לקוראים לא קל להבחין אילו כתבות הן מטעם התעשיות או בשיתוף עמן, ואילו הן כתבות עיתונאיות לכל דבר. הכתבות המפרגנות הזכירו מותגים וחברות מוכרים, בהם שטראוס, אסם, תלמה, לחם אנג'ל, שוקולד השחר העולה, לחם אנג'ל, ופלים מנעמים, גבינת עמק של תנובה, קריסטל, מילקי ובירה נשר. כתבה נוספת כללה ראיונות עם עובדים ותיקים בחברות המזון. בקמפיין נכללו גם תשבצים העוסקים בתעשיית המזון וכן מדור "הציור לילד".

המימון לקמפיין אינו מגיע מתקציבי האיגוד או התאחדות התעשיינים, אלא מהחברות עצמן. את הקמפיין מממנות גם חברות מזון קטנות ובינוניות, והתשלום נקבע לפי גודל החברה. דרומי פרשה מעריכת "ממון" בסוף 2013, לאחר 15 שנה ב"ידיעות אחרונות". עם פרישתה היא פתחה משרד לייעוץ אסטרטגי, שמתמחה בשיתופי פעולה בין גורמים עסקיים לגורמי מדיה שונים. בן זוגה, עידן מוטולה, החליף אותה בעריכת מוסף "ממון".

"ידיעות אחרונות" מרבה לקיים שיתופי פעולה עם גופים מסחריים וציבוריים שמגיעים לידי ביטוי גם בכתבות מערכתיות. כך למשל, העיתון מוציא לאור מוספים הכוללים פרויקטים שונים המקדמים את בנק הפועלים, ובאחרונה גם עם חברת אסם, וכן עם גופים ציבוריים, בהם קק"ל, הסתדרות המורים ומשרד החינוך.

"ידיעות אחרונות" גם מוביל קו מערכתי שאינו מצדד בביצוע שינויים מבניים במשק הישראלי, כאלה שעלולים לפגוע בחברות הגדולות ובמוקדי הכוח במשק. הפרשן הכלכלי של העיתון, סבר פלוצקר, אף פירסם באחרונה טור פרשנות שעורר הדים רבים, שבו תקף את העיסוק הציבורי הגובר ביוקר המחיה, וטען כי העיסוק בנושא עלול לפגוע ברווחי החברות ובשכר העובדים. התאחדות התעשיינים מסרה כי לא מדובר במהלך של ההתאחדות. תמיר ודרומי סירבו להגיב לידיעה.

מ"ידיעות אחרונות" נמסר: "אנחנו מודים ל–TheMarker על הערנות שהפגין ביחס למתחריו, ותמהים איך חמק מעיתונאיו דווקא המגזין המיוחד היחיד שבחר 'הארץ' לחלק לקוראיו לכבוד יום העצמאות - מוסף שכולו בחסות חברה מסחרית בשם 'סילבר ליין'. מוזר לנו שמי שמכר אפילו את שם העיתון שלו (למוסף קוראים 'תוצרת הארץ') מעז להלין על 'ידיעות אחרונות', שהפיץ לקוראיו שורה של מוספים מושקעים ומלאים בחומר עיתונאי אמיתי ואיכותי".

בתגובה לטענות "ידיעות" מסר מו"ל הארץ, עמוס שוקן: "הפקת מוסף פרסומי אפשרית בתנאי שהיא בהתאם לכללי האתיקה של מועצת העיתונות, ואנו משתדלים להקפיד על כללים אלה. לפי הכללים, אין להעסיק עיתונאים בעבודה עיתונאית שמטרתה מוכתבת מראש ומהווה שירות לגורם מסחרי, ובקבוצת 'הארץ' עיתונאים אינם מועסקים בכתיבת חומר פרסומי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker