כ"ץ נגד ארדן: אתנגד לחוק לסגירה-פתיחה של רשות השידור - מדיה ושיווק - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

כ"ץ נגד ארדן: אתנגד לחוק לסגירה-פתיחה של רשות השידור

שר התחבורה זועם על סעיפים חדשים בהצעת החוק לפיהם המימון הנוסף לשידור הציבורי העתידי יגיע ישירות ממשרד התחבורה ■ משרד התקשורת: "לא יהיה ייקור אגרת הרכב, מדובר באי הבנה"

9תגובות

שר התחבורה ישראל כ"ץ הבהיר היום בדף הפייסבוק שלו כי יתנגד להצעה של שר התקשורת גלעד ארדן לרפורמת הסגירה-פתיחה של רשות השידור. הממשלה תדון בהצעה ביום ראשון, ולאחר מכן הנושא יידון בוועדת השרים לענייני חקיקה.

כ"ץ זועם בעיקר על הסעיפים החדשים בהצעה שלפיהם המימון הנוסף לשידור הציבורי העתידי יגיע ישירות ממשרד התחבורה על חשבון אגרת הרכב. לפי ההצעה, בנוסף לאגרת הרדיו הקיימת כבר כיום, משרד התחבורה יעביר לשידור הציבורי לפחות 150 מיליון שקל בשנה שיגיעו מאגרת הרכב.

כ"ץ סבור כי בעקבות ההצעה החדשה החלק היחסי של אגרת הרכב שמופנה לרשות השידור ואולם במשרדי האוצר והתקשורת מיהרו להבהיר כי כ"ץ שוגה, וכי בכל הקשור לתשלום שמעבירים האזרחים אגרת הרכב כלל לא תתייקר.

אורן נחשון

כ"ץ התייחס להצעה וכתב כי ״התבשרתי כמו כל הציבור בבשורה המשמחת על ביטול תשלומי האגרה. היום כשקיבלתי את נוסח הצעת המחליטים לממשלה, התברר כי לי שאת מה שמורידים בתשלום ישיר רוצים לגבות באמצעות העלאת התשלומים לאגרת הרכב. נו באמת, יד שמאל נותנת ויד ימין לוקחת. כשר תחבורה אני מתנגד לזה באופן חד משמעי ולכן אתנגד״.

תקציב השידור הציבורי לפי החוק אמור להיות 720-650 מיליון שקל. לפי מסקנות ועדת לנדס, המקור התקציבי העיקרי לשידור הציבורי העתידי הוא אגרת הרדיו, ומקור זה יממן את השידור הציבורי ב-430 מיליון שקל בשנה בין 2015 ל-2019. הנכסה נוספת אמורה להגיע מפרסום וחסויות, ויתרת הסכום, לאור ביטול האגרה, תגיע ישירות מתקציב ממשלתי.

אלא שעד כה לא חשפו משרדי האוצר והתקשורת את המתווה החדש. באוצר חיפשו מתווה שבו תהיה העברה מקופת המדינה אך ללא תלות בתקציב המדינה. בהצעת המחליטים שהוגשה היום נכתב כי התקציב הנוסף יגיע ממשרד התחבורה על חשבון אגרת הרכב. מבחינת משרדי האוצר והתקשורת, אגרת הרכב לא תעלה, אלא האוצר יוותר על הכנסות שמגיעות לקופת המדינה מאגרת הרכב ואלה יועברו לשידור הציבורי. כאמור, כ"ץ טען כי ההעברה הזו תהיה כרוכה בעליית אגרת הרכב.

האגרה לרשות השידור המשולמת באמצעות רישיון הרכב, בסכום של 136 שקל ב-2014, היתה אמורה להיות מופחתת ב-2012 ב-6 שקלים. במשרד התחבורה דרשו במקביל להפחית את אגרת הרכב לאור אי מימוש הרפורמה. כעת כ"ץ מודיע כי הוא מתנגד לחקיקה המוצעת שבה יתרת הסכום תועבר לשידור הציבורי ממשרד התחבורה.

דניאל בר און

ממשרד התחבורה נמסר כי "שר התחבורה והבטיחות בדרכים, ישראל כץ, הודיע היום למזכיר הממשלה, אביחי מנדלבליט, על התנגדותו הנחרצת להגדיל את גביית אגרת המשדר הציבורי באמצעות  אגרת הרישוי השנתית לרכב, כדרך למימון הרפורמה ברשות השידור. שר התחבורה מסר כי הוא אינו מתנגד לרפורמה ברשות השידור, אולם לא ייתכן כי מצד אחד מבטלים את התשלומים לרשות השידור, ומצד שני מייקרים את אגרת הרכב. בנסיבות נכונות, היה צריך לבטל במקביל את אגרת הרדיו, שהיא חלק מאגרת רשות השידור. אולם בהצעת החוק, לא רק שלא מבטלים את אגרת הרדיו, אלא מוסיפים בפועל סכום נוסף לאגרה, כדרך למימון הרפורמה ברשות השידור".

ממשרד התקשורת נמסר בתגובה: "אגרת הטלוויזיה תבוטל  ואגרת הרכב תישאר במתכונת שהייתה מבלי להעלותה. כך הוצגו הדברים מיום פרסום מסקנות וועדת לנדס, וכך גם מופיע בתזכיר החוק שיוגש לממשלה ביום ראשון הקרוב. לא יהיה ייקור של אגרת הרכב, וככל שהובן אחרת הרי שמדובר באי הבנה. השר ארדן סמוך ובטוח כי שרי ממשלת ישראל רואים את החשיבות שבהצלת השידור הציבורי וביטול אגרת הטלוויזיה".

במקביל, אגודת העיתונאים בירושלים הודיעה כי היא מתנגדת להעלאת ההצעה לדיון כבר ביום חמישי ומבקשת לבטלו. במכתב ששיגרו ליועץ המשפטי לממשלה, באמצעות עו"ד אופיר טל, נטען כי "תזכיר הצעת החוק אינו מקדם את טובתו של השידור הציבורי בישראל, וכי הפגיעה בזכויות העובדים אינה סבירה ואינה מידתית. דברים אלה ראוי שיאמרו וראוי עוד יותר שילובנו בין המדינה לבין נציגי העובדים, במסגרת של מו"מ על השלכות השינויים ברשות השידור על העובדים".

לטענתו, שר התקשורת נפגש עם העובדים פעם אחת בלבד, ופגישה שנייה נקבעה ליום ראשון. "ספק רב אם יש טעם לפגישה כאמור, כאשר המדינה מקדמת ללא ליאות וללא מו"מ תוכנית שמשמעה השלכת אלפיים עובדים הביתה, והרס מוחלט של השידור הציבורי", כתב טל. "פעולה חד-צדדית זאת עומדת אפוא בסתירה לחובתה של המדינה, ואף להנחיות בית המשפט העליון בעניין רשות השידור".

גם באגודת העיתונאים בתל אביב הביעו התנגדות נחרצת לדיון בממשלה ביום ראשון. במכתב ששיגר עו"ד אילן בומבך בשם האגודה נטען כי רק ביום ראשון הועברה לעיון השרים התנגדות האגודה לתזכיר החוק. "לא ברור כיצד נתן משרד התקשורת את הדעת לעמדות הציבוריות השונות", כתב בומבך. "לא ברור מדוע אצה הדרך למשרד התקשורת לדלג על כללי המינהל התקין?"

האגודה העבירה לעיון השרים מכתב בן 20 עמודים המפרט את ההתנגדויות לתזכיר החוק, הצעות לקליטת העובדים, הצעה חלופית לניתוק בין הדרג הפוליטי לרשות השידור וכן הצעות להגדלת מצבת כוח האדם ברשות.

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עשרת הסיפורים החמים של היום ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם