הג'ונגל של הרדיו האזורי מגיע לבג"ץ: רדיו 90 נגד התחנות שהוקמו ללא מכרז - מדיה ושיווק - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הג'ונגל של הרדיו האזורי מגיע לבג"ץ: רדיו 90 נגד התחנות שהוקמו ללא מכרז

שלוש תחנות רדיו אזוריות קיבלו תדר נוסף להקמת תחנת רדיו עם תכנים נפרדים, אך לרדיו אמצע הדרך לא אושר פיצול השידורים. אמצע הדרך טוען כי הופעלו לחצים של בעלי התחנות, בהם דוד בן בסט, על הרשות השנייה

תגובות

רדיו אמצע הדרך, שבבעלות משפחת אורגד, הגיש עתירה למתן צו על תנאי שיחייב את הרשות השנייה לאפשר גם לתחנה לפצל שידורים – כלומר להקים תחנת רדיו עם שידורים נפרדים על בסיס תדר נוסף שיש ברשות התחנה. לחילופין, אם תסרב הרשות לאשר פיצול שידורים, אמצע הדרך מבקשת לבטל את פיצולי השידורים שאושרו לשלוש תחנות רדיו אזוריות אחרות, שניתנו לטענת אמצע הדרך בשל לחצים פוליטיים.

תחנות הרדיו האזוריות מקבלות לעתים תדר נוסף לשימוש בשל טענות לבעיות קליטה. אלא ששלוש תחנות רדיו אזוריות קיבלו מאז מאז תחילת שנות ה-2000 אישור מיוחד מהרשות השנייה לפצל את שידורי התדר – כלומר להקים תחנת רדיו נוספת, ללא מכרז, שרוב שידוריה שונים מתחנת האם במשך שמונה שעות ביממה.

כך, לרדיו לב המדינה שבבעלות דוד בן בסט אושר על ידי הרשות תדר נוסף שמשדר ברוסית באשדוד; לרדיו צפון של דני נישליס ומשפחת הלוי יש תדר נוסף שנועד לדוברי ערבית, אך משדר מוסיקה מזרחית; לרדיו דרום של יוסי סבן ואיציק שלום יש תדר עם שידורים מפוצלים באזור עוטף עזה. באמצעות פיצול השידורים יכול כמובן הרדיו להגדיל את היקף ההכנסות מפרסום.

רדיו 90 אמצע הדרך, המשדר באזור עמק חפר, דרש גם הוא מאז 2009 לאפשר לו לפצל את השידורים בתדר הנוסף שבבעלותו, ולשלב בו שידורים בצרפתית ובערבית, אך עד כה לא התקיים דיון בנושא.

בעתירה שהגיש אורגד הוא דורש מהרשות השנייה לקיים דיון בנושא או לאפשר לו להתחיל בשידורי ניסיון. אם הרשות השנייה תתנגד לצווים, דורש הרדיו כי הרשות תבטל את האישור שהעניקה לשלוש תחנות הרדיו האחרות לפצל שידורים. הרדיו גם דורש גילוי של כל הפרוטוקולים שבהם עסקה הרשות השנייה בנושא.

"התנהלות בלתי תקינה ובלתי חוקית"

"התנהלותן של המשיבות בכל הנוגע לטיפולן (וליתר דיוק בהימנעותן מלטפל כיאות) בבקשת העותרת לפיצול שידוריה - הינה התנהלות בלתי תקינה ובלתי חוקית (בלשון המעטה), אשר בכל הכבוד, אינה עולה בקנה אחד עם סטנדרט ההתנהלות המצופה מהן ועם כללי המנהל הבסיסיים להם כפופה הרשות השנייה", נכתב בעתירה, באמצעות עו"ד ברק בן שלום. "באם הרשות לא תקבל עמדה זו, בעתירה נטען כי עליה לבטל את פיצול השידורים הקיים ו'לפרסם מכרזים פומביים כדין להפעלת תחנות רדיו נוספות במקרים בהן קיים צורך ציבורי, כל זאת על מנת לשמור על שוויוניות ושלטון החוק ולהימנע מאפליה פסולה והענקת יתרון בלתי הוגן לחלק מתחנות הרדיו האזורי לעומת תחנות אחרות ובכללן העותרת".

מנכ"ל הרשות השנייה, שי באב"ד
יונתן סינדל / פלאש

בעתירה מעלה הרדיו טענות ללחצים על הרשות השנייה שהביאו לאישור הפיצול. "קיים חשש כבד שהתנהלותן של המשיבות בכל הטיפול בבקשת העותרת לפיצול שידוריה מונעת משיקולים זרים ומלחצים פסולים המופעלים על המשיבים מצד גורמים בעלי אינטרסים, החוששים מכך שיינתן לעותרת היתר לפצל את שידוריה ולשדר בשפה הרוסית. לא עסקינן בהשערות ובחששות בעלמא ו/או בתחושות בטן של העותרת בלבד, אלא בעדויות מפורשות ואינדיקציות ברורות ללחצים פסולים המופעלים על הרשות השנייה, הכוללות בין היתר הודאה מפורשת בפני העותרת הן מצד גורמים מוסמכים ברשות השניה והן מצד בעלי האינטרסים המקושרים למערכת המפעילים את הלחצים הללו".

בעתירה מופנים טענות ישירות כלפי בן בסט: "בסמוך לאחר הגשת הבקשה, פנו הגורמים הבכירים ביותר ברשות השנייה למנכ"ל העותרת, מר אהרון אורגד, וציינו בפניו כי מופעלים על הרשות השנייה לחצים כבדים מצד דוד בן בסט (שהינו הבעלים של רדיו לב המדינה ואף משמש כיו"ר התאחדות תחנות הרדיו האזורי) שלא לאשר את בקשת הפיצול של העותרת, מחשש שמתן ההיתר לעותרת לשדר בשפה הרוסית יפגע בהכנסותיה של תחנת הרדיו ברוסית שרדיו לב המדינה מפעיל".

בכירים ברשות השנייה מודעים לכך שטענותיו של רדיו אמצע הדרך אכן מוצדקות. בפועל, הרשות כבר החלה להיערך ליצירה למכרזים חדשים לתחנות רדיו ברוסית ובערבית באזורים בארץ, והנושא נמצא בבדיקה כלכלית.

במקביל, היועצת המשפטית, הילה שמיר, אמורה לכתוב חוות דעת למועצת הרשות השנייה שבה תחליט האם להמליץ לבטל לחלוטין את כל פיצולי השידורים שנעשו עד כה. גם במשרד התקשורת סבורים כי יש לבטל את הפיצולים ולבחון יציאה למכרזים חדשים.

מנכ"ל רדיו 90, אהרון אורגד, מסר: "עתרנו לבג"ץ כדי שייעשה צדק ולאחר שנקעה נפשנו ופקעה סבלנותנו שהייתה ארוכה באופן חסר תקדים. האפליה נגדנו, דווקא נגד תחנה שהיא דוגמא לתחנה אזורית אמיתית שלא מסתפקת רק בהשמעת מוסיקה ופרסומות, אלא מעניקה שרותי חדשות, תרבות וקהילה באזור השידור, היא אפליה זועקת לשמיים ובלתי מתקבלת על הדעת. אני יודע שמנכ"ל הרשות השנייה הנוכחי שי באב"ד והיועצת המשפטית עו"ד הילה שמיר, חושבים כמונו, אבל עד שיצליחו לחולל שינוי ייקח שנים, אם בכלל, כי גורמים אינטרסנטיים יפריעו להם, ולכן הגענו למסקנה כי רק בג"ץ יושיע אותנו".

בן בסט מסר בתגובה: "לא מתפקידי ולא בסמכותי להגיד או להמליץ לרשות השנייה מה לעשות. הרשות השנייה מחליטה לפי שיקול דעתה בבקשות של תחנות לאישורי פיצול השידורים. לא ביקשתי מהרשות לא לאשר פיצול תדרים, ווודאי שלא הפעלתי לחצים בנדון. הדברים המיוחסים לי אינם נכונים. הודעתי לאורגד שאיני מתנגד לפיצול ואני כך אכתוב לרשות אם אתבקש".

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עשרת הסיפורים החמים של היום ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם