פרסום ראשון |

קרביץ רוכשת את סטימצקי ביחד עם כתר

כל אחת תחזיק 50% מהרשת ■ קרביץ הודיעה בסוף 2013 על רצונה להיות שחקן משמעותי בשוק הספרים

עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדי דברת-מזריץ

רשת הציוד המשרדי קרביץ תרכוש את סטימצקי ביחד עם כתר הוצאה לאור. כך נודע ל- TheMarker. א, בעלת כתר הוצאה לאור של משפחת רשף, לרכישת רשת סטימצקי הנמצאת בקשיים. כעת נודע לדה מרקר כי קרביץ תרכוש את סטימצקי ביחד עם כתר, כאשר כל אחת מהחברות תחזיק 50% מהרשת.

קרביץ של אלון רונן, המפעילה 75 סניפים, . זאת לאחר שסטימצקי החליטה להיכנס היא לתחום הציוד המשרדי. ההערכה היא כי חנויות הספרים הולכות לכיוון של חנויות פנאי, המוכרות גם ציוד משרדי, צעצועים וכיו"ב.

בינתיים  מדובר בהסכם עקרונות ראשוני, שמדבר על סכום רכישה שינוע בין 50-30 מיליון שקל, בהתאם לממצאי בדיקת הנאותות שיבצעו כתר וקרביץ בחודש הקרוב. עבור ביצוע בדיקת הנאותות משלמות כתר לקרן מרקסטון סכום המוערך בכ-5 מיליון שקל - מבלי שתקבל ממרקסטון בטחונות להשבת הסכום במידה שתחליט שלא לרכוש את החברה.

חנות קרביץצילום: עופר וקנין

ענף הספרים, המגלגל כמיליארד שקל בשנה ונמצא במצב סטאטי בשנים האחרונות, נשלט על ידי שתי רשתות הספרים סטימצקי וצומת ספרים, המחזיקות יחדיו 74% מהענף. עיקר בגידול בכוחו של ה"דואופול" נובע מהתחזקותה של רשת צומת ספרים. בשנת 2006 הפעילה צומת ספרים 42 חנויות בלבד לעומת 87 חנויות כיום ונתח השוק שלה כמעט ושולש מ-14% מהענף ל-36% מהענף כיום.

במקביל, סטימצקי נותרה השחקנית הגדולה בענף - עם 38% ממנו לעומת 36% ב-2006. בזמן שצומת ספרים פתחה עוד חנויות, סטימצקי צימצמה את מספר הסניפים שלה מ-150 ל-134 כיום. החנויות איבדו כמחצית מנתח השוק שלהן באותן שנים ואינן שורדות את המעבר לשוק החדש. החנויות הפרטיות מחזיקות היום רק 10%-15% מהענף לעומת 44% בשנת 2006.  (לפי נתוני צ'מנסקי בן שחר).

צומת ספרים הינה בבעלות ההוצאות לאור כנרת זמורה ביתן, הוצאת מודן ומנכ"ל צומת ספרים אבי שומר. באם תירכש על ידי כתר וקרביץ,  סטימצקי, השחקנית הגדולה בענף, תהיה בבעלות ההוצאה לאור המוערכת כשלישית בגודלה בארץ, אחרי כנרת זמורה ביתן וידיעות ספרים. דבר זה יותיר את כל המו"לים שאינם מחזיקים באחת מהרשתות בעמדת נחיתות (לפי נתוני חברת היעוץ צ'מנסקי בן שחר).

בשנים האחרונות ידוע כי צומת ספרים מקדמת בסניפיה את הספרים של ההוצאות כנרת זמורה ביתן ומודן והגיוני שאם תרכוש את סטימצקי, תשתמש כתר במדפי הרשת כאמצעי לקידום ספריה. חוק הספרים, שנכנס לתוקפו במחצית חודש פברואר, קובע כי חנות ספרים לא תקצה לכלל הכותרים של מוציאים לאור הקשורים לחנות הספרים שטח העולה על 45% מכלל שטח התצוגה המועדף.

חנות סטימצקיצילום: דניאל צ'צ'יק

"ברור שאנחנו דואגים", אמר ל-TheMarker אחד המו"לים. "הם הרי יכולים להציג את הספרים שלהם בצורה יותר בולטת בחנות וסביר שזה מה שהם יעשו". לדברי יו"ר התאחדות הוצאות הספרים' רחלי אידלמן, "ההתאחדות תצטרך לדאוג לכך שהממונה על ההגבלים העסקיים יאשר את העסקה בהתאם לתנאים מגבילים שיגנו על כל המו"לים בענף".

בכתר לא חוששים מהממונה על ההגבלים

סימן השאלה המרחף מעל העסקה הוא האם הממונה על ההגבלים העסקיים יאשר את העסקה. מחד, רשות ההגבלים העסקיים אישרה בעלות צולבת בין רשת צומת ספרים להוצאות לאור כנרת זמורה ביתן ומודן. מנגד, ניתן לטעון כי בעלות צולבת בשתי רשתות הספרים, המהוות יחדיו כ-75% מהמכירות בענף, מגדילה את האפקט האנטי תחרותי.

בקרבת כתר לא חוששים מסירוב של רשות ההגבלים לעסקה. "יש תקדים כי רשות ההגבלים אישרה לכנרת זמורה ביתן ומודן להחזיק בצומת ספרים, אז איך הממונה יגיד עכשיו שהוא פתאום לא מאשר כזו עסקה. בלי קשר, זה מצוין שיהיה בסיס פיננסי איתן לרשת סטימצקי, שמהווה את הלקוח הכי גדול בישראל של ספרים. ראינו עכשיו שכשסטימצקי הצטנן כל המו"לים נעשו חולים וזה מצב מאוד מסוכן. עכשיו יש גוף איתן שיכול לתת ביטחון למו"לים", אמר ל-TheMarker מקורב לכתר.

גם לדברי מומחה להגבלים עסקיים, קיימת סבירות גבוהה שהממונה על ההגבלים העסקיים יאשר את העסקה. "גם כשחוקקו את חוק הספרים לא הכניסו בסוף את הסעיף שיאסור על בעלות צולבת, כלומר לא מצאו לנכון לקבוע איסור קטגוריאלי. עד היום רשות ההגבלים דחתה את הטענה שבעלות של מו"ל ברשת ספרים יוצרת עיוות של תחרות בשוק. הרשות טענה שבדקה את זה ודחתה את זה.. גם מעמדה של סטימצקי, כשרשת שלא נמצאת במצב טוב, יעזור לממונה לאשר את העסקה. זה בטח לא מיזוג משמח אבל לא בטוח שקיימת עילה בחוק ההגבלים כדי למנוע אותו - כתר היא לא גוף מאוד דומיננטי והרשות להגבלים קיבלה את העמדה שמותר למו"ל להחזיק ברשת ספרים. הדבר הכי גרוע לממונה הוא שהוא יפסול את העסקה ואז סטימצקי תיפול".

לדברי בכיר בענף הספרים, רכישה של סטימצקי על ידי כתר וקרביץ רק תגביר את הריכוזיות בענף הספרים, הסובל מריכוזיות מלכתחילה. בחודש דצמבר הצהירה קרביץ כי תכניס לענף הספרים תחרות שלא קיימת כיום ותהווה שחקן משמעותי שיחזיק   15% מהענף ויתחרה מול צומת ספרים וסטימצקי, המחזיקות 75% מהענף. בעצם קרביץ תכננה להיות רשת הספרים השלישית בישראל וסמנכ"ל קרביץ גם הצהיר שהוא יהיה שחקן משמעותי בשבוע הספר שיתקיים בחודש יוני.

"לקרביץ יש 75 חנויות ואת אקדמון ולסטימצקי למעלה מ-130 חנויות ועכשיו הם יהיו כוח מאוחד והאפשרות שיקום מתחרה שלישי חזק בענף נגוזה. בסטימצקי ימכרו ציוד משרדי ובקרביץ ציוד משרדי. בנוסף כמובן הם יקדמו סביר להניח את ספרי ההוצאה לאור כתר".

צלי רשף. הממונה על ההגבלים יאשר לו לרכוש את סטימצקי יחד עם קרביץ?צילום: מוטי קמחי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker