"אדלסון יוכל לרכוש את 'מקור ראשון' אך לא להתערב בתכנים"

לפי הערכות, הממונה על ההגבלים, דיויד גילה, יאשר את העסקה למכירת "מקור ראשון" של שלמה בן צבי לבעלי "ישראל היום", שלדון אדלסון - ויאסור עליו מעורבות ברמה המסחרית ובתוכן המערכתי

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר

הממונה על ההגבלים, דיויד גילה, עשוי לאשר את העסקה למכירת עיתון "מקור ראשון" לידי בעלי "ישראל היום" שלדון אדלסון, אך בתנאים מגבילים שלפיהם תיאסר מעורבות של "ישראל היום" בעיתון "מקור ראשון", הן ברמה המסחרית והן ברמת התוכן המערכתי - כך מעריכים מקורות בתחום ההגבלים העסקיים.

חברת מקור ראשון, בבעלות שלמה בן צבי, שהוציאה לאור את העיתון הדתי־לאומי וגם את עיתון "מעריב" ואתר NRG, נקלעה להקפאת הליכים. בית המשפט אישר את מכירת "מקור ראשון" ואתר NRG לידי אדלסון, בכפוף לאישור הממונה, תמורת 17 מיליון שקל. העיתון "מעריב" יימכר, גם הוא בכפוף לאישור הממונה, למו"ל "ג'רוזלם פוסט" אלי עזור תמורת 4 מיליון שקל.

בשבועות האחרונים שיגרו עובדי "מקור ראשון", וגם נאמן החברה, בקשות לממונה על ההגבלים לזרז את מתן האישור לעסקה, וזאת משום שעובדי החברה לא קיבלו שכר מזה יותר מחודשיים, ואילו הפרילאנסרים לא קיבלו את שכרם מזה כחצי שנה. בן צבי עצמו העביר 2.5 מיליון שקל לקופת החברה, אך אינו מתכוון להמשיך להזרים כסף לעיתון.

שלדון אדלסון צילום: רויטרס

ואולם, ברשות ההגבלים נחושים לבצע בדיקה מקיפה של שוק העיתונות ולבחון את היקף שליטתו של אדלסון בתחום. בפגישה שקיימו אנשי הממונה באחרונה עם הצדדים הנוגעים בדבר הם הבהירו כי העסקה "מערימה קשיים" וכי קיימת בעייתיות בשליטת אדלסון בעיתון נוסף.

כאמור, מומחים בתחום ההגבלים מעריכים כי גם אם הממונה יאשר בסופו של דבר את מכירת העיתון, האישור ייעשה בשורה של תנאים מגבילים. המטרה של הממונה תהיה להעניק עצמאות מלאה להנהלת "מקור ראשון" ולמערכת העיתון כדי למנוע אפשרות ש"ישראל היום" ישלוט בנתח רחב מדי משוק העיתונות המודפסת. הממונה עשוי לאסור על אנשי "ישראל היום" להיות מעורבים בתכנים ב"מקור ראשון", וכן עשוי למנוע שיתופי פעולה מסחריים בין שני העיתונים. המשמעות תהיה שלעיתון "מקור ראשון" תהיה הנהלה עצמאית ועורך ראשי עצמאי שלא יהיו כפופים ל"ישראל היום".

רכישת "מקור ראשון" על ידי אדלסון לוותה גם במעורבות פוליטית. שר הכלכלה, נפתלי בנט, מבקר בחריפות את "ישראל היום" וטען כי הוא שופרו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו. לפי פרסומים קודמים, בלשכתו של בנט ניסו ללחוץ על מו"ל "ידיעות אחרונות", נוני מוזס, לרכוש את "מקור ראשון" – אך זה לא הגיש בסופו של דבר הצעה.

דיויד גילהצילום: עופר וקנין

החשש של אנשיו של בנט הוא כי העיתון הדתי־לאומי תחת שרביטו של אדלסון יצדד בנתניהו, בדומה לקו המערכתי של "ישראל היום", ומנגד יבקר את בנט – אויבו הפוליטי של נתניהו. ככל הנראה, במשרד הממונה מודעים להיקף נתח השוק והחשיפה של "ישראל היום", במיוחד לאור העובדה שהוא מחולק בחינם, ולכן עשויים להציג מגבלות וחומה בין הפעילות של "ישראל היום" ל"מקור ראשון".

ממשרד הממונה על ההגבלים נמסר: ״המיזוג נמצא בבדיקה מעמיקה של צוותי הרשות. לאור מצבם הקשה של העובדים, אנו מאיצים את הבדיקה ככל האפשר, אך בלי לוותר על בדיקה מעמיקה".

במשרד הממונה על ההגבלים גם הכחישו כי פנו אליהם מלשכת בנט – השר האחראי על יישום חוק ההגבלים העסקיים – בנוגע לאישור העסקה ומסרו כי "לא הופעלו שום לחצים. הרשות היא גוף עצמאי מקצועי ובלתי תלוי ומגיעה להחלטותיה על סמך נתוני השוק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker