בלעדי

בכירים בענף: קבוצת ידיעות אחרונות במו"מ לרכישת סטימצקי

לא ברור האם רשות ההגבלים תאשר עסקה כזו ■ צומת ספרים הינה בבעלות כנרת זמורה ביתן, מודן ואבי שומר ■ בכיר בענף: לעיתון הכי גדול יהיה גם את רשת הספרים הכי גדולה ואת ההוצאה לאור הכי גדולה"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

האם קבוצת ידיעות אחרונות בדרך לרכוש את סטימצקי? בכירים בענף טוענים כי קבוצת ידיעות אחרונות, שמחזיקה בהוצאת ידיעות ספרים ביחד עם דב אייכנוולד, מנהלת משא ומתן מול קרן מרקסטון לרכישת סטימצקי. לא ברור האם המשא ומתן מתנהל מול ידיעות ספרים או ישירות מול קבוצת ידיעות אחרונות. גם אם תיחתם עסקה בין הצדדים, לא ברור אם הממונה על הגבלים עסקיים יאשר אותה.

כבר היום סובל שוק הספרים מחוסר תחרות בשל הדואפול של הרשתות צומת ספרים וסטימצקי, המחזיקות יחדיו בכ-70% מהענף. לכך מתווספת הבעלות הצולבת בענף, המתבטאת בכך שרשת צומת ספרים הינה בבעלות ההוצאות לאור כנרת זמורה ביתן, מנכ"ל צומת ספרים אבי שומר והוצאת מודן.

הדעות בענף לגבי השלכות העסקה על השוק חלוקות. לדברי בכיר הענף, "בעצם יהיו שתי קבוצות גדולות בענף הספרים - סטימצקי עם ידיעות ספרים וצומת ספרים עם כנרת זמורה ביתן. ההוצאות לאור האחרות יידחקו הצידה ולחלקן לא תהיה יותר זכות קיום. זה ייצור מצב שבו לעיתון הכי גדול יהיה גם את רשת הספרים הכי גדולה ואת ההוצאה לאור הכי גדולה".

חנות של רשת סטימצקי בתל אביבצילום: דניאל צ'צ'יק

לדברי מו"ל בינוני, לא בטוח שמדובר בתרחיש הגרוע ביותר לענף: "כמובן שידיעות אחרונות ייתן גיבוי לידיעות ספרים, אבל אולי זה עדיף ממצב בו יקנה את סטימצקי מישהו שלא מכיר ומבין את הענף ויהרוס את הרשת. בנוסף, כמה יותר גרוע עוד יכול להיות? גם ככה מצבם של המו"לים בכי רע". המו"ל מזכיר את חוק הספרים, שנכנס לתוקף במחצית פברואר ומגן על המו"לים בנושא תצוגות הספרים בחנויות וקובע שרשת יכולה להקציב להוצאת הספרים שלה עד 30% משטח החנות, ובמקרה של צומת ספרים, המוחזקת על ידי שתי הוצאות ספרים, עד 45% מהחנות.

דב אייכנוולד, האם אתם מנהלים מו"מ לרכישת סטימצקי?

"שיהיה לכם חג שמח, לא אוסיף".

מידיעות אחרונות סירבו להגיב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker