"שערורייה": התקשורת משתמשת הרבה יותר בביטויים ביקורתיים

מחקר של יפעת גילה מראה כי המילה 'שערורייה' אוזכרה 9,300 פעמים ב-2013 - עלייה של 20% לעומת 2012 ■ גם במילים 'מחדל', 'טלטלה' ו'חרם' נרשם זינוק; התקשורת גם התמקדה באנשים שלדעתה היו אחראים למחדלים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

גל המחאה החברתית והשינוי העמוק בתודעה החברתית לגבי הכשלים במשק נותנים את אותותיהם בתקשורת: אמצעי המדיה בישראל השתמשו ב–2013 בכמות גבוהה הרבה יותר של ביטויים קיצוניים המבטאים ביקורתיות חריפה, לעומת 2012 - כך עולה ממחקר של יפעת מחקרי מדיה. הביטויים החריפים שבהם נעשה שימוש רחב יותר הם למשל "שערורייה", "טלטלה", "זעזוע" או "מחדל".

כך, למשל, ב–2013 באמצעי המדיה בישראל (כולל עיתונות, טלוויזיה ורדיו) אוזכרה המילה שערורייה 9,300 פעמים לעומת 7,400 ב–2012 - עלייה של כ–20%. בשימוש במילה 'מחדל' חלה עלייה של כמעט 30%, ואילו התקשורת הזדעזעה 25% יותר פעמים ב–2013. התקשורת גם חיבבה יותר את המילה 'טלטלה' והיא אוזכרה 15% יותר. בשימוש במילה 'חרם' (שרלוונטי לחרמות הצרכנים) חלה גם כן עלייה של 15%.

צילום: מוטי מילרוד

המחקר מלמד שהתקשורת נעשתה הרבה יותר פרסונלית ומתמקדת באנשים שאחראים למחדלים או שמקבלים החלטות, ולא רק בגופים שאותם הם מנהלים. ב–2012 נוטרו 3 מיליון אזכורי אישים בתקשורת, ואילו ב–2013 זינק מספר אזכורי השמות ל–4.5 מיליון.

"המחאה החברתית הפכה את התקשורת ממגויסת עבור המדינה למשרתת מטרות ציבוריות", אומר רביב טל, מנהל יפעת מחקרי מדיה. "למרות, ואולי אף בזכות, מגמת הצמצום של המדיה בישראל, אמצעי התקשורת נאבקים ביניהם על חשיפת המחדלים בהיבטים הפוליטיים, הציבוריים והצרכניים. כדי לעשות כן עליהם להציג קו ביקורתי, נוקשה וקיצוני יותר, המבדיל באופן חד בין הסגנונות התקשורתיים השונים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker