ארדן ליועמ"ש: אשר מינוי מיידי של כונס נכסים לרשות השידור

מינוי כפוי של כונס נכסים לגוף סטטוטורי הוא הליך חריג ותקדימי, וההערכות הן כי לא ניתן יהיה לבצע את המהלך באמצעות בית המשפט - אלא בהליך חקיקה ■ השיקולים שיוצגו בפני בית המשפט הם מצבה הקשה של הרשות, הערת עסק חי, אי פיקוח וכן היערכות לקראת סגירת הרשות

נתי טוקר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

משרד התקשורת פנה ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה שיאשר מינוי כונס נכסים לרשות השידור באופן מיידי, באמצעות פנייה לבית המשפט. עם זאת, מינוי כפוי של כונס נכסים לגוף סטטוטורי הוא הליך חריג ותקדימי, וההערכות הן כי לא ניתן יהיה לבצע את המהלך באמצעות בית המשפט - אלא בהליך חקיקה.

שר התקשורת, גלעד ארדן, הצהיר כי הוא מעוניין למנות כבר כעת כונס נכסים לרשות השידור בשל חשש מההתנהלות הנוכחית של הרשות לקראת סגירתה בהתאם להמלצות דו"ח ועדת לנדס. בהמלצות הוועדה נכתב כי יש לבחון מינוי "ועדה קרואה" לרשות השידור בתקופת הביניים. אלא שמינוי כזה יכול להתבצע לכאורה רק בהליך חקיקה שיימשך זמן רב, ועלה חשש כי הרשות תבצע מהלכים שונים שימנעו את יישום מסקנות לנדס.

רם לנדס (משמאל), גלעד ארדן, קרני זיו ויאיר אלוני - חברי ועדת לנדסצילום: עופר וקנין

בשל כך מנסים במשרדי התקשורת והאוצר לממש סעיף בחוק פקודת החברות שמאפשר לשר המשפטים לבקש מבית המשפט כינוס נכסים חלקי לגוף סטטוטורי. השיקולים שיוצגו בפני בית המשפט הם מצבה הקשה של הרשות, הערת עסק חי, אי פיקוח וכן ראייה צופה פני העתיד - לקראת סגירת הרשות. הנושא נמצא כעת בפתחו של היועץ המשפטי לממשלה, שימליץ לשרת המשפטים, ציפי לבני, האם להגיש בקשה זו.

משפטנים בענף וגורמים בתחום התקשורת אמרו כי מדובר במהלך חריג ותקדימי, וכי הסיכוי שהוא יתבצע קלוש. לטענתם, היועמ"ש ובית המשפט לא יצליחו למצוא טיעון מספק למינוי כונס נכסים כבר כעת.

המסלול המקורי לפירוק רשות השידור הוא באמצעות הליך החקיקה החדש הכולל את הקמת רשות השידור החדשה. היום (א') הפיץ משרד התקשורת את תזכיר החוק שממנו עולה כי ימונה מפרק לרשות השידור שייקח את סמכויות ההנהלה, המליאה והוועד המנהל. המפרק גם יוכל למנות עורך ראשי מטעמו.

כוונתו של שר התקשורת היא להקים את רשות השידור החדשה בתוך שנה. בכל מקרה, בחוק נכתב כי רשות השידור הישנה לא תחדל לשדר רק לאחר הקמת השידור הציבורי החדש.

לפי החוק החדש, תקציב השידור הציבורי החדש - כולל ערוץ לילדים, ערוץ בערבית, ערוץ 1 ותחנות קול ישראל  יהיה 720-670 מיליון שקל. הערוץ ימומן ללא אגרה, אלא על בסיס תקציב אגרת הרכב, פרסומות ומימון נוסף מהאוצר בהיקף של כ-200 מיליון שקל.

"אימוץ החוק החדש הוא הפתרון היחיד להצלת השידור הציבורי בישראל", מסר ארדן. "אני מבקש מחברי הכנסת לתמוך בהצעת החוק ולאשר במהירות את החקיקה ובתוכה את ביטול האגרה - לאזרחי ישראל מגיע שידור ציבורי מעניין ואיכותי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker