הנחיות חדשות: משרדי הממשלה יחויבו לפרסם גם למגזר הערבי

בקווים המנחים החדשים נקבע כי כל קמפיין פרסומי המופנה לאוכלוסייה הכללית יכלול גם תוכנית פרסום בערבית, למעט מקרים חריגים של חוסר רלוונטיות ■ ההוראות החדשות מבהירות כי היעדר תקציב מספיק לא יהיה נימוק להימנעות מפרסום בשפה הערבית

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר

נוהל חדש בלשכת הפרסום הממשלתית (לפ"מ) יחייב את משרדי הממשלה להקצות תקציבי פרסום גם למגזר הערבי בכל קמפיין פרסומי שיעלה לאוויר ומיועד לכלל האוכלוסייה. הנוהל התגבש בלפ"מ ובמשרד התקשורת לאחר הסכמות עם ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ), שיזם בעבר הצעת חוק לחייב את לפ"מ להעביר 10% מתקציבי הפרסום למגזר הערבי.

לפי נתונים שהעביר שר התקשורת, גלעד ארדן, במענה לשאילתא של פריג', ב-2013 הוציאה לפ"מ 143 מיליון שקל עבור רכש מדיה (לא כולל מע"מ) בשפה העברית, ואילו עבור המגזר הערבי הוקצו 5.6 מיליון שקל בלבד - כ-4% בלבד, למרות שהמגזר הערבי מונה כ-20% מהאוכלוסייה. בעקבות מצב זה יזם פריג' את הצעת החוק לחייב את משרדי הממשלה להקצות 10% למגזר הערבי, אך כעת גובשו קווים מנחים בשיתוף פעולה, ופריג' משך את הצעת החוק.

אחת הבעיות המרכזיות בנושא זה הוא העלות הנמוכה יחסית של הפרסום בכלי התקשורת הערביים, וכן היקף החשיפה הנמוך יחסית של ערוץ הטלוויזיה הפונה למגזר הערבי - הלא טי.וי. כך למשל, משרד התקשורת דיווח כי בקמפיין לעידוד סינון אתרים שעלה באחרונה לאוויר הושקעו 2.3 מיליון שקל, כשמתוכם רק 20 אלף שקל הופנו לרכישת מדיה באתר האינטרנט פאנט למגזר הערבי.

בקווים המנחים החדשים נקבע כי כל קמפיין פרסומי המופנה לאוכלוסייה הכללית יכלול גם תוכנית פרסום בערבית, למעט מקרים חריגים של חוסר רלוונטיות. ההוראות החדשות מבהירות כי היעדר תקציב מספיק לא יהיה נימוק להימנעות מפרסום בשפה הערבית.

"הפרסום הוא אחד הכלים המרכזיים של המדינה להעביר מידע לאזרחיה והיעדר פרסום בערבית, משמעו נגישות פחותה של הציבור דובר הערבית לשירותי הממשלה", אמר ח"כ פריג'. "אפליה במידע איננה חמורה פחות מאפליה בשירותים והציבור הערבי בישראל מופלה בשניהם. הקווים המנחים שפורסמו הם צעד בכיוון הנכון, אבל צריך לראות כי הם לא רק מפורסמים, אלא גם מיושמים ובאופן מלא, כך שאחוז ההשקעה במדיה בשפה הערבית, יתקרב לפחות לאחוז דוברי הערבית באוכלוסייה".

במכתב ששיגר ארדן לח"כ פריג' הוא תמך בקווים המנחים החדשים ומסר כי "אני מאמין כי שילובן המלא של אוכלוסיות המיעוטים בחברה הישראלי יהיה בעל חשיבות גדולה ואחת הדרכים להשיג מטרה זו היא באמצעות הקצאת משאבים ציבוריים בצורה שיוויונית ככל שניתן".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום