אמיר טייג
אמיר טייג

רשת תיאלץ לרשום מחיקה של 40 עד 50 מיליון שקל בדו"חות 2014, כך נודע ל-TheMarker. בשבועות האחרונים עוסקת רשת בגביית חובות עבר, וזאת כחלק מההיערכות שלה לקראת השלמת עסקת אנדמול.

ההערכות בשוק הן כי סך החובות  שמנסה רשת לגבות נאמדים בכ-100 מיליון שקל. מדובר בחובות שאורכם עד כ-15 שנה. המחיקה תיעשה בגין חובות שנצברו עוד בתקופת הזכיון הראשונה, שהסתיימה בשנת 2006. רשת עדיין לא סיימה את הליכי הגבייה.

היום (ג') השלימה אנדמול את עסקת רכישת 33% ממניות רשת והזרימה לחברה כ-100 מיליון שקל תמורת המניות. הכסף שכבר הוזרם בבוקר לחשבונה של רשת וישמש אותה להרחבת ההשקעות במסך, ובעיקר לשם הערכות לקראת מעבר לרשיון, כלומר שידור של 7 ימים בשבוע.

במסגרת אירוע השלמת העסקה שהתקיים היום אמר אודי אנג'ל, בעל השליטה ברשת כי "אני חושב שהכניסה של אנדמול מסמלת משהו חדש עבורנו, אני לא רוצה לצאת בהצהרות או התחייבויות אני רק יכול להגיד לשי (באב"ד - א"ט) שרשת מוכנה היום לקחת ולהיות גורם מוביל בכל החלטה שתהיה, כולל החלטה לצאת לשבעה ימים בשבוע. אני מאמין שזה לא יהיה קל, אני מקווה שהדרך מול הרגולציה תהיה קלה יותר , אבל זה נותן אור ותקווה לראות רשת גדולה יותר המשדרת יותר. אני רוצה לנצל את ההזדמנות ולדבר על שמועות על מיזוגים.

"אני מודיע לכם פה, שום מיזוג של רשת עם ערוץ אחר לא נמצא על סדר היום, אין שום משא ומתן זה לא יקרה וזה לא הולך לקרות. מיזוג בדרך כלל קורה בין אנשים ולא בין חברות ובהכירכם את מערכות היחסים אתם יכולים להעריך למה אין סיכוי שיהיה מיזוג". נציין כי הרשות השניה ומשרד התקשורת מנסה לעודד את זכייני ערוץ 2 לצאת מהזיכיון ולקחת רשיון ל-7 ימי שידורים. הדבר יחייב אותם להשקעה ניכרת, דבר שעשוי לדחוף את הזכיינים זה לזרועות של זה לעורר מיזוגים בענף".

בשנים האחרונות התמודדה רשת עם מצוקה תזרימית באמצעות מקדמות תשלום שנתנו לה לקוחותיה, כלומר חברות המדיה. תמורת המקדמות, קיבלו הלקוחות הנחות. כמו כן, בנוהלי העסקים בין הצדדים מתרחשים מקרים שבהם גופי המדיה מערערים על היקף הכספים שנגבים על ידי הזכיינית. ההנחות והערעורים הצטברו לסכומים ניכרים. כעת מקווה רשת לגבות חלק מהם.

בענף מציינים כי חלק מהחזרי החובות שמשלמים עתה חברות רכש המדיה ומשרדי הפרסום, ניתן בתמורה לזמן אוויר והנחות שיקבלו המשרדים במהלך השנה הקרובה. לטענתם, הדבר יפגע בהכנסות של רשת ב-2014. עוד מזכירים בענף כי רשת הובילה מהלך רגולטורי לפיו יוגדל זמן הפרסום בפריים-טיים. העלאת היצע זמן הפרסום מאפשרת לרשת לספק למשרדי הפרסום תמריצים להחזיר לה את חובם ולקבל בתמורה זמן פרסום מוזל או חינם בעתיד.

בתוך כך פירסמה רשת פניה ליוצרים מוקמיים להגיש הצעות לפיתוח של כ-40 פרויקטים בתחום הדרמה הקומדיה והטיסקום המתוסרטים. בחברה ציינו כי זו הפעם הראשונה שרשת או כל גוף שידור מסחרי יוצא במהלך שכזה בתחום המתוסרט בהיקף שכזה. ארז בן הרוש סמנכ"ל התוכן של רשת אמר כי "רשת מאמינה ביוצרים וביצירה המקורית. באמצעות מהלך זה אנו מזמינים את מיטב היוצרים בארץ לקחת חלק בלוח השידורים העתידי של רשת. נציין כי עסקת אנדמול עוררה חשש בקרב יוצרים מקומיים רבים כי רשת תעדיף עתה לקבל מאנדמול פורמטים זרים ולא לפתח בעצמה פורמטים. דבר שכזה יפגע ביוצרים המוקמיים. המטרה של הודעת רשת, היא בין השאר לנסות ולפייס את היוצרים המקומיים.

אודי אנג'לצילום: מוטי קמחי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker