הלחץ עזר: הרדיו החרדי "קול ברמה" יאפשר לראשונה לאישה להגיש תוכנית

אחרי שסירבו במשך שנים להעלות נשים לשידור ומנעו הגשת תוכניות על ידי שדרניות, הרדיו החרדי קול ברמה משנה את פניו: בשבועות הקרובים תעלה לראשונה ברדיו תוכנית חדשה בהגשה של שדרנית

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר

אחרי שסירבו במשך שנים להעלות נשים לשידור ומנעו הגשת תוכניות על ידי שדרניות, הרדיו החרדי קול ברמה משנה את פניו: בשבועות הקרובים תעלה לראשונה ברדיו תוכנית חדשה בהגשה של שדרנית. התוכנית החדשה, שתעסוק בנושאי חינוך והורות, תהיה בהגשתה של סופרת הילדים החרדית מנוחה פוקס, והיא תשודר פעם בשבוע בשעה 11:00 בבוקר.

היום (א') תדון הממשלה במסקנות הצוות הבינמשרדי שהקים היועץ המשפטי לממשלה בנוגע להדרת נשים במרחב הציבורי. בפרק יש התייחסות נרחבת לרדיו קול ברמה. עם הקמתו, הרדיו סירב להעלות נשים לשידור, ולא היו שדרניות בתחנה, בנימוק שלפיו החרדים יפסיקו להאזין לרדיו בשל השמעת נשים - זאת בעוד הרדיו החרדי המתחרה, קול חי, מאפשר לנשים לעלות לשידור ולהגיש תוכניות. קול ברמה הוא הרדיו בעל שיעור ההאזנה הגבוה ביותר במגזר החרדי.

רדיו קול ברמה. תביעה על אפליית נשים

ברשות השנייה החלו לטפל בנושא, אך בחרו שלא לנקוט בגישה לוחמנית ולאכוף את הכללים על הרדיו, אלא לאפשר לרדיו לבצע תהליך הדרגתי ולשלב נשים. בשלב הראשון חייבה הרשות את הרדיו לאפשר העלאת נשים לשידור בתוכנית שבועית אחת, ובהמשך התרחב מספר השעות שבהן העלו נשים לשידור. במקביל, הוגשה עתירה לבג"ץ ותביעה ייצוגית על ידי ארגון קולך שבהן נטען כי הרדיו עדיין מפלה נשים.

בדו"ח של הצוות הבינמשרדי נכתבו מילים חריפות על התנהלותה של התחנה. "הסדרי השידור הנהוגים כרגע בקול ברמה גוררים פגיעה בזכויות היסוד לכבוד, שוויון ולחופש הביטוי ומנוגדים להוראות חוק איסור הפליה. הצוות סבור כי הסירוב הגורף להעסיק נשים בתפקידי שדרניות מנוגד אף הוא לדין ומהווה הפרה של הוראות חוק שוויון". הצוות המליץ לאסור מעתה ואילך איסורים להעלאת נשים לשידור.

בעקבות המלצות הצוות, קיבלה הרשות השנייה החלטה בסוף 2013 שלפיה מעתה ואילך יוסרו כל החסמים המונעים השמעת נשים בשידורי התחנה, וכן את העסקתן בתפקידי שידור. בהמלצות הצוות נכתב כי הממשלה תטיל על שר התקשורת את המלאה לפקח על יישום ההחלטה ולהעביר דיווח לממשלה בתוך 90 יום על השמעת הנשים ברדיו קול ברמה.

כאמור, הרדיו עושה כעת צעד נוסף לקראת יישום החלטת הרשות השנייה, ויעלה תוכנית ראשונה לאוויר בהגשת שדרנית. בשלב זה מדובר בתוכנית בודדת, אך עדיין נשים לא מועסקות בתחנה בתפקידי קריינות חדשות או הגשת תוכניות אקטואליה.רדיו קול ברמה נמסר: "אכן כחלק מתהליך רענון לוח השידורים תתווסף תוכנית העוסקת בנושאי הורות, בהגשת מנוחה פוקס".

את הצעת המחליטים יזמו שרת התרבות והספורט, לימור לבנת, ושרת המשפטים, ציפי לבני. הממשלה אישרה היום פה אחד את ההצעה, שעסקה בשורת תופעות נוספות של הדרת נשים מהמרחב הציבורי.

לבנת מסרה כי "הצעת מחליטים זו הינה ציון דרך משמעותי ביותר בפעילותה של ממשלת ישראל למען שוויון מגדרי וצמצום הפערים בין נשים וגברים בחברה הישראלית. הדרת נשים הינה תופעה פסולה והחלטה זו מוכיחה את מחויבותה של ממשלת ישראל לבער אותה מקרבנו".

לבני מסרה: "תפקידם של נבחרי הציבור במדינה דמוקרטית הוא לדאוג לא רק לכך, שהעבודה הספציפית שלהם נעשית, אלא שהעקרונות הדמוקרטיים בתחומי אחריותם נשמרים. משכך, אנו רואות בכל שר ושרה האחראים לווידוא שעבודת משרדיהם נעשית לא רק על הצד הטוב ביותר, אלא גם תוך שמירה על מכלול הזכויות של אזרחיות ואזרחי ישראל. מיגור התופעה הפסולה הזו תוביל לחיזוק החברה הישראלית כולה – וזה התפקיד שלנו, השרים שלכן ושלכם, לדאוג שכך אכן ייעשה".

מרדיו קול ברמה נמסר: "כחלק מתהליך רענון לוח השידורים, החלטנו להרחיב פינה בנושא הורות המשודרת ברדיו מזה כשנתיים בהגשת מנוחה פוקס ולהפוך אותה לתוכנית שבועית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום