האופטומטריסטים נגד קרולינה למקה וסופר פארם: עותרים נגד שכפול משקפיים

בשנה האחרונה החלו סופר-פארם וקרולינה למקה להציע שירותי שכפול משקפיים ■ לקוח המבקש לרכוש משקפיים על בסיס מרשם קיים מגיע לאחד הסניפים וכל שעליו לעשות הוא לבחור מסגרת ■ האופטומטריסטים - שחלק גדול מפרנסתם מגיע ממכירת משקפיים אופטיים - נפגעים, וכעת מגישים בג"ץ נגד משרד הבריאות

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

איגוד האופטומטריסטים מנסה למנוע מקרולינקה למקה ומרשת סופר-פארם לשכפל משקפיים ומאיים להפסיק להנפיק מרשמים להכנת משקפיים.

במכתב שנשלח על ידי יו"ר מועצת האופטומטריסטים בישראל, אדי מרקוביץ', לחברי המועצה, נכתב כי בימים אלה משלימה המועצה הגשת בג"ץ נגד משרד הבריאות בנושא. במכתב המשך מצהיר האיגוד כי חברות וחברי מועצת האופטומטריסטים בישראל לא ינפיקו מרשמים להכנת משקפיים (בין אם בתשלום ובין שלא תשלום)."כמובן שאין מניעה לספק את תוצאות בדיקת מערכת הראייה לרבות ממצאים פתולוגיים שנמצאו, ובלבד שלא ניתן יהיה להכין משקפיים על בסיס הנתונים.

"אני בהחלט צופה שיהיו כאלו שיטענו שההנחיה מנוגדת לחופש העיסוק, אולם כאשר עומדת לנגד עינינו בריאות הציבור לעומת חופש העיסוק, בריאות הציבור חשובה יותר והמועצה תטפל בכל תלונה שתופנה כנגד כל אחד מחברי מועצת האופטומטריסטים בישראל", כותב מרקוביץ'.

סופר פארם אופטיקצילום: אסף עברון

בשנה האחרונה החלו הרשתות סופר-פארם וקרולינה למקה להציע שירותי שכפול משקפיים. לקוח המבקש לרכוש משקפיים חדשים על בסיס מרשם קיים מגיע לאחד הסניפים, ושם מכונה הנקראת לנסומטר קוראת את מספר העדשות, וכל שעל הלקוח לעשות הוא לבחור את המסגרת.

הדבר הביא לירידת מחירים בתחום ופוגע פגיעה גדולה באופטומטריסטים, שחלק גדול מפרנסתם מגיע ממכירת משקפיים אופטיים וכעת נאלצים להתמודד עם כך שהצרכנים בוחרים פעמים רבות לבצע אצלם את בדיקת הראייה אך לוקחים את המרשם ורוכשים משקפיים באמצעות הלנסומטר באחת הרשתות האחרות, כולל אירוקה המציעה שכפול משקפיים בחלק מסניפיה.

כיום, משקפי הראייה באופטיק אקספרס מתחילים במחיר של 199 שקל ובקרולינה למקה ב-299 שקלים (למעט דגמים בודדים ב-149 שקל).

לדברי בכיר בענף המשקפיים, "האופטומטריסטים בלחץ כי הם חיים מבדיקות ראייה. הם חיים מאחוזי רווחיות גדולים על המשקפיים האופטיות. עדשות יכולות לעלות להם גם 25 שקל ועל זה הם מוסיפים עוד עלות של מסגרת וכדומה ולוקחים מהלקוחות 700-600 שקל. הם כמובן משקיעים בלימודים ארוכים - וקרולינה למקה וכדומה רוכבים על זה. כיום מי שרוצה לקנות משקפיים לא יילך לאופטומטריסט אלא יעשה אצלו את הבדיקה - ויקנה את המשקפיים במקום אחר".

לדברי יו"ר המועצה, "חובת המועצה להתריע ולהוקיע את ההתנהלות חסרת האחריות שמטרתה לעשות רווח קל על חשבון הציבור תוך כדי פגיעה בבריאותו, כפי שמשתקפת בהתנהלות דוכני השכפול של קרולינה למקה וסופר-פארם. אנו, שהראייה היא תחום מומחיותנו, מכירים היטב ומקרוב את השפעת משקפיים הגורמים לתופעות אסטנופיות וההשלכות הרות האסון שלהם לנהיגה והרשימה ארוכה בלי די.

"בנקודה זו, חובה עלינו להתריע נוכח העובדה שחלק מאותו ציבור הרוכש משקפיים בצורה בלתי אחראית שכזו, הינו גם הציבור שנוהג ברכב הבא מולנו", טוען מרקוביץ' במכתב ומשווה את שכפול המשקפיים למצב בו דיילות הקוסמטיקה בסופר-פארם הן אלה שיספקו תרופות מרשם בסניפים.

"שוחחתי בנושא זה עם חברינו מארגון רופאי העיניים לרבות עם יו"ר הארגון והם כמובן שותפים לדאגתנו באשר לשלום הציבור. ההבדל העיקרי והמהותי בין שכפול המשקפיים לתרופות, נובע מהעובדה שפציינט שנוטל תרופה שאינה מתאימה ו/או המזויפת יפגע בבריאותו הוא - בעוד שפציינט המרכיב משקפיים שאינם מתאימות ו/או מזויפות, הינו גם אחד מהנהגים הבאים מולך בכביש וסביר להניח כי הוא גם זה שיפגע בך ושלא לדבר על מצב בו הינו נהג אוטובוס או סמיטריילר".

מנגד, בסופר-פארם ובקרולינה למקה סבורים כי האופטומטריסטים פשוט מתנגדים לתחרות ולהורדת מחירים בענף, הבאה על חשבונם. "זהו תחום שהיה מאופיין ברווחים גבוהים ביותר עקב חוסר בתחרות בין חנויות האופטיקה, והכניסה שלנו ושל שחקנים נוספים שחקה את הרווחיות העודפת שהיתה נהוגה בתחום", אומר יניב שגב, מנהל פיתוח עסקי ואופטיקה בסופר-פארם.

"משקפי ראייה 'רגילים' שנמכרו בכ-1,000 שקל ויותר נמכרים היום החל מ-199 שקל. כל זאת ללא כל פגיעה באיכות העדשות שהלקוח רוכש ותוך שהוא זוכה לבדיקות ראייה על ידי אופטומטריסטים מוסמכים ומורשים בלבד".

מחברת קרולינה למקה ברלין נמסר בתגובה:" אנו מופתעים נוכח צעדיו התמוהים של איגוד האופטומטריסטים שמנסה למנוע תחרות חופשית תוך המשך מכירת משקפיים במחירים מופקעים, הגובלת בעושק הצרכנים בישראל. החברה תמשיך למכור משקפיים בהתאם לסטנדרטים הגבוהים ביותר ובמחירים הוגנים ביותר. אנו סומכים על תבונת הצרכנים שידעו לשפוט בעצמם".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker