אסף יחזקאלי עובר, עדי פולק עורכת

היום השיק "מעריב" את "המגזין", הפורמט החדש של "מעריב היום", מעוצב מחדש וכולל ארבעה עמודי תרבות, בעריכת עדי פולק. בינתיים, בערוץ 1 נפרדים מהכתב הותיק, אסף יחזקאלי

אביב הורביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אביב הורביץ

חגי גולן חוגג

במוצאי שבת התקיימה בגן אורנים מסיבה לרגל עשרים שנה ל¿גלובס¿, בהנחיית איל קיציס וטל פרידמן. בין היתר, חולק לחוגגים עיתון פנימי. בעמודו הראשון של העיתון סיכם העורך, חגי גולן, את הצלחתו של ¿גלובס¿ לאורך השנים והוסיף דברים לזכרו של המו¿ל לשעבר, חיים בר׀און. גם העורכים לשעבר, מתי גולן ואדם ברוך, כתבו בעמוד הראשון וכן אלונה בר און, שהוסיפה דברים לזכרו של אביה.

שאר העמודים הוקדשו לקטעים מלאי הומור עצמי מהווי המערכת. כך, למשל, זכה משה ליכטמן, חושף פרשת קרקעות כפר מל¿ל, למודעה: ¿תודה על הכל, אריק, עמרי וגלעד¿. ועידת ישראל לעסקים, אירוע שנתי שמארגן ¿גלובס¿, קיבלה את המודעה: ¿לוועידת ישראל דרושים עסקים¿, ולחילופי העורכות התכופים ב¿ליידי גלובס¿ הוקדשה המודעה: ¿ל¿גלובס¿ דרושה ליידי. בונוס מיוחד לעורכת שני גיליונות ומעלה¿.

עורך ¿גלובס¿, חגי גולן, נהנית מהעיתון? ¿מכל מילה¿.

אסף יחזקאלי עובר

אסף יחזקאלי, כתב בדסק חדשות החוץ של ערוץ 1, שאף שולב בתפקידי עריכה של מהדורת החדשות המרכזית, הודיע באחרונה למעסיקיו כי החליט לעבור לדסק החוץ של חדשות ערוץ 2. ¿העובדה שצעיר מוכשר כמו אסף, ששמו אפילו הוזכר כמועמד לערוך בעתיד את ¿מבט¿, החליט בכל זאת לעבור לערוץ 2, מראה עד כמה מצבה של רשות השידור קשה¿, התבטא השבוע אחד מעובדי התחנה.

יחזקאלי, איך תסכם? ¿תמיד רציתי להגיד ¿אין תגובה¿, אבל לגופו של עניין אני מודה לחבריי בערוץ 1 על תקופה נהדרת, ומקווה שיחדשו את ימי ¿מבט¿ כקדם¿.

רוני שוקן ננזף

בפתיחת יומן הצהריים ששודר ביום שני בגלי צה¿ל דיווח העורך והמגיש, רוני שוקן, על מספר ההרוגים בפעולת צה¿ל ברצועת עזה, והוסיף כי בצה¿ל מביעים שביעות רצון מהפעולה. בנוסף דיווח שוקן כי הפלסטינים מסרו על נער פלסטיני הרוג מאש צה¿ל, אך עשה זאת מבלי לבדוק את אמיתות הדיווח, כמקובל, עם גורם מהצד הישראלי.

מפקד גלי צה¿ל, אבי בניהו, העיר לשוקן על כך שבמהדורה לא היתה התייחסות של גורם ישראלי לטענות הפלסטינים, ועל הניסוח של ¿שביעות הרצון¿ בצה¿ל. בניהו טען כי ניסוח זה אינו תואם את המצב לאשורו וכי נכון היה לומר כי בצה¿ל מגֽנים על הפעולה.

שוקן, ננזפת? ¿כן¿.

עדי פולק עורכת

בתום דחייה של שנה, ואם לא יתרחשו תקלות של הרגע האחרון, צפוי ¿מעריב¿ להשיק ביום ראשון את ¿המגזין¿, הפורמט החדש של ¿מעריב היום¿. המוסף יזכה לעיצוב חדש ויכלול ארבעה עמודי תרבות וכן מדורים וכתבות בנושאי פנאי, איכות חיים ובריאות. העורכת תהיה עדי פולק, שעברה באחרונה מ¿ידיעות¿, שם ערכה את המוסף ¿פיוז¿ ושימשה עורכת בדסק.

פולק, מתכוננים להשקה? ¿אני עובדת קשה¿.

יפעת זוהר מצטרפת

יפעת זוהר, ששימשה עד לפני שנה סגנית רכז הכתבים ב¿ידיעות¿, ואחר כך עבדה במשך שלושה חודשים בריכוז הכתבים של חדשות ערוץ 10, תצטרף בסוף החודש ל¿מעריב און ליין¿, שם תשמש כתבת פוליטית.

זוהר, מה תוסיפי? ¿אין תגובה¿.

אהרן ברק פוסק

נשיא בית המשפט העליון, השופט אהרון ברק, ושופטי בית המשפט העליון, אליעזר ריבלין ואדמונד לוי, קיבלו ביום חמישי שעבר פה אחד את ערעורם של רשת שוקן, עורך ¿העיר¿, אמנון רבי, עורך מדור הספורט לשעבר, שאול ביבי, והכתב לשעבר, איתן בקרמן.

הערעור הוגש בעקבות פסיקתו של שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, אמנון סטרשנוב, אשר קיבל את תביעת הדיבה שהגיש איש העסקים לוני הרציקוביץ¿, הבעלים של קבוצת הכדורגל מכבי תל אביב, בעקבות כתבה שפורסמה בדצמבר 1999 ב¿העיר¿, ופסק לזכותו פיצויים בסך חצי מיליון שקל בתוספת 60 אלף שקל בגין הוצאות משפט.

בתביעתו של הרציקוביץ¿ נטען כי תחת הכותרת ¿העכבר הוא עירום¿ וכותרת המשנה ¿איכסה לוני¿, ספג הרציקוביץ¿ כינויי גנאי, בין השאר כאשר הכותב השווה אותו ל¿לורד אנגלי מבושם ומאופק, שהפך לעכבר פחים בחליפה¿. קדם לכך פרסום ציטוט מדבריו של הרציקוביץ¿ ארבעה ימים קודם לכן ב¿ידיעות¿, שבו אמר כי ¿אנשי תקשורת יוצאים כמו עכברים ומפיצים רעל ושנאה לכל עבר¿. באמצעות פרקליטו, עו¿ד איתן ארז, טען הרציקוביץ¿ להוצאת דיבה ולפגיעה בשמו הטוב ותבע פיצויים בסך מיליון וחצי שקל.

בכתב ההגנה טען ¿העיר¿ כי ¿הכתבה פורסמה כתגובה הולמת, נאותה וסבירה לידיעה שבה תקף הרציקוביץ¿ קשות את אמצעי התקשורת ופגע בשמם הטוב באופן כוללני וגורף¿. עוד נטען כי ¿העיתונאי הביע דעתו במקרה זה באמצעות משל, אלגוריה, והשתמש במוטיבים סאטיריים תוך שימוש בקווים אמנותיים¿ וכי גם אם אכן נפגע הרציקוביץ¿ הדבר נעשה בתום לב ויש לדחות את התביעה, שכן ¿בית המשפט מופקד על שלטון החוק ולא על סגנון דיבור¿.

בפסק הדין ציין השופט סטרשנוב כי ¿כינויי הגנאי לרוב, שלהם זכה הרציקוביץ¿ בכתבה, מהווים לשון הרע והוצאת דיבה לשמה¿. בעקבות הפסיקה הגישו פרקליטי ¿העיר¿, עו¿ד מיבי מוזר ועו¿ד שירה בריק, ערעור שבו חזרו על עיקרי טענותיהם בכתב ההגנה.

בפסק הדין על הערעור קבע הנשיא ברק כי בכתבה אין לשון הרע. ¿השתכנעתי כי הדימוי לא נועד להפשיט את הרציקוביץ¿ ממהותו האנושית ולהציגו כעכבר¿, ציין ברק. ¿לאחר שהרציקוביץ¿ טבע בעצמו את מוטיב ¿העכבר¿, מוטיב קשה וחמור לכל הדעות, לא יוכל להלין על השימוש במוטיב. האדם הסביר, אם כן, לא יראה בביטוי כביטוי פוגע, שכן נהיר מההקשר, מכותרות הכתבה ומאופן סיומה כי הביטוי אינו עומד בפני עצמו ויש להבינו לאור התנהגות הנפגע¿.

עו¿ד איתן ארז, פרקליטו של הרציקוביץ¿, מה תגובתך לפסק הדין?

¿פסק דינו של בית המשפט העליון חייב להדיר שינה מעיניו של כל אדם בישראל אשר כבוד האדם חשוב לו. לצערי, פסק הדין נתן למעשה אור ירוק לפגוע בכבודו של כל אדם בישראל ולרמוס את שמו הטוב באמתלה של ¿סאטירה¿, ¿אלגוריה¿ ו¿פובליציזם¿. אנו בודקים את האפשרות לבקש דיון נוסף בהרכב מורחב של שבעה שופטים עקב החשיבות העקרונית של הסוגיה¿.

עו¿ד מיבי מוזר מסר בתגובה: ¿פסק הדין הולך באופן עקבי אחרי פסיקות קודמות בעניין אבנרי נגד שפירא, ¿הארץ¿ נגד שרון ואפל נגד רשות השידור, שהבהירו כי לחופש הביטוי ניתן משקל רב כשמדובר בהתייחסות לאנשי ציבור. הפסיקה בבית המשפט המחוזי חרגה מן ההלכה, והחלטת בית המשפט העליון חזרה והבהירה מהו הדין בישראל¿.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker