תנובה הסכימה עם קו־אופ: תמשיך לספק מוצרים לצרכניות במושבים ובקיבוצים

קו־אופ, שמפעילה צרכניות במושבים ובקיבוצים תחת המותג קו־אופ שופ בכפר במודל זכיינות, טענה כי תנובה איימה על הצרכניות באי־אספקה של מוצרים ■ תנובה גרסה כי מעולם לא איימה על הצרכניות ובנוסף טענה כי קוזזו באופן חד־צדדי סכומים המגיעים לה עבור סחורה

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

תנובה תמשיך לספק את מוצריה לכ–100 צרכניות במושבים ובקיבוצים, ולא תפנה אליהן ישירות בדרישות תשלום, אלא דרך קו־אופ – כך הוסכם בין תנובה לקו־אופ ישראל לאחר שקו־אופ הגישה השבוע בקשה לצו מניעה כנגד תנובה לבית המשפט המחוזי בתל אביב.

קו־אופ, שהצרכניות פועלות בזכיינות תחתיה, טענה כי תנובה איימה שתפסיק לספק מוצרי חלב לצרכניות במושבים ובקיבוצים. מנגד טוענת תנובה כי מעולם לא איימה על הצרכניות או על קו אופ שתפסיק לספק להם מוצרים, ובנוסף טענה כי קוזזו באופן חד־צדדי סכומים המגיעים לה עבור סחורה שסיפקה.

לפני כחצי שנה החלה קו אופ להפעיל מודל שקרא לצרכניות בקיבוצים ובמושבים להיות זכייניות שלה ולשנות את שמן ל"קו־אופ שופ בכפר", ולהינות מתנאי הסחר המועדפים שמקבלת הרשת. בחודשים האחרונים הצטרפו 98 צרכניות למודל הזכיינות.

צרכנייה בתל עדשיםצילום: גיל אליהו

תנובה מצדה לא סבורה כי הצרכניות של קו־אופ זכאיות לקבל באופן מיידי את התנאים שמגיעים לסניפי קו־אופ שופ בערים. ואולם קו־אופ טענה כי תנובה מפרה את הסחר ביניהן ומנצלת את מעמדה כמונופול בניגוד לחוקי ההגבלים העסקיים.

בדיון שהתקיים אתמול בבית המשפט המחוזי הוחלט כי עד לסוף 2014, או עד למתן פסק דין בתיק העיקרי, שעדיין לא הוגש, תנובה לא תפנה ישירות לצרכניות של קו־אופ בדרישות תשלום, ולא תפסיק אספקת סחורה בגין חובות הקיימים לטענתה. כדי להבטיח את התשלומים שתנובה דורשת בגין הקיזוזים החד־צדדים לטענתה, תפקיד קו־אופ בנאמנות סכום שייקבע על ידי בית המשפט.

הבקשה לצו מניעה הוגשה על ידי עוה"ד אורן טננבוים, מזור מצקביץ' וענת שעיו־מלר ממשרד אפשטיין, קנולר, חומסקי, אסנת, גילת, טננבוים ושות'.

מקו־אופ ישראל נמסר: "אנו מברכים על החלטת בית המשפט אשר מנע מחסור במוצרי חלב בפריפריה ובמרחב הכפרי, ושמחים על הכרתו דה־פקטו של בית המשפט בסניפי קו־אופ שופ בכפר, כחלק בלתי נפרד מרשת קו־אופ ישראל".

הישוב באר מילכהצילום: אייל טואג

מתנובה נמסר: "בית המשפט החליט שאין מקום לתת צו מניעה נגד תנובה, שנועד לשנות תנאים מסחריים של ההסכם הקיים. בית המשפט הורה לקו־אופ להפקיד את הכספים שלטענתם אינם צריכים לשלם בנאמנות, כדי להבטיח את זכויותיה של תנובה, סירב לבקשה של קו־אופ להעביר את הדיון לבוררות וסירב לקיים דיון באופן חסוי, כפי שביקשו בקו־אופ. תנובה תמשיך לספק מוצרים לצרכניות עד לסוף 2014, בכפוף לתשלום הכספים שמגיעים לה לפי ההסכם.

"בית המשפט קיבל את עמדת תנובה ולפיה קו־אופ לא רשאית לבצע שינויים חד צדדיים להסכם, והראיה שהכריח את קו־אופ להפקיד בנאמנות את הסכום שהם חושבים שאינם צריכים לשלם. בית המשפט קבע כי קו־אופ צריכה להגיש ולנהל הליך מלא שבו יתבררו הטענות המשפטיות, ולא במסגרת צו מניעה. ראוי להדגיש כי תנובה לא איימה כי לא תספק מוצרים, ובית המשפט אף ציין כי תנובה תספק מוצריה בכפוף לתשלום עבורם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker