נתי טוקר

האם הצעת חוק של משרד התחבורה, בראשות השר ישראל כ"ץ, תסכל את הכוונה להקים רשות שידור חדשה? משרד התחבורה יוזם הצעת חוק שלפיה אגרת הרדיו ברישיון הרכב תופחת בכ-15 שקלים. המשמעות היא היווצרות בור תקציבי של כ-30 מיליון שקל בהכנסות העתידיות של השידור הציבורי, לפי המתווה שהציגה ועדת לנדס.

האגרה לרשות השידור המשולמת באמצעות רישיון הרכב, בסכום של 136 שקל ב-2014, היתה אמורה להיות מופחתת ב-2012 ב-6 שקלים. אולם בשל הכוונה לבצע רפורמה ברשות השידור, הוחלט כי לא רק שהיא לא תופחת - אלא שיתווספו 9 שקלים במטרה לממן את הרפורמה. במקביל הופחתה אגרת הטלוויזיה של רשות השידור ב-5% בכל שנה.

בפועל, המימון הנוסף הגיע לרשות השידור, אך הרפורמה כלל לא יצאה לדרך - בתחילה בשל מאבקים בין העובדים והרשות לאוצר, ולאחר מכן בשל הקפאת הרפורמה של שר התקשורת גלעד ארדן ושר האוצר יאיר לפיד.

רם לנדס מגיש את מסקנות ועדת לנדס להיגוי רפורמה ברשות השידורצילום: דניאל בר און

במשרד התחבורה כבר גיבשו בחודשים האחרונים הצעת חוק לתיקון פקודת התעבורה, שלפיה תבוטל התוספת לאגרת הרדיו וכן תיכנס לתוקפה ההנחה של 6 שקלים. במשרד אומרים כי לא הספיקו לאשר את הצעת החוק ל-2014, אך הם מתכוונים ליישם אותה באפריל 2015. במשרדי האוצר והתקשורת יתנגדו, ככל הנראה, להצעה של משרד התחבורה.

לפי מסקנות ועדת לנדס, המקור התקציבי העיקרי לשידור הציבורי העתידי הוא אגרת הרדיו, ומקור זה יממן את השידור הציבורי ב-430 מיליון שקל בשנה בין 2015 ל-2019. אם אכן יצליח משרד התחבורה לאשר את התיקון לחוק, ייווצר בור תקציבי של כ-30 מיליון שקל בתקציב השידור הציבורי.

באוצר הסכימו לממן פער של עד כ-200 מיליון בתקציב העתידי של השידור הציבורי, בשל ביטול אגרת הטלוויזיה, אך כעת סכום זה עשוי לגדול. עם זאת, במשרד התחבורה מבהירים כי אם אכן תיושם רפורמה ברשות, הם ישקלו לבטל את ההצעה לתיקון לחוק להפחתת אגרת הרדיו.

כ"ץ עצמו ידוע כמתנגד פוליטי חריף של שר התקשורת גלעד ארדן, וההערכות של גורמים פוליטיים היא שהוא מתנגד לרפורמה ברשות השידור. כ"ץ עצמו סירב לפרט על עמדותיו לגבי תוכניתו של ארדן לשידור הציבורי. בכל מקרה, במשרד התחבורה מבהירים כי ההצעה להפחית את אגרת הרכב אינה קשורה לשר והמהלך לא נעשה בהנחייתו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker