בג"ץ: רשות השידור תחויב להעביר דיווח לארגוני היוצרים על ההשקעה בהפקות

היוצרים הגישו כבר לפני שנתיים עתירה לבג"צ נגד הרשות משום שלא קיימה את חובתה בחוק להשקיע 36% מהכנסותיה בהפקות מקור חיצוניות ■ בג"צ חייב את הרשות לדווח לו בכל שנה על השקעותיה

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ארגוני היוצרים הופכים להיות הרגולטור של רשות השידור: בג"ץ פסק כי רשות השידור תחויב להעביר דיווחים על היקף השקעותיה בהפקות מקור ישירות לפורום היוצרים הדוקומנטריים, זאת במסגרת העתירה לבג"ץ של הפורום בטענה כי הרשות לא מיישמת את חובתה בחוק להשקעה בהפקות מקור.

היוצרים, באמצעות עו"ד ינון סרטל, הגישו כבר לפני שנתיים עתירה לבג"צ נגד הרשות משום שלא קיימה עד אז את חובתה בחוק להשקיע 36% מהכנסותיה בהפקות מקור חיצוניות. בג"צ חייב את הרשות לדווח לו בכל שנה על השקעותיה.

מהנתונים שדיווחה הרשות עולה כי ב-2012 וב-2013 עמדה הרשות במחויבויות ההשקעה בהפקות מקור. ב-2012 השקיעה הרשות 74 מיליון שקל בהפקות מקור, וב-2013 צמח סכום זה ל-7.5 מיליון שקל.

הפגנה של ארגוני היוצריםצילום: ארגוני היוצרים

פורום היוצרים דרש כי רשות השידור תמשיך להגיש הודעות מעודכנות לבג"ץ גם ב-2016-2014, אך בג"ץ קבע כי הרשות תעביר ישירות לידי פורום היוצרים עד ל-31 בינואר 2014 הודעה לגבי החוזים שנחתמו לעניין הפקות מקומיות ב-2014 ופירוט התשלומים שבוצעו, והודעות נוספות כאלה ב-2016 וב-2017. בג"ץ גם חייב את רשות השידור בתשלום דמי טרחה בסך של 15 אלף שקל.

נושא ההפקות המקומיות של רשות השידור נמצא בחקירה של מבקר המדינה, וכבר נשלחה טיוטה של הדו"ח לבכירים ברשות. החשד הוא כי הרשות העבירה הפקות יקרות למקורבים, ולא פיקחה כראוי על הכספים שהוזרמו לחברות ההפקה האלה.

"ארגוני היוצרים מברכים על החלטת בית המשפט העליון בפסק דינו", מסר עו"ד סרטל. "עתירת ארגוני היוצרים הוגשה לבית המשפט לאחר שבמשך חמש שנים התעלמה רשות השידור מהוראותיו של החוק ונמנעה מלרכוש ומלשדר הפקות חיצוניות ובמיוחד הפקות סוגה עילית כמתחייב על פי חוק. מעתה, יהיו ארגוני היוצרים הגורם שיפקח על רשות השידור וידאג לכך שתופעה זו לא תחזור על עצמה וכי הציבור, עבורו קיים השידור הציבורי, יזכה לצפות בתכנים בעלי ערך וביצירה ישראלית איכותית".

במקביל, היום החליטה ועדת התוכן של רשות השידור, בראשות היו"ר אמיר גילת, לאשר לוח שידורים חדש לערוץ 1. אחת ההחלטות של ועדת התוכן היא להוריד משידור את תוכנית האירוח "נפגשים בשישי" של יעקב מנדל בימי שישי, בה השקיעה הרשות 2.9 מיליון שקל ב-2013. במקום זאת יעלו לאוויר מהדורת ערב שבת של התוכנית "המתורבתים", תוכניות חדשות של "מקבלים שבת" עם דב אלבוים, "יומן" והסדרה "תמונה משפחתית".

בנוסף, יעלו לאוויר סדרות שהיו אמורות לעלות בלוח החורף אך לא אושרו. כך תעלה לאוויר סדרת הדרמה "30 שקל לשעה", הסדרה "חוזרים קדימה" - על תהליך החזרה בתשובה של ידוענים והסדרה "נישואין במשבר". בוועדת התוכן הוחלט גם כי יעלו לשידור תוכניות חדשות בהפקה פנימית של רשות השידור, בהן מגזין חדש העוסק במדיה דיגיטלית, יומן חוץ יומי, תוכנית אקטואליה וצרכנות ועוד. עם זאת, כוונות קודמות של ועדת התוכן להעלות תוכניות חדשות לאוויר לא יושמו בשל טענת ההנהלה כי יש מחסור תקציבי ולא ניתן לשלם לעובדים שעות נוספות.

יו"ר רשות השידור, אמיר גילתצילום: דודו בכר

רשות השידור עומדת בפני מהלך של סגירה בעקבות המלצת ועדת לנדס לשר התקשורת גלעד ארדן. הלוח הנוכחי הוא ניסיון של הרשות להציג תכנים אטרקטיביים יותר בערוץ 1. הוועדה החליטה כי מעתה ואילך יאושרו לערוץ 1 רק הפקות מקור מז'אנר סוגה עילית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker