בית המשפט אישר הקפאת הליכים ל"מעריב"

בית המשפט אישר את הקפאת ההליכים ל-60 יום ■ עובדי "מעריב" דרשו היום מבית המשפט להוציא את העיתון מידיו של שלמה בן צבי ■ עו"ד עמית לדרמן, המייצג את הנאמנים טען בדיון כי בן צבי העביר את הפעילות של "מעריב" לחברת מקור ראשון בניגוד להסכם

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר

בית משפט המחוזי בירושלים אישר הערב הקפאת הליכים לחברת מקור ראשון, שבבעלות שלמה בן צבי, המוציאה לאור את העיתונים "מעריב" ו"מקור ראשון". עם זאת, בית המשפט התנה את הקפאת ההליכים בהזרמה של 2 מיליון שקל לחברה ותשלום המשכורות לעובדי שני העיתונים. מ"מעריב" נמסר כי מחר, בניגוד להיום, יודפס עיתון.

משמעות האישור להקפאת ההליכים היא כי בן צבי ייכנס כעת למשא ומתן עם ארגון העיתונאים וועד עיתונאי "מעריב" סביב דרישתו לבצע קיצוץ דרמטי במספר עובדי "מעריב". בבקשה להקפאת הליכים ציין בן צבי כי בכוונתו לקצץ 1.9 מיליון שקל בחודש בעלויות השכר, כלומר פיטורים של לפחות 100 מתוך 250 עובדי העיתון.

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים - לחצו כאן

בית המשפט גם מתח ביקורת מרומזת על התנהלות בן צבי. "לא נעלמו מעיני טענות הנושים בדבר פעילותה הלא כשרה של המבקשת ושל הרוכשת", כתב השופט דוד מינץ, אך קבע כי החלופה היחידה להמשך פעילות העיתון ותשלום משכורות העובדים הוא הקפאת ההליכים.

בשבוע שעבר הגיש בן צבי בקשה להקפאת הליכים בעקבות חובות של 35 מיליון שקל, ובקשה לבצע תוכנית הבראה. אתמול בסיום הדיון אמר בן צבי כי "אני מקווה שבית משפט ייתן לנו צו הקפאה, ואז אני וההנהלה נשארים אופטימיים שאפשר להבריא ולהמשיך להשקיע בשני העיתונים, גם 'מקור ראשון' ובמיוחד 'מעריב'".

בדיון עצמו הבהירו עובדי "מעריב" כי הם מעוניינים כעת להיפרד מבן צבי. "אנחנו רוצה להיפרד, לא רוצים קשר, נגמר. אנחנו רוצים שמעריב עם הפעילות שלה תוצא למכירה", אמרה עו"ד גלילה הורנשטיין, המייצגת את העובדים, בדיון. לדבריה, "אפילו פנו אלינו ואמרו אנחנו שיש מישהו שמוכן, הוא אמר שישלח נציג לבית המשפט. היה נעים מאוד עד היום, כל אחד ילך לדרכו, אף אחד לא יכתיב לנו יותר, ואנחנו לא יכולים לעמוד בהבטחות של אף אחד".

משרדי "מעריב" בתל אביבצילום: דניאל בר און

הדיון עסק ברובו בשאלה אם התיק ינוהל בבית המשפט המחוזי בירושלים, שם הגיש בן צבי את הבקשה, או במחוזי בתל אביב - שם התנהל עד כה הדיון בקריסת "מעריב". בית המשפט הכריע כי הדיון בעניין יישאר בירושלים, משום שהחברה רשומה בירושלים ומשום ש–60% מפעילות החברה היא של "מעריב".

"הברחת נכסים"

חלק גדול מהנושים מחו על העסקה שבה בן צבי מנסה להעביר את פעילות "מקור ראשון" לחברה אחרת שבבעלותו, תכלת, והגדירו אותה כ"הברחת נכסים". נאמני החברה גם מחו על כך שבן צבי העביר את פעילות "מעריב" מידי חברת אחוזת הירש (כיום דפוס הירש), שבאמצעותה רכש לפני שנה וחצי את מעריב מהנאמנים, אל חברת מקור ראשון, תמורת כ–5 מיליון שקל.

עו"ד עמית לדרמן, המייצג את הנאמנים, עו"ד שלמה נס וירון ארבל, ציין כי לפני כחצי שנה נחתם הסכם לאחר משא ומתן עם בן צבי, שבמסגרתו סוכם כי פעילות "מעריב" תישאר בחברת אחוזת הירש (כיום דפוס הירש), אך בפועל בן צבי העביר את הפעילות לחברת מקור ראשון, בניגוד להסכם. "המבקשת הטעתה את הנאמנים והבריחה נכסים, וכעת רוצה לאשר את המהלך בבית המשפט", אמר לדרמן.

במהלך הדיון התברר כי בן צבי הותיר חוב של 3.5 מיליון שקל גם לבית הדפוס של "מעריב", שבו הדפיס את העיתון, וכן חוב של 3 מיליון שקל לחברת הכשרת הישוב בגין דמי שכירות לבית מעריב.

בהחלטתו של השופט מינץ נפסק כי בשלב זה בן צבי לא יוכל להעביר את פעילות עיתון "מקור ראשון" לידי חברת תכלת, וקבע כי המימון לחברה ייעשה בלי קשר לעסקה זו. בית המשפט אישר את בקשתו של בן צבי להטיל גם צו הקפאה על נכסיו האישיים, וזאת משום שיש לו ערבות אישית לחלק מחובות החברה. בית המשפט גם אישר את בקשתו של בן צבי למנות את רו"ח חן ברדיצ'ב לנאמן החברה.

אתמול לא הודפס העיתון, וזאת לאחר שהנהלת מעריב הודיעה לעובדים כמה דקות לפני שבת כי בוטלו משמרות הערב בשבת. עם זאת, העובדים הגיעו בכל זאת ויצרו מהדורה לעיתון שעלתה לאוויר באתר NRG.

"אנחנו בהחלט מרגישים מרומים", אמר בסיום הדיון יו"ר ועד עיתונאי "מעריב", חגי מטר. "לפני שנה וחצי שלמה בן צבי חתם אתנו על הסכם קיבוצי והסכמנו על מספר עובדים. די מהר הדבר הזה כורסם באופן שיטתי. היום בא בן צבי לבית המשפט ואומר מפורש 'מעולם לא התכוונתי להעסיק את כמות העובדים שהתחייבתי עליה ולהפעיל את מעריב בצורה שהבטחתי לבית המשפט'". גבי גולדמן, חברת הוועד ב"מעריב", הוסיפה כי "אם מישהו יכול להציל את 'מעריב' – זה בטוח לא בן צבי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker