ייתכן שידור ציבורי אחר - מדיה ושיווק - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

ייתכן שידור ציבורי אחר

שידור ציבורי אינו חייב להיות ארכאי, מנותק, פוליטי ובלתי יעיל בצורה מופגנת

10תגובות

בימים ובחודשים הקרובים אנו צפויים לחזות במאבק מעניין שיתרחש בין אלה שרוצים לשמור על הכישלון המתמיד של רשות השידור לבין אלה שמאמינים כי כספי הציבור אינם הפקר, ולצופים בישראל מגיע שידור ציבורי טוב יותר.

במסגרת המאבק ייזרקו לאוויר הרבה סיסמאות, והטענה העיקרית של המתנגדים תהיה כי סגירת רשות השידור היא חיסול השידור הציבורי. מבחינתם, לא ייתכן שידור ציבורי מלבד רשות השידור. אך המלצות ועדת לנדס טוענות כי ניתן אחרת. הן מראות כי שידור ציבורי אינו חייב להיות ארכאי, מנותק, פוליטי ובלתי יעיל בצורה מופגנת. ייתכן שידור ציבורי אחר.

היעדר שידור ציבורי אמיתי בישראל הוא אחת הרעות החולות שדירדרו את שוק הטלוויזיה למצבו הנוכחי. במקום לטפל כבר לפני 20 שנה בחוסר הרלוונטיות הציבורית של רשות השידור, הטילו הפוליטיקאים על הערוצים המסחריים יותר מדי מטרות ציבוריות ויותר מדי מגבלות פיקוח. חובות אלה מנעו מהערוצים הפרטיים עצמאות כלכלית ועצמאות מלחצים פוליטיים.

דניאל בר און

תחת סד המגבלות התקשו הערוצים להתרומם כלכלית ונהפכו לנטל על בעלי השליטה שלהם.

התלות הכלכלית בבעל הבית מחד גיסא, וברגולטור הפוליטי מאידך גיסא, גרמה לערוצים המסחריים לרדת למכנה המשותף הנמוך ביותר. ריאליטי, ריאליטי ועוד ריאליטי, הוא הפתרון. הריאליטי הוא נוח - הוא לא מעצבן אף פוליטיקאי והוא מניב רייטינג גבוה והכנסות יפות. כך הוצף הפריים טיים בריאליטי, בשעה שתוכניות הסוגה העילית נדחקו הצדה.

קל להיתפס לשני אלמנטים פופולריים ברפורמה המוצעת - ביטול האגרה וסגירת רשות השידור - אך המלצות ועדת לנדס הן בעלות השלכות רחבות הרבה יותר. למעשה, רם לנדס ושמונת חברי הוועדה משרטטים בפירוט את הבסיס הארגוני של גוף שידור חדש, שייבנה ללא מגבלות עבר ויותאם כבר מיומו הראשון לזירת הדיגיטל. הקמה של גוף כזה מאפס היא חלומם של כל המנהלים בתחום התוכן, הנדרשים לבצע בשנים האחרונות שינויים מהותיים בארגונם כדי להתאימו לעולם הדיגיטלי החדש.

אם אכן יוקם גוף ציבורי יעיל שידע למזג היטב בין המדיות הרבות, הוא יהיה בעל פוטנציאל ליצור תחרות לא מבוטלת לגופים המסחריים הוותיקים. אם זה בזירת החדשות, התחקירים או תוכניות הסוגה - שידור ציבורי מודרני יכול לזעזע את הערוצים המסחריים, להאיץ את אימוץ המדיות הדיגיטליות, ולחייבם לגוון את הצעת התוכן שלהם לצופים.

לנדס, כמפיק עצמאי, דאג כי גוף השידורים החדש ימלא חובה נוספת, הפעם לשוק היצירה המקומי. הנטל שהוטל עד כה בעיקר על הערוצים המסחריים יעבור לכתפי גוף השידורים החדש, שיהיה מחויב להזרים מדי שנה כ–200 מיליון שקל ליצירה מקומית מקורית, פי שלושה מהמחויבות הנוכחית של רשות השידור, שגם בה היא אינה עומדת.

כמו כן, לנדס המליץ על מנגנון זכויות יוצרים נוח יחסית שלפיו יוצרים יקבלו 50% מהזכויות במשך חמש שנים, ולאחר מכן את מלוא הזכויות. תנאים אלה טובים משמעותית מהתנאים שמקבלים היוצרים בערוצים המסחריים, לכן הם צפויים למשוך יוצרים מוצלחים לגוף השידורים הציבורי ובמקביל לחזק את עמדת המיקוח של היוצרים שימשיכו לעבוד מול הזכיינים הפרטיים.

הערך של שידור ציבורי יעיל ודומיננטי הוא חשוב ורב. ביכולתו לתקן חלק ניכר מהכשלים בשוק הטלוויזיה ולפעול לשם מתן מענה לקהלים גדולים שאינם מקבלים כיום תוכן הולם מהערוצים המסחריים. הבעיה היחידה היא הפער בין החלום למציאות. לצערנו, מעטים הם הפוליטיקאים ששמים את הציבור בראש סדר העדיפיות שלהם. משה כחלון עשה זאת בקדנציה הקודמת, וגלעד ארדן מראה סימנים כי הוא נחוש לחזור על כך. ביטול האגרה הוא ראוי, אך הוא רק החלק הקל והנעים. יצירת גוף שידורים עצמאי שישנה את פני ענף הטלוויזיה הוא האתגר האמיתי של ארדן. אתגר זה לא יהיה קל להשגה.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם