מעריב קורס: בן צבי פנה לבימ"ש בבקשה להקפאת הליכים; 130 עובדים יפוטרו

סך החובות של מעריב: 35 מיליון שקל לספקים ועוד 95 מיליון שקל לבן צבי. מעריב צפוי למכור את NRG ולרכוש את מירב התוכן ממקור ראשון ומספקים חיצוניים ■ בן צבי מתכנן להפסיק את הפצת העיתון הקבועה בבקרים ולהותיר רק את הגירסה החינמית

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר

מעריב קורס שוב. בעל השליטה במעריב הגיש הבוקר לבית המשפט המחוזי בירושלים בקשה דחופה לצו הקפאת הליכים ולהסדר נושים. במסגרת בקשת הקפאת ההליכים מתחייב שלמה בן צבי, בעל השליטה במעריב ומקור ראשון, להזרים 2 מיליון שקל לעיתון באמצעות בני משפחתו, ובאמצעות הסדר נושים לכסות על 100% מחובות העיתון. בן צבי מציע למנות את רואה חשבון חן ברדיצ'ב כנאמן של בית המשפט ליישום ההסכם. על פי הצהרת הבקשה להקפאת הליכים, מעריב חייב לעובדיו 10.4 מיליון שקל מתוך חוב כולל של 34.8 מיליון לגורמים חיצוניים. נציין כי מעריב חייב כ-95.3 מיליון שקל נוספים לחברות נוספות שבבעלות בן צבי או בני משפחתו.

למעשה המטרה העיקרית של בן צבי היא לצמצם מהותית את המערכת של מעריב ולרכוש את מרבית התוכן עיתונאי מ"מקור ראשון" ומספקים חיצוניים. על פי תוכנית ההבראה שמציע בן צבי, מהלך זה יניב חיסכון חודשי של 1.9 מיליון שקל בשכר עובדי מעריב. הערכות הן כי הדבר יהיה כרוך בפיטורים של כ-130-100 עובדים.

כפי שמסתמן, בן צבי חייב מעורבות בית המשפט באמצעות הקפאת ההליכים כדי לבצע את הפיטורים, שכן במסגרת רכישת מעריב מבית המשפט לפני שנה וחצי התחייב בן צבי בשלב הראשון להעסיק כ-375 עובדים, ולאחר מכן בהסכם נוסף העסיק 200 עובדים - וכן חתם עימם על הסכם העסקה קיבוצי. כדי להתנער מחובות אלו, הוא זקוק להליך המשפטי.

עשו לייק וקבלו את מיטב כתבות TheMarker ישירות לפייסבוק

במסגרת תוכנית ההתייעלות מתכוון בן צבי לפטר חלק ניכר מעובדי מעריב, להפסיק את הפצת העיתון הקבועה בבקרים ולהותיר רק את הגירסה החינמית בהפצה רוויה בערב, לנסות למכור את אתר NRG ולבסס את התכנים במהדורת סוף השבוע של "מעריב" על תכנים שיתקבלו מ"מקור ראשון". בשעות אלו מכונסים עובדי NRG והערכות אלו כי אנשי בן צבי מודיעים להם על סגירת האתר ופיטורי העובדים.

ועד עיתונאי מעריב מכונס כבר משעות הבוקר עם עורכי הדין של ארגון העיתונאים ומנסים להתמודד הבשורה המפתיעה שנחתה עליהם. מהוועד נמסר בתגובה: "נודע לנו עכשיו שהנהלת החברה מגישה היום בקשה להקפאת הליכים שתשפיע לכל הפחות על עובדי העיתון מעריב, ואולי גם על עובדי המגזינים ("תכלת") ומקור ראשון. מוקדם לומר מה יהיו ההשלכות המדויקות של המהלך הזה על כולנו. בשבועיים האחרונים, עם התגבר השמועות על מצוקה כלכלית ואי-תשלום משכורות הפרילנסרים, התחלנו בוועד ובארגון להיערך לתרחיש מסוג זה. אנחנו עובדים בתיאום צמוד עם כל עורכי הדין שלנו, שבעצמם נמצאים בקשר עם המפרקים של "מעריב הוצאת מודיעין", וכשהתמונה תתבהר בשעות הקרובות נעדכן אתכם בכל הפרטים. אנחנו קוראים להנהלה לנהוג באחריות ולפעול במשותף עם העובדים המסורים של מעריב".


את הבקשה להקפאת הליכים, באמצעות עו"ד שלום גולדבלט, ממשרד עו"ד גולדבלט גינדס יריב, הגישו החברות מקור ראשון המאוחד, החברה המוציאה לאור כיום את העיתון "מעריב" והן את "מקור ראשון", וביזניס השבועון הישראלי – החברה שאמצעותה מועסקים כ-150 עובדי מתוך 250 עובדי עיתון "מעריב". "בתקופה האחרונה החריפה המצוקה התזרימית של העיתון והוא אינו יכול עוד לעמוד במחויבויתיו השופטות", נכתב בבקשה. לפי הבקשה עד עתה השקיעו בעלי המניות 90 מיליון שקל בהזרמות לעיתון באצעות הלוואת בעלים - וזאת לאחר שהעיתון שקע בהפסדים של 50 מיליון שקל מאז רכישתו. כרגע מעוניינת החברה חהגיע להסדר נושים, ובאמצעות הסדר נושים זה ובמקביל לתוכנית הבראה דרמטית שתכלול סבב של פיטורי עובדים רחב, ככל הנראה לפחות 100 איש, יהיה אפשר להמשיך להפעיל את העיתון כסדרו.

בן צבי ובני משפחתו מתחייבים כי יזרימו במהלך 60 הימים של הקפאת ההליכים 2 מיליון שקל נוספים לחברה במזומן, ובכוונתו לפרוע את מלוא החוב לנושים. בן צבי מבקש למנות את רו"ח חן ברדיצ'ב לנאמן החברה. בבקשה להקפאת הליכים מתואר הליך ההתייעלות המקיף שעברה החברה עד שנותרה עם 200 עובדים בלבד, לעומת 860 עובדים שהיו בתקופה שבה נשלט "מעריב" על ידי קבוצת אי.די.בי. בנובמבר עברה החברה להפסד תפעולי של 600 אלף שקל, ואילו בדצמבר הגיע ההפסד התפעולי 300 אלף שקל. בן צפי חושף כי גם מצבה של חברת מקור ראשון אינו טוב. מקור ראשון הפסיד ב-2009 כ-3 מיליון שקל, ואילו עד 2011 תפחו ההפסדים השנתיים ל-11 מיליון שקל.

שלמה בן צביצילום: מוטי קמחי

הפגיעה ב"מעריב" לפי הבקשה הגיעה גם כתוצאה מירידה בהכנסות. לפי הבקשה, היקף הפרסום ב"מעריב" הידרדר במיליון שקל בכל חודש, מה שגרם להמשך הדימום של העיתון. גם הכנסותיו של עיתון "מקור ראשון" הידרדר בחצי מיליון שקל בכל חודש. החברה פירטה את היקף התחייבויותיה: 19.9 מיליון שקל לספקים שונים, 10.3 מיליון שקל לעובדים ולהפרשות שונות, 2..2 מיליון שקל לרשויות ולארנונה ו-2.4 מיליון שקל לשכירות. מלבד זאת, החברה חייבת 5 מיליון שקל לחברת תכלת, שבבעלות משפחות של בן צבי בגין הלוואה לחברה ועסקת מכר שלא מומשה, וכן רשומה לה הלוואת בעלים של 90 מיליון שקל מחברת BSC של משפחתו של בן צבי.

עשו לייק וקבלו את מיטב כתבות TheMarker ישירות לפייסבוק

כחלק מתוכנית ההבראה מתכוון בן צבי להעביר את הפעילות של עיתון "מקור ראשון" לתוך חברת תכלת תמורת 4.2 מיליון שקל. תכלת כבר שילמה את הסכום הזה, אך העסקה לא בוצעה. בנוסף, תכלת העבירה הלוואות נוספת לתוך החברה המוציאה לאור את "מעריב" בהיקף של 1.6 מיליון שקל. בן צבי מבקש מבית המשפט מבקש לממש את הסכם המכר ולהעביר את פעילות "מקור ראשון" לתוך חברת תכלת. ללא מימוש ההסכם, נטען בבקשה, לא תהיה אפשרות לעיתון לפעול בתקופת הקפאת ההליכים.

שלב נוסף במימוש ההסכם הוא כוונתו של בן צבי למכור את פעילות אתר NRG של הקבוצה. לפי הבקשה, האתר גרעוני ומביא להפסדים של 250 אלף שקל בחודש. בבקשה נכתב כי בכוונת בן צבי למכור את האתר "לכל המרבה במחיר". במקביל, העיתון מתכוון להמשיך לממש את ביצוע התוכנית להפצה רוויה של העיתון ובכך לנסות לשמור על המותג – ובמקביל להמשיך בהפצת מוספי סוף השבוע. המשמעות היא שהעיתון לא ייצא לאור בבקרים, ויימכר למנויים בימי שישי בלבד.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker