רשות השידור עיקלה חשבון בנק לעיוורת בגלל האגרה - ותיקנס ב-3,000 ש'

מבקר המדינה: משרד עורכי הדין שייצג את רשות השידור ביצע פעילות גבייה מבלי לבדוק את התקנות בנושא

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

רשת השידור תאלץ לפצות עיוורת ב-3,000 שקל לאחר שביצע נגדה פעולת אכיפה כדי לגבות את אגרת הטלוויזיה – כך קבע היום מבקר המדינה ונציב תלונות הציבור השופט (בדימוס) יוסף שפירא. הרשות, באמצעות משרד עורכי הדין, הטילה עיקולים על רכושה של העיוורת ועל חשבון הבנק שלה, ופגע ביכולתה לקיים את עצמה.

בנוסף, בוטלה דרישת תשלום של אגרה בסך כ-5,500 שקל, ושכר טרחת עו"ד בסך כ-900 שקל שהעיוורת נדרשה לשלם. את פעילות הגבייה לעיוורת ביצע משרד עו"ד פרנקל את קורן, הפועל מטעם אגף הגבייה של רשות השידור. המשרד ביצע נפח משמעותי מפעילות גביית האגרה של רשות השידור.

לפי בדיקת משרד המבקר, על פי תקנות רשות השידור עיוור פטור מתשלום אגרת טלוויזיה. למרות זאת, משרד עורכי הדין ביצע פעילות גבייה נגד העיוורת, בעלת תעודת עיוור לצמיתות מטעם משרד הרווחה, וזאת מבלי לבדוק את תקנות רשות השידור בנושא.

באפריל 2013 אירע מקרה דומה ברשות השידור, כאשר משרד מבקר המדינה קבע כי על רשות השידור לשלם למתלונן עיוור פיצוי בסך 5,000 שקל לאחר שהוטרד שלא לצורך בדרישת תשלום אגרת טלוויזיה.

השבוע נחשף ב-TheMarker דו"ח של ביקורת הפנים ברשות השידור שלפיו באגף הגבייה של הרשות היו מעילות כספים שלא נבדקו, נתונים סותרים עם פערים של מיליוני שקלים, תשלומים שמועברים ישירות למשרדי עורכי דין, זכיות תמוהות במכרזים של משרדים שהתגלו בהם ליקויים חמורים, ואף גורם שמפקח על פעילות אגף הגבייה. טרם נמסרה תגובת רשות השידור.

מבקר המדינה, יוסף שפירא צילום: מיכל פתאל

סמנכ"ל הגבייה בפועל מר יואב אשכנזי מסר כי "רשות השידור פועלת בהתאם לחוק ולתקנות שנקבעו לה. בתקנות נקבע כי עיוור יהיה זכאי לפטור מתשלום אגרת הטלוויזיה. במהלך השנים הקפידה הרשות להעניק לאוכלוסיית העוורים המחזיקים במקלט את הפטור לו הם זכאים. עקב המקרה הנדון נדרשה הרשות להעניק פטור לעיוור המחזיק את המקלט בבית עסק ולא בביתו הפרטי. לאחר שהעניין נבחן משפטית ולאור הרגישות המתבקשת לאוכלוסייה זו הוחלט לאשר גם לעוורים המחזיקים את המקלט בעסק שברשותם פטור מאגרה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker