התפטרו שני חברי ועדת האתיקה של רשות השידור: "אי אפשר לכסות על הרקב" - מדיה ושיווק - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

התפטרו שני חברי ועדת האתיקה של רשות השידור: "אי אפשר לכסות על הרקב"

ד"ר מוטי נייגר ופרופ' עקיבא כהן הודיעו היום על התפטרותם בעקבות מינויו של פרופ' אסא כשר ליו"ר ועדת האתיקה, לאחר שזה כתב בחוות דעת כי "אף פעם לא קיבלתי את הקלישאה שהתקשורת היא 'כלב השמירה של הדמוקרטיה'"

8תגובות

שניים מחברי ועדת האתיקה של רשות השידור הודיעו היום על התפטרותם מהוועדה בגין מה שהם מכנים "סיכום ממוקד" לעבודת הוועדה בשנים האחרונות, עם מינויו של פרופ' אסא כשר ליו"ר הוועדה. השניים הם ד"ר מוטי נייגר, דיקן בית הספר לתקשורת, המכללה האקדמית נתניה, ופרופ' עקיבא כהן, פרופסור אמריטוס באוניברסיטת תל אביב וראש החוג לתקשורת, המכללה האקדמית עמק יזרעאל.

בראשות ועדת האתיקה של רשות השידור עמדה עד אוקטובר 2013 השופטת (בדימוס) בלהה כהנא. ועדת האתיקה בראשותה גיבשה תיקון חלקי ל"מסמך נקדי" – תיקון שהסדיר את הבעת העמדה של עיתונאי הרשות. אישור המסמך ארך זמן רב, בעיקר בשל התנגדות ההנהלה. מאחורי הקלעים עמדו ניסיונות ההנהלה להדיר את העיתונאית קרן נויבך מהרדיו בטענה כי לפי מסמך האתיקה הישן אין היתר לתוכניות אישיות שבהן המגיש מביע את עמדתו.

ההתנגדות המרכזית לתיקון שיזמו חברי האתיקה הובאה בזמנו מפיו של כשר, שכתב חוות דעת הפוכה. "אף פעם לא קיבלתי את הקלישאה שהתקשורת היא 'כלב השמירה של הדמוקרטיה'. אין לנו שום יסוד להניח שהתקשורת מתנהלת בידי אנשים היודעים היטב מהי דמוקרטיה, מה ראוי שיתרחש בה, איך לשמור עליה וכדומה", כתב כשר. "רבים מעיתונאי ימינו ידועים ברדידות שלהם, בחוסר ההתמצאות במה שהם אמורים לדווח עליו, בהתמסרות למקורות שלהם, וכדומה".

מליאת רשות השידור אימצה את עמדת ועדת האתיקה רק בחודשים האחרונים, וזאת על רקע גיבוי של היו"ר אמיר גילת – מול התנגדות של ההנהלה בראשות המנכ"ל יוני בן מנחם. לפני כחודש מינתה המליאה את כשר ליו"ר ועדת האתיקה, לאחר שזה זכה לגיבוי של גילת.

תמיר ברגיג

במכתב ששיגרו נייגר וכהן ליו"ר רשות השידור אמיר גילת התייחסו השניים לחוות הדעת של כשר וטענו כי "הדברים מדברים ואף רועמים בעד עצמם. לדעתנו, בחירה זו היא סיכול ממוקד למאמצינו בשנתיים האחרונות, שנראה שהיו לשווא. אנו, מכל מקום, לא נוכל להמשיך לשרת בוועדה אשר בראשה ניצב אדם שזוהי השקפת עולמו בנושא ואשר מן הסתם ינווט את הוועדה לכיוונים אחרים", כתבו השניים.

לדבריהם, מאז שמונו לפני כשנתיים וחצי הם מילאו את תפקידם "מתוך תחושת מחויבות לשידור הציבורי ומתוך אמונה שלמרות כל הקשיים המבניים, נצליח להוביל לשינוי". ואולם "נקודת השפל" היתה מינויו של כשר. "הדברים שכתב פרופ' כשר בנובמבר 2012 כתגובת-נגד למסמך הבעת העמדה בשידור שהצענו היו חוד החנית במאבק נגד פעולת הוועדה בה אנו חברים".

עוד כתבו השניים כי "במקביל לכל אלו, נחשפנו באמצעות העיתונות, במהלך שרותנו בוועדה וגם בחודשים האחרונים בהם שותקה עבודה הוועדה, לשורה ארוכה של עבירות אתיות (לכאורה) במסדרונות רשות השידור ובכללם מה שנראה כניהול מושחת ובזבזני ויחסי עבודה עכורים בכל השדרות והחטיבות. אתיקה ברשות השידור – אין. וועדת אתיקה כזו או אחרת לא תכסה על הרקב המתגלה מדי יום. צר לנו שזה המצב כי אנו באמת מאמינים בחשיבותו של שידור ציבורי חופשי".

השניים הודיעו על התפטרותם וכתבו כי "מי ייתן ותהיה תקומה לשידור הציבורי בישראל". כעת נותרו בוועדת האתיקה של רשות השידור, למעט כשר, רק חברי מליאה - דבורה הנדלר, נמרוד לב, גלילה אלקרנאוי ויעקב נווה – ללא מומחים חיצוניים נוספים.

גילת מסר בתגובה: "פרופ׳ אסא כשר הסכים לסייע למוסדות רשות השידור בכל הנוגע לסוגיות אתיות ועל כך אני מודה לו מקרב לב. שמו של פרופ' כשר והמוניטין שלו הולכים לפניו וחבל שיש מי שבוחר להגדיר את בחירתו לתפקיד יו"ר ועדת האתיקה כנקודת שפל. נהפוך הוא. אני מציע להמתין לישיבות הוועדה ולהחלטותיה ורק אז להתייחס לפועלה של הועדה וליושב הראש שלה שנבחר כמעט פה אחד על ידי המליאה (נמנעת אחת)".

מהנהלת רשות השידור נמסר: "צר למנכ"ל ולהנהלת הרשות על תחושות החברים הפורשים כלפי התנהלות הוועדה ומפנה את טענותיהם ליו"ר הרשות אשר ועדה זו הייתה תחת אחריותו. כמו כן היו"ר הוא זה שהציע את החברים החדשים. לעניין השתלחותם בפרופ' כשר, הנהלת הרשות לא תגיב מפאת כבוד מישרתם ולא תכנס לתחושות ורכילויות , כמו כן מקבלת את פרופ' כשר בברכה. הנהלת הרשות מקווה שמשנתם של נייגר וכהן מדויקת ומבוססת לתלמידיהם שלא כמו אמירות מהסוג 'נחשפנו באמצעות העיתונות....' שבהן נקטו בתגובתם, אלא מבוססות על עובדות מקצועיות".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם