חוק הספרים נכנס לתוקף - המבצעים עדיין נמשכים

החוק חל רק על ספרים שיצאו לאור לאחר כניסתו לתוקף ■ בכיר ברשת ספרים גדולים: המו"לים הוציאו לאור ספרים רבים במהלך ינואר, ולכן חוק הספרים יורגש רק בחודש מאי

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

חוק הספרים שנכנס היום לתוקף קובע אמנם שאי אפשר למכור ספרים חדשים במחירי מבצע, אך בחנויות הספרים המבצעים נמשכים כרגיל. הסיבה להמשך המבצע נעוצה בכך שהחוק לא חל על ספרים שיצאו לאור לפני כניסתו לתוקף. חלק מהמוציאים לאור (המו"לים) בחרו להוציא ספרים רבים במהלך ינואר, לפני כניסת החוק לתוקף.

מרבית המו"לים דווקא היו בעד חוק הספרים ורצו להביא לסיום מלחמת המחירים בין סטימצקי לצומת ספרים, שלטענתם שחקה את רווחיותם, אך כעת הם שינו את דעתם.

המו"לים טוענים כעת כי היה עליהם למצוא דרכים יצירתיות לעקוף את החוק כדי להתמודד עם ההנחות הגבוהות שדרשה מהן סטימצקי, ולאחר מכן גם צומת ספרים. זאת, לטענת המו"לים מאחר שהמחוקק בחר שלא להגביל בחוק את גובה ההנחות שדורשות מהן הרשתות. שיטה נוספת בה נקטו המו"לים היא הדפסת ספר והכנסתו למערכת של רשתות הספרים אך שיווקו בפועל מאוחר יותר במהלך השנה.

איריס בראל, מנכ"לית סטימצקי. ארכיוןצילום: תומר אפלבאום

לדברי בכיר ברשת ספרים גדולה, "לאור כמות הכותרים העצומה שהמו"לים הוציאו לאור בחודש האחרון חוק הספרים יורגש רק החל מחודש מאי לערך, אז ישיקו ספרים נוספים לקראת שבוע הספר. עד אז המבצעים יימשכו כרגיל". לאחר תום המבצעים, בסביבות חודש אפריל-מאי, צפוי מחיר הספרים לזנק.

ביני טריואקס, מבעלי הוצאת הספרים מטר, אמר השבוע ל-TheMarker כי המחיר לספר קריאה יהיה בערך 78-68 שקל, תלוי במספר הדפים ו-85 שקל לספרים כבדים. מחיר ספרי עיון ינוע סביב ה 98-89 שקל לספר.

מו"ל גדול אחר אמר ל-TheMarker כי המחיר הקטלוגי של ספריו יהיה בסביבות 80 שקל. הוצאת "ידיעות ספרים" נקבה במחיר נמוך יותר של 50 עד 68 שקל, תלוי במשתנים שונים כמו מספר העמודים, עלויות התרגום, עד כמה הסופר מוכר ועוד. ואולם בהוצאות הספרים האחרות טוענים כי "ידיעות ספרים" קיבלה תנאים מסחריים טובים יותר מסטימצקי, ובהתאם מצומת ספרים וכי הן יצטרכו לנקוב במחיר קטלוגי גבוה הרבה יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker