ערוץ החדשות הייעודי יוצא לדרך

יחל את שידוריו בנובמבר 2001

רוני קורן-דינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

במסיבת עיתונאים שהתקיימה היום בת"א הציג שר התקשורת את עיקרי התנאים למכרז ערוץ החדשות הייעודי. הערוץ מיועד לעלות לאוויר בנובמבר 2001 לכל המאוחר. תקופת הרישיון של הזוכה תהיה למשך 10 שנים, כאשר בשנה הראשונה ישודרו לפחות 8 שעות ביום. בבחירת הזוכים תיתן מועצת הכבלים משקל של כ-40% לקריטריונים כלכליים, ו60% להיערכות לוגיסטית, ניסיון מקצועי ותוכן.

"מתוך רצון לבחור את המועמדים המקצועיים ביותר, יצרנו מכרז שיביא לבחירת המועמד בעל הסיכויים המיטביים להצליח, ולא מועמד שיהיה מוכן לשלם את ההמחאה השמנה ביותר לקופת המדינה", אמר שר התקשורת, בנימין בן אליעזר.

פרסום התנאים מעורר עניין רב בקרב אנשי טלוויזיה וקבוצות משקיעים פוטנציאליות, ורבים מהם הגיעו לפגישה היום כדי להתרשם מהמכרז. בין הנוכחים היו אורי גנוסר, מנכ"ל דסק האקטואליה של נונסטופ (חברת האינטרנט המהיר מקבוצת מתב ~510016-MRQ~); יאיר שטרן, לשעבר מנכ"ל הטלוויזיה הישראלית וממעצבי המכרז לערוץ המסחרי החדש, המנהל מגעים עם מספר קבוצות המעוניינות להתמודד; קבוצתם של צביקה האוזר (לשעבר יו"ר המועצה לשידורי כבלים ולוויין), משה גל ושמואל סלבין, ואחרים.

פרסום מכרז ערוץ החדשות הוא חלק ממסגרת של חמישה ערוצים ייעודיים שמכינה המועצה לשידורי כבלים ולוויין: ערוץ חדשות, ערוץ בשפה הרוסית, ערוץ בשפה הערבית, ערוץ מוסיקה וערוץ מורשת. המועצה תחייב את חברות הכבלים והלוויין לספק את הערוצים בחבילות הבסיס שלהן, ובינתיים הם לא ייקלטו שלא במסגרת חיבור כזה. הערוצים ימומנו מפרסומות וממכירת תכנים ומשדרים לערוצים אחרים.
מדינת חדשות ללא הפסקה על פי התנאים שקבעה המועצה לערוץ החדשות, לפחות 60% מהיקף השידורים יהיו חדשות ותוכניות העוסקות באירועים בישראל או הנוגעים לישראל, ולפחות 15% מהיקף השידורים יעסקו בחדשות חוץ.

"אנו חיים במדינה שמייצרת חדשות וצורכת חדשות ללא הפסקה, ואין לנו ספק בנחיצותו של ערוץ ישראלי שיספק תכנים רלוונטיים לציבור בישראל, מנקודת מבט מקומית ובשפה וקצב מקומיים", אמרה עו"ד דורית ענבר, יו"ר המועצה. "לא פחות חשוב הוא שהערוץ הזה יהיה ערוץ עצמאי, רווחי וחסר תלות בשיקולים זרים שישפיעו על התכנים".

בשל חשש לבעלויות צולבות נוספות בשוק התקשורת בארץ, הוטלו מספר מגבלות על המתמודדים: המועצה קבעה כי לא יורשו לגשת למכרז בעלי זכיונות לשידורי כבלים ולוויין, זכייני ערוץ 2, וכן שני העיתונים הנפוצים במדינה - "ידיעות אחרונות" ו"מעריב". עיתונים אחרים יוכלו להתמודד בתנאי שחלקם בקבוצת המשקיעים לא יעלה על 15%. גופים זרים (דוגמת CNN שמביעה התעניינות) יוכלו להגיש את מועמדותם כחלק מקבוצת משקיעים, בתנאי שחלקם בקבוצה לא יעלה על שליש.

המתמודדים יוכלו להגיש את הצעותיהם לא יאוחר מפברואר 2001. הזוכים יוכרזו בחודש מאי, ולאחר מכן תהיה להם שהות של כחצי שנה להכין לוח שידורים, לאייש תפקידי מפתח, ולעלות לאוויר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker