מעדיפים את הקטנות: מכירותיהן 
רשתות השיווק נחתכו בינואר ביותר מ-3%

לפי נילסן, בינואר חלה ירידה של 3.2% במכירות שופרסל, מגה וקו־אופ שופ ■ ספק גדול: "מי שהכי התרסקה בינואר היא שופרסל" ■ שופרסל: "אין שחר לדברים" ■ בכיר ברשת מזון גדולה: "הספקים והרשתות מספרים שזה החודש הכי קשה בשנים האחרונות. הירידה אצלנו היתה 7%-8%"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

הצרכנים פתחו את השנה בחיזוק רשתות המזון הקטנות. מנתוני חברת נילסן לינואר, שהגיעו לידי TheMarker, עולה כי חלה ירידה של 3.7% בכמות המוצרים שנמכרו בשוק המאורגן - הכולל את שופרסל, מגה וקו־אופ שופ - לעומת ינואר 2013.

סך המכירות הכספיות ברשתות הגדולות ירד בינואר ב–3.2% לעומת ינואר 2013. הירידה בכלל השוק, כולל הרשתות הפרטיות המוזלות, דוגמת רמי לוי, שיווק השקמה ויינות ביתן, היתה מתונה יותר, והסתכמה בכ–1% בלבד. מכך ניתן להסיק שהרשתות הפרטיות לא חוו ירידה - ואף עלו במכירות בינואר.

הירידה החדה ביותר היתה בקטגוריית המשקאות, עם ירידה של 8.4% בינואר ברשתות הגדולות. הנתונים מלמדים כי הצרכנים קנו פחות משקאות, אבל שילמו יותר כסף - שכן הירידה בסך המכירות של קטגוריית המשקאות ברשתות הגדולות היתה 3.6% בלבד.

צילום: בלומברג

בענף המזון והמשקאות אומרים כי ינואר 2014 היה החודש הגרוע ביותר מבחינת היקף מכירות בשנים האחרונות, ולא יודעים להסביר מה בדיוק אירע. "ינואר היה קשה מאוד גם לרשתות וגם לספקים", אומר בכיר ברשת שיווק. "המכירות שלנו ירדו ב–5% לעומת ינואר 2013, ובנוסף היינו צריכים להוציא הרבה כסף על פעילויות פרסומיות ושיווקיות, כי הקונים פשוט לא באו, כך שגם ההוצאות שלנו היו גבוהות מהרגיל. גם הפרסומות והמבצעים לא שיכנעו את הצרכנים". לדבריו, בדרך כלל ינואר הוא חודש חזק מבחינת מכירות, כי הרשתות יוצאות באופן מסורתי במבצעי פתיחת שנה.

"השנה שופרסל ומגה יצאו במבצעים זהים לשנה שעברה של מוצרים נבחרים בחמישה שקלים", אומר בכיר ברשת שיווק גדולה, "קו־אופ שופ הציע מבצע של קנה שניים וקבל מוצר במתנה, אבל כל זה לא הספיק".

"כל שוק המזון היה על הפנים", מספר בכיר ברשת שיווק גדולה. "הספקים והרשתות מספרים שזה החודש הכי קשה שהיה להם בשנים האחרונות. הירידה אצלנו ברשת היתה 7%–8% לעומת השנה הקודמת. אף אחד לא מבין מה קרה, אבל כנראה שאנשים מעדיפים להוציא את הכסף מחוץ לבית במסעדות ובתי קפה - ולבית הם קונים רק מה שצריך".

גם בקרב הספקים מספרים על חודש קשה. "ינואר היה אחד החודשים הקשים בקמעונות הישראלית, לכולם. ואף אחד לא יודע למה. אולי זה בגלל הגשם, ואולי בגלל מצב הרוח", אומר בכיר בחברת מזון גדולה. "בכל הנוגע למכירות מוצרים שלנו, מי שהכי התרסקה בינואר היא שופרסל. מגה והרשת הרביעית דישדשו".  גם לדברי ספק גדול אחר, הירידה הכי גדולה במכירות היתה אצל שופרסל, כ–3%.

ואולם בשופרסל מתעקשים שלא חלה ירידה במכירות הרשת בינואר. "על פי נתונים שבידינו ונתוני נילסן, אין שחר לדברים המצוטטים", נמסר החברה.

בקו־אופ סירבו להגיב. נציגי הרשת מסרו כי אינם מגיבים בעיתונות על פעילות עסקית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום