בלעדי

ינואר שחור לרשתות השיווק הגדולות: ירידה של כ-3% במכירות

"כל שוק המזון היה 'על הפנים'. הספקים והרשתות מספרים שזה החודש הכי קשה שהיה להם בשנים האחרונות", מספר בכיר ברשת שיווק גדולה ■ בכיר בחברת מזון גדולה: "מי שהכי התרסקה בינואר זו שופרסל"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

הצרכנים החלו את השנה בנטישת רשתות המזון הגדולות, שופרסל, מגה וקו אופ ישראל: מנתוני חברת נילסן לחודש ינואר, שהגיעו לידי TheMarker, עולה כי חלה ירידה של 3.7% בכמות המוצרים שנמכרו בשוק המאורגן - הכולל את שופרסל, מגה, קו אופ שופ - לעומת ינואר אשתקד. סך המכירות הכספיות ברשתות הגדולות בינואר ירד ב-3.2% לעומת ינואר 2013. הירידה בכלל השוק, כולל הרשתות הפרטיות המוזלות דוגמת רמי לוי שיווק השקמה ויינות ביתן, היתה מתונה יותר והסתכמה בכ-1% בלבד. מכך אפשר להסיק שהרשתות הפרטיות לא חוו ירידה, ואף עלו במכירות במהלך חודש ינואר.

הירידה החדה ביותר היתה בקטגוריית המשקאות, עם ירידה של 8.4% בינואר ברשתות הגדולות. הנתונים מלמדים כי הצרכנים קנו פחות משקאות אבל שילמו יותר כסף, שכן הירידה בסך המכירות של קטגוריית המשקאות ברשתות הגדולות עמדה על 3.6% בלבד.

"חודש ינואר היה חודש מאוד קשה גם לרשתות וגם לספקים. המכירות שלנו ירדו ב-5% לעומת ינואר 2013 ובנוסף היינו צריכים להוציא הרבה כסף על פעילויות פרסומיות ושיווקיות, כי הקונים פשוט לא באו, כך שההוצאות שלנו גם היו גבוהות מהרגיל, וזו מכה כפולה כי גם הפרסומות והמבצעים לא שיכנעו את הצרכנים", אומר בכיר ברשת שיווק.

לדבריו, בדרך כלל ינואר הוא חודש חזק במכירות כי הרשתות יוצאות באופן מסורתי במבצעי פתיחת שנה, אך לא השנה: "השנה שופרסל ומגה יצאו במבצעים זהים לשנה שעברה - של מוצרים נבחרים בחמישה שקלים, קו אופ שופ הציעה מבצע של קנה שניים וקבל מוצר במתנה, אבל כל זה לא הספיק כדי לעצור את הפגיעה ברווחיות", אומר בכיר ברשת שיווק גדולה.

צילום: בלומברג

"כל שוק המזון היה 'על הפנים'. הספקים והרשתות מספרים שזה החודש הכי קשה שהיה להם בשנים האחרונות. הירידה אצלנו ברשת היתה 7-8% לעומת שנה קודמת", מספר בכיר ברשת שיווק גדולה. "אף אחד לא מבין מה קרה אבל כנראה שאנשים מעדיפים להוציא את הכסף מחוץ לבית, במסעדות ובתי קפה, ולבית הם קונים רק מה שצריך".

גם הספקים מצטרפים לדברי הרשתות: "חודש ינואר היה אחד החודשים הקשים בקמעונות הישראלית לכולם ואף אחד לא יודע למה. אולי זה בגלל הגשם ואולי בגלל המצב-רוח. בכל הנוגע למכירות מוצרים שלנו, מי שהכי התרסקה בינואר זו שופרסל. מגה והרשת הרביעית דשדשו במקום", אומר בכיר בחברת מזון גדולה. גם לדברי ספק גדול אחר, הירידה הכי גדולה במכירות היתה אצל שופרסל, שהסתכמה בכ-3%.

משופרסל נמסר בתגובה כי לא חלה אצלה ירידה במכירות בינואר: "על פי נתונים שבידינו ומנתוני נילסן, אין שחר לדברים המצוטטים", מסרה החברה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker