איפה תצלם פוקס את הסדרה היקרה ביותר בישראל על חיי אסד?

הרשת האמריקאית הגיעה לסיכום עם עיריית כפר סבא לצילום הסדרה בעיר ותשכור שטח מיוער של עשרה דונם - בו תקים דגם של ארמון אסד; באולפני הרצליה זועמים: "הרשות הציבורית הפכה למתחרה עסקי"

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר

רשת פוקס בארה"ב החליטה לצלם חלקים מסדרת דרמה חדשה שמיועדת לשידור בארה"ב בישראל. לאחר שבדקה אפשרויות לצילום בערים שונות בישראל, צפויה הרשת לצלם חלקים מהסדרה בשטח של עשרה דונם בשטח עיריית כפר סבא. לפי הערכות, מדובר בהפקה היקרה ביותר שצולמה בישראל עד כה. באולפני הרצליה, שניהלו משא ומתן עם פוקס לצלם את הסדרה בשטחם, זועמים ושיגרו מכתב נזעם לראש עיריית כפר סבא, יהודה בן חמו.

את הסדרה חדשה יצר גידי רף, יוצר "חטופים" ו"הומלנד", והיא אמורה לעלות בערוץ הכבלים FX בקיץ. הסדרה תיקרא " Tyrant" ("רודן") והיא עוסקת בין השאר בנשיא סוריה בשאר אסאד. פיילוט של הסדרה צולם במרוקו, והרשת החליטה לצלם חלקים מהסדרה בישראל. בסדרה תככב בין השאר השחקנית הישראלית מורן אטיאס.

הפקת הסדרה ניהלה בחודשים האחרונים מגעים לאפשרויות הצילום בישראל. מו"מ אינטנסיבי התקיים עם אולפני הרצליה, שמחזיקים בקרקעות בשטח עיריית הרצליה ומתמחים בתחום הפקות הטלוויזיה. אלא שבסופו של דבר הגישה החברה הכלכלית של עיריית כפר סבא הצעה תחרותית יותר ופוקס צפויה לחתום על חוזה לצילם התוכנית. החוזה בין פוקס לחברה הכלכלית כפר סבא אמור להיחתם בימים הקרובים. בעיריית כפר סבא סבורים כי הפרויקט יעניק לעיר סיוע קהילתי וחינוכי.

כחלק מההסכם צפויה פוקס להקים בשטח של עשרה דונם בעיר דגם של הארמון של אסאד בתוך שטח מיוער. ההערכות הן כי צילום הסדרה בישראל עשוי להכניס לשוק הישראלי עשרות מיליוני שקלים.

ראש עיריית כפר סבא, יהודה בן חמוצילום: דוברות עיריית כפר סבא

בעקבות ההחלטה של פוקס לצלם את הסדרה בכפר סבא שיגרו עורכי הדין של אולפני הרצליה מכתב נזעם לראש עיריית כפר סבא. במכתב נטען כי מזה זמן רב מקיימים אולפני הרצליה מו"מ עם פוקס על צילום הסדרה בשטחם. לפי עו"ד דורון אלקיים, המייצג את אולפני הרצליה "מדובר באירוח של תוכנית ייחודית, ראשונה בישראל בהיקף כזה, שיכולה לשמש קרש הצלחה לתעשיית ההפקה המשוועת לפרויקטים שיסייעו בקיומה – תעשייה שפרנסתן של משפחות רבות תלויות בה".

באולפני הרצליה טענו כי כבר השיגו אישורים שונים לבנייה במתחם ואף שכרו יועצים לשם כך. לטענת האולפנים, לאחר שניהלו מו"מ מרתוני עם פוקס, הצליחו אולפני הרצליה לסכם את הפרטים האחרונים של תנאי ההתקשרות. אלא שאז התברר, לפי אלקיים, כי "התייצבה אצל פוקס משלחת רחבת היקף של נציגי עיריית כפר סבא, לרבות כבודו (בן חמו, נ"ט), ואלה הצליחו לשכנע את אנשי פוקס להפר את הסיכום, כך שפוקס תבצע את ההפקה המתוכננת במקרקעים שבכוונת עיריית כפר סבא, או החברה הכלכלית של עיריית כפר סבא, להציע להם".

אלקיים טען כי "עיריית כפר סבא עשתה את עצמה כאחרון המפיקים ושמה לא מטרה להתחרות בעסקה של מרשתי". לטענתו, קיים "חשש לעקיפת כל נוהלי מינהל ציבורי תקין", בכך שהעירייה "רתמה את רכושה, שירותיה, עובדיה וקשריה על מנת להכות שוק על ירך את הצעת מרשתי".

אולפני הרצליה טענו כי לא ברור מדוע רשות ציבורית הפוכת למתחרה בתחום עסקי, ואיזו תועלת תצמח לה ולתושבים מ"העמדת משאבים רבים ויקרים, חינם אין כסף, לחברה זרה... לא ברור למרשתי מה סיבה מצאה עיריית כפר סבא להיות פילנטרופ של גוף מסחרי זר והכל מכספי ציבור". מנגד, בחברה הכלכלית כבר סבא מדגישים כי הרשת תשלם עבור הקרקע הן ארנונה והם שכר דירה בהתאם להערכת שמאי.

אסמה ובשאר אסד בביקור בפאריסצילום: אי–פי

עוד כתבו באולפני הרצליה כי העירייה גרמה עוולה לאולפני הרצליה וגרמה ל"הפרת החוזה". בעקבות כך, ביקשו אולפני הרצליה מראש עיריית כפר סבא למשוך את הצעתם וזאת כדי לאפשר לאולפנים ולמאות העובדים "קיום בכבוד המגיע לה ולעובדיה מבלי שהם נדרשים להתחרות בגוף שאינו כפוף לכללי ותנאי השוק ולמגבלות של תקציב".

בן חמו, ראש העיר, מסר בתגובה: "טענות אולפני הרצליה מגוחכות. כפר סבא היא בין הערים המובילות בישראל באיכות החיים, בנופיה הירוקים, במיקומה המרכזי ובהיקף השירותים שהיא מעניקה לתושביה. אכן התקבלה לאחרונה פניה מצד רשת פוקס האמריקאית לשכור שטח לצורך צילומי סדרת טלוויזיה. אנחנו גאים שמכל הלוקיישנים האפשריים בארץ החברה האמריקאית החליטה לבחור בנו, בין היתר בשל האפשרות להשתלב בעיר בפעילות קהילתית וחינוכית. עיריית כפר סבא פועלת רבות על מנת לפתח את העיר ופתוחה ליוזמות חדשות. אנו מקווים שהמיזם אכן יצא לפועל ויביא לא רק גאווה 'כפרסבאית' אלא גם גאווה לאומית".

ההפקה של הסדרה בישראל מצטרפת להפקה נוספת שאמורה להצטלם בישראל – סדרת המתח "DIG" של רשת NBC האמריקאית. את הסדרה יזם מנכ"ל קשת אבי ניר, שיהיה גם מפיק שותף בהפקה. ההפקה תצולם בירושלים. עם זאת, בתחילה אמורה היתה ההפקה להצלטם בעיר דוד, אך בעקבות לחץ פלסטיני הרשת מסרה כי לא תצלם בשטח עיר דוד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום