רוזנהויז וגידור הורשעו בפלילים - 
אבל שופרסל תשתתף בהוצאות ההגנה

רשת השיווק חתמה על הסכם עם המנכ"ל לשעבר, אפי רוזנהויז, וסמנכ"ל הסחר לשעבר, אלי גידור, שלפיו גם אם יורשעו במשפטם - 
לא יישאו לבדם בעלות ההגנה ■ הסכם מסוג זה אינו נהוג בחברות ציבוריות ■ הערכה: עלות הייצוג המשפטי לשניהם - לפחות מיליון דולר

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

אף כי אפי רוזנהויז ואלי גידור הורשעו בהליך פלילי, שופרסל תשתתף בתשלום הוצאות ההגנה שלהם בעלות מוערכת של מיליוני שקלים. שופרסל חתמה עם השניים על הסכם, שאינו נהוג בדרך כלל בחברות ציבוריות, לפיו גם אם יורשעו במשפט הפלילי שהתנהל נגדם - לא יצטרכו לשאת בעצמם בעלות הייצוג המשפטי והצדדים ישתתפו בו יחדיו. לא ברור מה יהיה חלקו בתשלום של כל אחד מהצדדים, אך זהו הסכם יוצא דופן שבו חברה ציבורית מממנת ייצוג לנושא משרה גם לאחר הרשעתו בפלילים. על פי הערכות בתחום המשפטי, עלות הייצוג של השניים הסתכמה לכל הפחות במיליון דולר.

לפני כשבועיים הרשיע בית המשפט המחוזי את מנכ"ל שופרסל לשעבר, רוזנהויז, וסמנכ"ל הסחר לשעבר, גידור (המכהן כיום כמנכ"ל הום סנטר), בעבירות של הפרת תנאי המיזוג עם קלאבמרקט ובארבע עבירות של ניסיון לעשיית הסדר כובל מול הספקים הגדולים. הנאשמים זוכו מהאישום בהפרת תנאי מיזוג לגבי חברת רזיט. השניים יוצגו על ידי עורכי דין ידועים בתחומם - עו"ד צבי אגמון יצג את רוזנהויז ואילו את גידור יצג עו"ד נתי שמחוני. בענף מעריכים כי עלות הייצוג שנמשך על פני כמה שנים וכלל שלושה הליכים שבהם משולם שכר טרחה - חקירת רשות ההגבלים, שימוע בפרקליטות והמשפט עצמו - היתה לכל הפחות חצי מיליון דולר לנאשם ומיליון דולר לפחות לשני הנאשמים.

חוק החברות קובע כי חברה רשאית לשפות נושא משרה על הוצאות משפטיות במקרה שבו זוכה מאישום שיוחס לו. רוזנהויז וגידור זוכו מסעיף אישום אחד בלבד של אי קיום תנאי מיזוג. מנגד, השניים הורשעו בשורה של סעיפי אישום אחרים של עבירות הגבלים עסקיים כגון אי קיום תנאי מיזוג ונסיון לבצע הסדר כובל. לאור זאת, ספק אם שופרסל תוכל להצדיק מתן מימון מלא או אפילו מימון חלקי משמעותי של הוצאות המשפט של השניים.

"ההסכם בין שופרסל לרוזנהויז וגידור לא היה צריך להיחתם; מדובר במהלך שהוא לא פחות מחוצפה, ונוגד התנהלות של ממשל תאגידי תקין", אומר עו"ד אסף ברם, שותף במשרד ברם, סלוקי ושות', מרצה לדיני תאגידים וניירות ערך במסלול האקדמי של המכללה למנהל. "כל חלוקה בהשתתפות בתשלום הוצאות ההתגוננות היא אסורה, בוודאי כשמדובר בחברה ציבורית, שיש לה בעלי מניות מהציבור, כי למעשה החברה לקחה חלק מנכסי החברה ונתנה אותם לרוזנהויז וגידור.

אלי גידור (מימין) ואפי רוזנהויז בבית המשפטצילום: אמיל סלמן

"בנוסף, אם אתה כבר משלם לעבריינים שהורשעו בזמן שעבדו אצלך אתה יוצר תמריץ לאנשים שעובדים אצלך לעבור עבירות - וזה משהו שלא מתקבל על הדעת מבחינה חברתית חברתית".

לדברי ברם, בעלי מניות המיעוט יכולים לדרוש את הסכומים הללו בחזרה בהליך של תביעה נגזרת. "כאשר בעל מניות מיעוט למד בדיעבד על פעולה שנעשתה שלא כדין בנכסי החברה הציבורית הוא יכול לפנות לפנות ליו"ר החברה בדרישה להחזיר את הכסף לקופת החברה", הוא מסביר. "במקרה שהיו"ר מסרב הוא יכול לפנות לבית המשפט ולהגיש תביעה נגזרת החברה תחת העילה שאם החברה לא פועלת בכדי להחזיר לעצמה נכסים הוא עושה זאת בשמה. אם התביעה תצליח, הכסף יחזור לקופת החברה ומי שהגיש את התביעה הנגזרת יקבל מענק של אחוזים בודדים מהסכום הכולל בגין הטרחה".

שופרסל היא חברה ש–47% ממנה בבעלות הציבור. עלות שכרו של רוזנהויז, שפרש משופרסל בדצמבר 2011, לאחר שכבר נפתחה נגדו חקירת רשות ההגבלים, הסתכמה ב־2011 ב–2.5 מיליון שקל ב־2011 ועם מענק, אופציות ותשלומים בגין פרישה קיבל רוזנהויז 6.9 מיליון שקל. בכל שנות עבודתו היתה העלות 46 מיליון שקל במצטבר. גידור פרש מהרשת בסוף 2012 ונהנה ב–2012 משכר בעלות 2.5 מיליון שקל, שכלל מענק הסתגלות בסך של יותר מ–870 אלף שקל.

אפי רוזנהויז סירב להגיב. תגובת אלי גידור לא נמסרה. משופרסל נמסר בתגובה: "הנושאים הקשורים לייצוג המשפטי בתיק חוסים תחת חיסיון עו"ד־לקוח". מקבוצת בן משה־אלשטיין נמסר: "מכיוון שטרם היה קלוזינג בעסקה ואי.די.בי עדיין לא עברה לבעלותינו אין לנו שליטה על החלטות שנעשו. לאחר שהחברה תעבור לידינו נבדוק את הדברים המצריכים בדיקה בחברה ונוודא שזכויותיו של איש אינן נפגעות".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker