בית הדין לעבודה: "מעריב" ישלם 100 אלף שקל פיצויים לחגי מטר

בן צבי בתגובה: "אנו דוחים מכל וכל את החלטת בית המשפט. חגי מטר הצהיר בעצמו כי השתתף בהפגנות אלימות כנגד חיילי צה"ל בבלעין וככזה הוא נמצא מחוץ לגבולות הלגיטימיות של הציבוריות הישראלית"

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר

בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב קבע היום כי עיתון "מעריב" יחויב להמשיך להעסיק את העיתונאי חגי מטר, ואף לשלם לו פיצויים בהיקף של 100 אלף שקל בגין הליך פיטוריו. בית הידן דחה את טענות "מעריב" כי אינו מחויב להעסיק את מטר בשל דעותיו הפוליטיות והעובדה שהוא סרבן שירות בצה"ל.

מטר שימש יו"ר ועד הפעולה הזמני של עובדי "מעריב", והוביל את המאבק של עובדי העיתון סביב המאבק באי.די.בי ששלטה בעיתון, ובמעבר לידי הבעלים החדש שלמה בן צבי. בית הדין קבע בצו זמני כי מטר ימשיך להיות מועסק בעיתון, אך העיתון יוכל לזמנו לשימוע בהתאם לדין. כבר למחרת קיבל מטר זימן לשימוע, ואף נתלה שלט בבנין האוסר על כניסתו.

בארגון העיתונאים של ההסתדרות נטען באמצעות עורכי הדין אמיר באשה, מיה פרי אלתרמן, איריס ורדי ושי תקן, כי העובדה שמטר זומן לשימוע יום לאחר ההחלטה מעידה כי המהלך נעשה שלא בתום לב וכי לא הוצע למטר אף תפקיד אחר.

מנגד, ב"מעריב" הסבירו, באמצעות עורכי הדין יעל דולב ואיתמר נצר, כי הפיטורים נעשו כחלק מהליך ההתייעלות בעיתון. ב"מעריב" גם הדגישו כי בשל עמדותיו הפוליטיות של מטר, שהפגין בעבר בבלעין נגד גדר ההפרדה, הרי שהיא רשאית שלא להעסיקו. נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה קבעה בעמדתה כי לדעותיו הפוליטיות של מטר אין רלוונטיות לעבודתו כעיתונאי, וכי אין להפלות אדם על רקע עמדותיו הפוליטיות.

בהחלטת בית הדין נכתב כי "אין חולק כי מר מטר הוא סרבן מצפון, וככזה לא שירת בצה"ל ואף ריצה תקופת מאסר של שנתיים בשל כך... זו היתה בחירתו ועל כל שילם את המחיר", נכתב. "אלא שתמוה בענינו מה טעם מצא העיתון לעוט על מידע זה... מדובר בטענות צדקניות ובלתי לגיטמיות".

בנוגע להליך השימוע שנעשה למטר קבע בית הדין כי על סמך העדויות "לא נערכה כל בדיקה רצינית ואמיתית בנוגע לשיבוץ של מטר. מכאן שמהות השימוע לא קוימה וכדברי ההסתדרות מדובר בהליך טקסי וריק מכל תוכן ממשי". בית הדין גם הזכיר את "האופן המבזה" שבו נאסרה כניסתו של מטר לעיתון.

בית הדין פסק כי "מעריב" ייאלץ להמשיך להעסיק את מטר, לרבות תשלום כל הזכויות הסוציאליות שלו, וכן תשלם לו 100 אלף שקל פיצויים ללא הוכחת נזק. "מעריב" ייאלץ לשלם גם הוצאות משפט בהיקף של 10,000 שקל.

המו"ל והעורך הראשי של עיתון "מעריב" ו"מקור ראשון", שלמה בן צבי, מסר בתגובה: "אנו דוחים מכל וכל את החלטת בית המשפט ונערכים להגיש ערעור על הפסיקה לבית המשפט העליון. לא יעלה על הדעת שבמדינת ישראל בית המשפט יפגע פגיעה אנושה בחופש העיתונות ויכתיב לעיתון את מי להעסיק כעובד או ככתב. חגי מטר הצהיר בעצמו כי השתתף בהפגנות אלימות כנגד חיילי צה"ל בבלעין וככזה הוא נמצא מחוץ לגבולות הלגיטימיות של הציבוריות הישראלית".

יו"ר ארגון העיתונאים, יאיר טרצ'יצקי, מסר: "טוב לראות שהצדק יצא לאור, שוב, ושבית הדין לעבודה ממשיך להגן על עיתונאים שמובילים התארגנויות מפני התנכלויות של המעסיק. אנו מקווים שהנהלת מעריב תלמד את הלקח מכל הפרשה ותשכיל לנהל יחסי עבודה קיבוציים תקינים מול נציגות העובדים".

אבי ניסנקורן, יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, מסר: "הזכויות הבסיסיות במדינה מאפשרות לכל עובד להתאגד מבלי לחשוש משרירות ליבו של המעסיק. בית הדין העביר היום מסר מפורש לכלל המעבידים והעניק רוח גבית לציבור העובדים שמעוניינים להגן על הביטחון התעסוקתי באמצעות התאגדות במקום העבודה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker