עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

המו"לים הגדולים בישראל מחרימים את רשת סטימצקי, וייתכן כי החל בפברואר לא תוכל למכור את ספריהם בחנויותיה. חוק הספרים שייכנס לתוקפו בפברואר, קובע כי על רשתות הספרים להגיע להסכמים של תנאי סחר מול המו"לים עד לסוף השנה – כלומר, מחר. נכון לעכשיו, סטימצקי לא הגיעה להסכמים עם המו"לים הגדולים, למעט כנרת זמורה ביתן, וחתמה על הסכמים רק עם תשעה מו"לים, רובם קטנים, מתוך עשרות מו"לים.

עם הוצאות הספרים שעמם סטימצקי לא חתמה על הסכם נמנות בין היתר ידיעות ספרים, כתר ספרים, עם עובד, מודן ואופוס. המשמעות היא שייתכן כי החל בפברואר לא תוכל סטימצקי למכור ספרים חדשים של אותם מו"לים שלא חתמה אתם על הסכם, אלא אם תקבל ארכה מהמדינה.

בהתכתבות במייל, שהגיעה לידי TheMarker, כתב דובי איכנולד מידיעות ספרים לממונה על חוק הספרות והסופרים בישראל, דני טל, וכיתב גם מו"לים רבים, כי טרם חתם על הסכם מול הרשתות, והסביר כי הדבר נובע מכך ש"הפערים גדולים, והפחדים עוד יותר גדולים".

המשנה למנכ"ל סטימצקי, רונן כהן, ענה אתמול למייל ולכל המכותבים לו, ובפנייה לממונה על חוק הספרים האשים את המו"לים בחרם מתואם על סטימצקי ועבירה על חוק ההגבלים העסקיים: "סטימצקי מנסה זה כמה שבועות לחתום על הסכמים עם המו"לים בהתאם להוראות חוק הסופרים. עד היום, יומיים לפני המועד האחרון בחוק לחתימת הסכמים עם המו"לים, רק תשעה מעשרות המו"לים הגיעו להסכם עם סטימצקי. התנהגות זו מעוררת חשד כבד שהמו"לים תיאמו במשותף ביניהם להחרים את סטימצקי, עד שסטימצקי תסכים לתנאים המסחריים שהם מבקשים.

חנות סטימצקי בתל אביבצילום: דניאל צ'צ'יק

"המייל משלח דב אייכנוולד לכל המו"לים, שבו הוא מעדכן אותם שקבוצת ידיעות עוד לא חתמה על ההסכם, נועד לעודד את המו"לים להמשיך להחרים את סטימצקי וליידע את כולם שאף אחד לא נכנע ושימשיכו בדרכם זו. התנהגות זו היא הפרת הוראות חוק ההגבלים העסקיים, ואתה כממונה על חוק הסופרים חייב להפסיק התנהגות זו מיידית.

גיל תגר, בעלי ההוצאה לאור אופוס, ענה גם הוא למייל וכתב בין היתר כי "נתבקשתי להנחת 'שחיטה' מסטימצקי. זו בקשה שלא אוכל למלא, מהטעם הפשוט שלא תהיה הצדקה כלכלית להמשך פעילותי כמו״ל בישראל". בשיחה עם TheMarker אמרו המו"לים כי הם לא מתכוונים לוותר לסטימצקי, שדורשת מהם הנחה של 63% על המחיר הקטלוגי של ספרים. "אנחנו לא נתאבד כדי למכור בסטימצקי, ואין לנו בעיה שסטימצקי ימכרו ספרים של כמה הוצאות לאור קיקיוניות, אבל אנחנו לא נהיה שם בתנאים שהם דורשים מאתנו. אנחנו מוציאים 200 כותרים בשנה, ובסופו של דבר סטימצקי לא תוכל בלעדינו. מי שחוקק את החוק הזה, היה צריך להביא בחשבון שיקרה כזה דבר, אבל השאירו את הנושא פתוח - וזה מה שקרה", אמר עודד מודן מהוצאת מודן.

"סטימצקי דרשו ממני הנחה של 63% מהמחיר הקטלוגי של ספרים, ואני לא יכול לחיות עם מצב כזה. אני מעדיף לא למכור מאשר למכור במחיר הזה", אמר מו"ל גדול אחר. "מתוך כל ההוצאות הגדולות, רק כנרת זמורה ביתן חתמו על הסכם, כי כך גם צומת ספרים תקבל הנחה לא הגיונית. זו בדיוק הבעיה עם דואפול סטימצקי־צומת ספרים והבעלות האנכית בין צומת ספרים וכנרת זמורה ביתן (אבי שומר, כנרת זמורה ביתן ומודן מחזיקות בצומת ספרים)". לדברי המו"לים, אחת הסיבות לגידול בהנחה שדורשת סטימצקי היא הכוונה למכור את הרשת, שבבעלות קרן מרקסטון, עד אמצע 2015.

חוק הספרים קובע בין היתר כי במהלך 18 חודשים מתאריך ההוצאה לאור של ספר ("תקופת ההגנה") לא ישתנה המחיר לצרכן, וכי חנות ספרים לא תהיה רשאית למכור לצרכן את הספר במחיר שהוא נמוך מהמחיר לצרכן, למעט בתקופות ההנחה שייקבעו בחוק. כלומר, המבצעים על ספרים חדשים ייפסקו והרשתות יוכלו להציע מבצעים רק על ספרים "ישנים".

משרד התרבות והספורט, שיזם את החוק הנוכחי, טען כי הוא יוביל לכך שהמחיר הנקוב לצרכן של ספר בודד יהיה נמוך בעשרות אחוזים מהמחיר המומלץ לצרכן כפי שהוא כיום, ויהיה 60 שקל בממוצע. זאת, בניגוד למצב כיום, שבו ספרים נמכרים במבצעים אטרקטיביים המחייבים את הצרכנים לקנות כמה ספרים כדי ליהנות ממחיר מבצע.

עם זאת, בבדיקה שביצע TheMarker בקרב המו"לים התברר שהמחיר הנקוב של הספרים יהיה גבוה בהרבה מכוונת המחוקק ויעמוד על כ–80 שקל, וכי בנוסף, רשתות הספרים גם אינן מתכוונות לצאת במבצעים על ספרים שאינם חדשים - שהושקו לפני כניסת החוק לתוקף - כך שהצרכן ייצא מופסד משני הכיוונים. כמה מהמו"לים טענו כי מחירו של ספר יהיה גבוה בשל ההנחה שדורשת מהם סטימצקי, העומדת על 63% ממחירו הקטלוגי של הספר.

מסטימצקי וידיעות ספרים סירבו להגיב.

ממשרד התרבות נמסר בתגובה: "שוק הספרים הוא שוק חופשי, ומשרד התרבות מצפה מהגורמים הפועלים בשוק לגלות אחריות ולהגיע ביניהם להבנות מסחריות לטובת הצרכנים, כך שיוכלו להמשיך ליהנות מספרות ישראלית עברית איכותית ומגוונת, ובמקביל יאפשרו לסופרים לקבל גמול הולם וראוי תמורת יצירתם. כבר עתה מסתמן כי החוק להגנת הסופרים והספרות פותח את הדלת לתחרות ומעניק הזדמנות לכניסתם של כוחות חדשים לשוק, שעד כה נחסמו בשל הדואפול והבעלות הצולבת שבו. בכל מקרה, לבקשת משרד התרבות יתקיים בשבוע הבא בוועדת החינוך, התרבות והספורט של הכנסת דיון לקראת כניסתו של החוק לתוקף, ובמסגרתו תיבחן גם סוגיית ההסכמים המסחריים בין הרשתות לבין המו"לים".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker