שחקנית חדשה בשוק: קרביץ תתחיל למכור ספרים ב-75 סניפיה

"נוצרה הזדמנות מעולה להיכנס לתחום הזה; ברגע שהיו שני שחקנים שהתחרו בענף ועשו מבצעים של 4-3 ספרים במאה שקל - לא היה סיכוי להתחרות בשוק הזה", אומר מנהל השיווק של קרביץ

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

מחירי הספרים בדרך לעלות וקרביץ רוצה גם: רשת הציוד המשרדי קרביץ תיכנס לענף הספרים כשתתחיל למכור ספרים ב-75 סניפיה. כך לדברי עדי חלילה, מנהל השיווק של קרביץ. בימים אלה נמצא ענף הספרים לפני צומת מכריע לאור חוק הספרים שאמור להיכנס לתוקפו בפברואר 2014. מו"לים רבים אמרו כי עקב ההנחות הגדולות מהמחיר הקטלוגי שדורשת מהם רשת סטימצקי, המחיר הקטלוגי של ספרים יהיה גבוה וינוע סביב 80 שקל. זאת בניגוד לכוונת משרד התרבות והספורט, היוזם חוק כי מחירי הספרים יעמדו על כ-60 שקל.

כיוון שלפי חוק הספרים במהלך 18 חודשים מתאריך ההוצאה לאור של ספר (תקופת ההגנה) חנות ספרים לא תהיה רשאית למכור לצרכן את הספר במחיר הנמוך מהמחיר לצרכן, מחיר הספרים החדשים יהיה גבוה ולא ינתנו עליהם מבצעים, למעט בתקופות הקבועות בחוק, כמו שבוע הספר.

חנות קרביץצילום: עופר וקנין

"נוצרה הזדמנות מעולה להיכנס לתחום הזה. ברגע שהיו שני שחקנים שהתחרו בענף ועשו מבצעים של 4-3 ספרים במאה שקל לא היה סיכוי להתחרות בשוק הזה", אומר חלילה.

מנכ"לית סטימצקי איריס בראל ובעלי צומת ספרים, אבי שומר, טענו שאין בכוונתם להציע מבצעים גם על ספרים "ישנים", שעליהם לא חל החוק ולכן ניתן לקיים בהם תחרות מחירים, לאחר שנים של תחרות עזה בין הרשתות. בקרביץ אומרים כי בכוונתם "להציע מבצעים אטרקטיביים על ספרים 'ישנים' וכן בתקופות שניתן לצאת בהן במבצעים, כמו שבוע הספר וחגים מסויימים".

בקרביץ שואפים להחזיק ב-15% מענף הספרים בתוך שנה. לדברי חלילה, במארס יפתחו מחלקות ספרים גדולות בסניפים חדשים שפותחת הרשת ובנוסף, לדבריו, היא תהיה שחקנית משמעותית בחודש יוני, בו חל שבוע הספר. לפי חוק הספרים, כל מו"מ בין הרשתות למו"לים צריך להסתיים עד סוף השנה, כדי שהרשתות יוכלו למכור את ספרי המו"לים ב-2015. "אנחנו במירוץ מול המו"לים בנושא הזה ונמצאים בשלב מתקדם מולם", אמר חלילה.

"כיום ענף הספרים נשלט על ידי דואפול סטימצקי-צומת ספרים. כניסה של שחקן שלישי משמעותי בהחלט יכול לשנות את הענף. התחרות בין המו"לים תישאר ואם הרשתות יגבו הנחות יותר נמוכות מהמו"לים הספרים יוכלו להיות זולים יותר. יהיו יותר נקודות מכירה והשירות יהיה יותר טוב", אומר בכיר מקרב המו"לים אך מסייג: "אופיס דיפו ניסתה את מזלה בתחום ללא הצלחה. הם באו למו"לים בדרישות מפליגות והמו"לים לא שיתפו איתם פעולה".

"ככל שיהיו יותר שחקנים זה יהיה יותר טוב. עם זאת אני לא מאמין שזה ישפיע על המחירים לצרכן", אמר מו"ל גדול אחר.

המתחרים ניסו לשדר 'עסקים כרגיל': לדברי בכיר באחת מרשתות הספרים הגדולות, "זה לא ישנה את המחירים בענף. לפי החוק החדש המו"לים קובעים את מחיר הספרים. אם הם לא יחתמו עם המו"לים על הסכמים תוך יומיים הם גם לא יוכלו למכור ספרים ב-2014. הם לא יהיו שחקן משמעותי ולא ישפיעו על הענף".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker