מגה זזה לאט בעולם שמשתנה מהר

התוכנית של מגה יוצאת לפועל באופן הדרגתי ולא ברור, ומשאירה צרכנים מבולבלים

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

לפני כשנה מונה לתפקיד מנכ"ל מגה קמעונות מוטי קרן, לשעבר מנכ"ל חברת מוצרי הצריכה יוניליוור. המשימה שעמדה בפניו לא היתה פשוטה – מגה איבדה לקוחות, צללה בנתחי השוק, הציגה תוצאות כספיות לא טובות ונתפשה כיקרה בעיני הצרכנים, ובצדק.

קרן החליט לא לחפף, ובחודשים האחרונים הוא מוציא לפועל, בשלבים, את התוכנית האסטרטגית החדשה של החברה. וזו בדיוק הבעיה – התוכנית יוצאת לפועל בשלבים אטיים מדי, באופן הדרגתי מדי ולא ברור מספיק, שמשאיר את הצרכנים מבולבלים וחסרי אמון במותג מגה, אפילו יותר ממה שהיו קודם.

היום השיקה מגה קמעונות רשת חדשה נוספת – הצרכניה של YOU - שתציע מחירים נמוכים בתוך הערים. רק בנובמבר השיקה את רשת הדיסקאונט YOU, שכוללת עד כה שלוש חנויות, ותחליף בהדרגה את מגה בול, שתמשיך לפעול חלקית עד סוף 2014. במקביל, היא החליטה להעלות מהאוב את פורמט ההיפר־מרקטים מגה, שמחקה לפני שנתיים. בעבר שופרסל ומגה החליטו שפורמט ההיפר־מרקטים רחבי הידיים כבר לא רלוונטי, ומחקו אותם. עכשיו, מתברר, זה שוב רלוונטי. בנוסף, לפני כחודש החברה הודיעה שהיא תוריד את מחירם של 1,000 מוצרים ברשת העירונית מגה בעיר, כך שגם היא מתיימרת להיות זולה עכשיו. מבולבלים? גם אנחנו.

הצרכנייה של YOUצילום: שי וליץ - לם וליץ סטודיו

לדברי קרן, בחודשים הקרובים יושקו רק שניים־שלושה סניפים של הצרכניה של YOU, והפריסה של הרשת האחרת, YOU, תושלם עד סוף 2014. עד אז החברה תצטרך לתחזק שישה מותגים שונים, וגם לאחר השלמת השינוי היא תישאר עם שני מותגי אב – YOU ומגה – שיצטרכו לפעול זה לצד זה.

מגה כבר היתה צריכה לדעת שהצרכנים לא מחכים - לא לה, ולא לאף רשת אחרת. עד שתסיים להחליט מהו המותג המוביל שלה, הם כבר ימצאו לעצמם מקום אחר לערוך בו את הקניות, ואז כבר יהיה קשה מאוד להחזיר אותם לפתחה.

כך, למשל, הסניף של מגה בול בפתח תקוה עובר בימים אלה שיפוץ, שבסופו ייהפך לסניף YOU. בינתיים, הסניף נראה מוזנח ולא אטרקטיבי. לא הרחק ממנו, נפתח סניף של COST 365, ובינתיים, הסניף של רשת אושר עד, שפועל באזור, מתחזק.

הרעיונות של מגה, בחסות קרן, יכולים להיות מעניינים ואף מחויבי המציאות, אך כמו תמיד הם מתנהלים לאט מדי ומאוחר מדי. כבר בדו"חות הכספיים של הרבעון השני של 2012 הצהירה החברה שעד סוף 2013 תהיה עם רשת דיסקאונט, תחת פורמט שאינו מגה בול, שתמנה 15 סניפים. והנה הגיע התאריך המובטח, והרשת החדשה מונה כאמור שלושה סניפים בלבד. באותה מידה גם לא ברור אם אכן תעמוד בהצהרתה הנוכחית לפתוח 20–30 סניפים של YOU עד סוף 2014, ובעיקר לאור העובדה שפתיחת כל סניף מצריכה השקעה של מיליוני שקלים.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker