כישלון מהדהד ללאודר ולאנשיו

אנשי לאודר הם שקיבלו אחריות על הערוץ בשנה האחרונה, והם שרשמו כישלון חרוץ

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר

לא כך ציפה רון לאודר שיתגלגלו הדברים בהשקעתו בערוץ 10. בסוף 2012 עמד לאודר על במה במסיבת עיתונאים חגיגית והכריז כי הוא מתחייב להשקיע 80 מיליון שקל, אם המדינה תעמיד מצדה הלוואה בגובה 60 מיליון שקל עבור חובות רגולטוריים ישנים של הערוץ. אנשי לאודר והנהלת הערוץ טענו בפניו שוב ושוב כי הערוץ יכול להגיע לאיזון, אם רק יסכים לעוד הזרמה קטנה.

שנה אחרי, לאודר יוצא עם הזרמה של כמעט 180 מיליון שקל, כשהוא חבוט תדמיתית מההשקעה, כעוס ופגוע. כבר עם חתימת ההסכם הוערך ב–TheMarker כי 80 מיליון השקלים לא יספיקו לערוץ, והוא יזדקק להזרמה נוספת של עשרות מיליוני שקלים. באמצע 2013 התמונה החלה להתבהר, שורת תוכניות מושקעות שהעלה הערוץ התבררו ככישלון ברייטינג ובהכנסות, והערוץ החל לאבד גובה גם בחדשות. שוב ושוב נסעה הנהלת הערוץ לפגישות עם לאודר בניו יורק ובאירופה במטרה לבקש הזרמות כספים נוספות.

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים - לחצו כאן

רון לאודרצילום: דניאל בר און

עד לפני שלושה חודשים, אנשי לאודר והנהלת הערוץ הכחישו כי העניינים הסתבכו. "הכל עובד לפני התוכנית העסקית", הם טענו - בעוד הם מנסים לשכנע את לאודר להגדיל הזרמות בניו יורק. "התקיימו דיונים שקשורים להתרחבות בינלאומית", הם הסבירו פגישה נוספת בלונדון, ודחו כל טענה על מצוקה תזרימית קשה של הערוץ. בפועל, מתחת פני השטח ללאודר נמאס. כבר לפני כחודשיים הוא הפסיק להאמין להבטחות מצד אנשיו והנהלת הערוץ כי מצב הערוץ ישתפר, והחליט סופית לעזוב אותו. התכנון היה להרחיק לאט לאט את אור הזרקורים מלאודר ואנשיו. הצעד הראשון היה לפני כחודשיים - חזרת מימן לתפקיד היו"ר, בעל כורחו. הטיעון הרשמי לכך היה המאבק בין לאודר לארנון מילצ'ן (שמחזיק ב–24% מהערוץ), שדורש מלאודר החזר על השקעתו, אך בפועל אנשי לאודר החלו לרדת למחתרת.

השלב השני היה העסקה התמוהה עם הפרסומאית יפית גרינברג. הרבה גבות הורמו לאחר הפרסום על החתימה. גרינברג טענה שמאחוריה עומדת קבוצת משקיעים, ושביכולתה לשפר ב–50% את הכנסות הערוץ מפרסום. כיום כולם מבינים שהעסקה מעולם לא היתה רצינית, וכל מטרתה היתה להוציא את לאודר מהתמונה בלי שיספוג את האש סביב סגירת הערוץ. גרינברג נסחפה בשלב הראשון אחר חלומה להחזיק בערוץ טלוויזיה, אך ברגע שהתברר היקף החובות היא עשתה צעד אחורה והעסקה בוטלה.

בשורה התחתונה, אנשי לאודר הם שלקחו אחריות על הערוץ בשנה האחרונה, והם שרשמו כישלון. למרות התאוששות משמעותית ברייטינג של החדשות בחודשים האחרונים, השנה התאפיינה במגמת ירידה בצפייה ובהכנסות. המנכ"ל שגייסו, רפי גינת, לא הצליח בשנתו הראשונה לעמוד ביעדים של הפסד של כ–50 מיליון שקל, וההפסד הוכפל. למעשה, זו היתה שנת השיא של הערוץ בהיקף ההזרמות שלהן הוא נזקק, ושנת השפל מבחינת רייטינג.

ואולם חייבים להודות על האמת - לא הכל היה בידי אנשי לאודר. התוכניות שרשמו כישלון חרוץ ברייטינג, בהן "הכפר", "הרווק", ו"אקסטרים מייקאובר", יצאו לדרך עוד לפני תקופת לאודר ולפני מינוי גינת. בנוסף, הערוץ נאלץ לשלם כ–24 מיליון שקל דמי זיכיון שלא נכללו בתוכנית העסקית, משום שבעת חתימת ההסכם עם המדינה בסוף 2012 נקבע כי תצא לדרך החקיקה לאיחוד הרגולציה בטלוויזיה ויבוטלו דמי הזיכיון. בערוץ גם מציינים את איבוד התוכנית "הישרדות", שנמצאת כיום בהליכים משפטיים מול רשת, כמשתנה נוסף שגרם לחוסר העמידה בתוכנית העסקית.

יש עדיין כאלה שמאמינים שבשנה הבאה הערוץ יתאושש, אך לאודר כבר לא יהיה שם - הוא הבין את הטעות שעשה ואיבד אמון בערוץ.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker