לידיעת הגולשים

מחירי הכניסה לחרמון יירדו ב-30% בעוד כשבוע

"אם יבקשו מאיתנו גם להוריד 30% מהמחיר וגם לשלם 5% תמלוגים, ניהול האתר יהפוך ללא כלכלי עבורנו", אמר יו"ר אתר החרמון, יעקב שוחט ■ המחירים עבור גלישה (סקי פס) והשכרת ציוד ייוותרו כפי שהם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מחירי הכניסה לאתר החרמון צפויים לרדת בכ-30% בתוך שבוע עד שבועיים. שר האוצר, יאיר לפיד, חתם על הסכם בהמשך ליוזמת משרד השיכון והבינוי, הקובע בין היתר כי מחירי הכניסה לאתר החרמון יירדו. המחירים עבור גלישה (סקי פס), השכרת ציוד ועוד ייוותרו כפי שהם.

כניסה לאתר החרמון עולה למבוגר 49 שקל ולילדים בני 12-3 וסטודנטים - 42 שקל. עלייה ברכבל מבקרים עולה למבוגר 43 שקל ולילד - 38 שקל. עם זאת, מרבית ההכנסות של חברת אתר החרמון, שבבעלות מושב נווה אטי"ב, מגיעות מהגולשים שמשלמים 250 שקל לסקי פס יומי, 140 שקל עבור ציוד סקי למבוגר, 120 שקל עבור ציוד סקי לילד ו-200 שקל לאדם לשיעור סקי של שלושה משתתפים. מחירים אלה לא צפויים לרדת בעקבות ההסכם.

אתר החרמון. "כל ההוצאות נופלות עלינו"צילום: ירון קמינסקי

כבר לפני יותר משנה פורסם כי מועצת מקרקעי ישראל תחתום על הסכם עם חברת הר חרמון, שיביא לירידה במחיר הכניסה לאתר החרמון ולפיקוח מחירים של משרד התיירות. לפי ההסכם המתגבש, חברת הר חרמון תשלם תמלוגים שנתיים בסך 5% מהכנסותיה מכל הפעילות באתר. בנוסף, החברה תחכור את הר החרמון לתקופה של 49 שנה, רטרואקטיבית משנת 1996. לפני כחודש פורסם כי מועצת מקרקעי ישראל אישרה את ההחלטה על הסכם חכירה חדש, במסגרתו יוזלו המחירים בחרמון ב-30% וזאת במימון כספי התמלוגים שישולמו למדינה. הסכם זה עבר לאישורו של שר האוצר.

כעת, משר האוצר חתם על ההסכם וצפויה להתכנס ועדת משנה של רשות מקרקעי ישראל לאישורו, בראשות מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, שלמה בן אליהו. ממשרד השיכון והבינוי אמרו כי "הוועדה תתכנס בימים הקרובים ומיד לאחר מכן המחירים ירדו". לדבריהם, ההסכם לא דורש הסכמה מצד אנשי אתר החרמון וכי ההחלטה מחייבת אותם מרגע שתיכנס לתוקף.

חוזי החכירה הראשונים שנחתמו בין רשות מקרקעי ישראל (אז מינהל מקרקעי ישראל) לבין הסוכנות היהודית, כללו את שטח המגורים של היישוב נווה אט"יב, שטח אתר החרמון ושטחים חקלאיים. החל מאמצע שנות ה-80, שטח האתר הוצא מהשטחים שנכללו בחוזים, והחוזה האחרון בין הרשות לבין הסוכנות היהודית נחתם ב-1996. מאז לא חודשו החוזים בין רשות מקרקעי ישראל להסתדרות הציונית ולמושב, ולא הועברו תשלומים למדינה בגין הפעלת האתר - אלא רק תשלומי דמי חכירה על שטחי המגורים והחקלאות של המושב, ששולמו לרשות.

יו"ר אתר החרמון, יעקב שוחט, אמר בתגובה כי בחודש האחרון, מאז שפורסם כי ההחלטה התקבלה במועצה, לא נתקבלה אצלם פנייה מצד משרד הבינוי והשיכון או מועצת מקרקעי ישראל. "אנחנו מאוד נשמח על הסכם שייתן לנו זכויות חכירה למשך 49 שנה אבל אף אחד לא דיבר איתנו ואנחנו ניזונים רק מהתקשורת. אם יבקשו מאיתנו גם להוריד 30% מהמחיר וגם לשלם 5% תמלוגים, ניהול האתר יהפוך ללא כלכלי עבורנו וככל הנראה נצטרך למצוא דרך ביניים שנוכל לחיות איתה ביחד עם הגורמים המוסמכים.

"אנחנו גוף לא נתמך וכל ההוצאות נופלות עלינו - פינוי השלג, פיזור מלח, קווי אוטובוסים שמעלים מבקרים מהחנייה, ביטוח שעולה 2 מיליון שקל בשנה, רופא שעולה 1,500 שקל ליום וכן הלאה. יש גם שנים שאנחנו גם מפסידים כסף". על פתיחת האתר למבקרים אמר כי ככל הנראה האתר ייפתח רק ביום שלישי או רביעי הבא לאחר שתעבור הסופה הגדולה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker