נתי טוקר

עוד התפטרות מוועדת שחם: פנינה שנהב, שהיתה בעלת הניסיון והידע בתחום הפרסום בוועדה, החליטה אתמול להתפטר מתפקידה בוועדה ולא תיקח חלק במסקנות המתגבשות לשוק הטלוויזיה. התפטרותה של שנהב מצטרפת להתפטרות היועץ הכלכלי דוד בועז לפני ארבעה חודשים. הרקע להתפטרות שנהב הוא חילוקי דעות סביב ההמלצות המתגבשות והעובדה שאין לה זכות הצבעה בוועדה.

ועדת שחם היא ועדה המייעצת לשוק הטלוויזיה שהוקמה על ידי הרשות השנייה. בראש הוועדה עומד יו"ר ועדת הטלוויזיה ברשות השנייה, יעקב שחם, וחברים בה ארבעה חברי מועצה נוספים: יו"ר ועדת הכספים של הרשות, אייל דה פאו, יו"ר ועדת המחקר, ד"ר מיכל שפירא, יוכי פלר ואייל מלובן. לצדם, מונו לוועדה מומחים חיצוניים – בועז שהיה אמון על הצד הכלכלי, שנהב (לשעבר סמנכ"לית בבזק ומשנה למנכ"ל ערוץ 10) בעלת מומחיות בתחום הפרסום, וחוקר התקשורת פרופ' גבי וימן. עם זאת, למומחים החיצוניים לא ניתנה זכות הצבעה בנוגע למסקנות.

הוועדה המייעצת הוקמה בסוף 2012 ואמורה היתה להגיש בתוך ארבעה חודשים (עד אפריל 2013) המלצות לשינויים ברגולציה בשוק הטלוויזיה המסחרית. ואולם, מינוי הוועדה הוארך עד ינואר 2014 לאור עיכוב בהגשת המסקנות. הוועדה בחנה סוגיות מהותיות בתחום - כמו תוכן שיווקי והגדרות סוגה עילית. הוועדה היא חיצונית, אבל הרשות היתה אמורה לאמץ את מסקנותיה ולפעול ליישומן - אם באמצעות שינוי הכללים ברשות השנייה ואם באמצעות הצעות לשינויי חקיקה.

מסקנות הוועדה שקשורות לתחום הפרסום עוררו זעם רב בקרב משרדי הפרסום וזכייניות הטלוויזיה. הוועדה התכוונה להגביל את נתח השוק של שחקן בודד בתחום רכש המדיה ל–15%–17%. במשרדי הפרסום טענו כי אין לוועדה סמכות לדון בעניין, בעיקר לאחר שהממונה על הגבלים עסקיים, פרופ' דיויד גילה, קבע באחרונה כי חלקה של חברת רכש המדיה יוניברסל יוגבל ל–25%.

הרקע להתפטרותו של בועז היה בעיקר העיכוב בגיבוש המסקנות והחלטתו כי לא יוכל ליטול חלק בהמשך הדיונים. ואולם, בינו לבין שחם התגלעו גם חילוקי דעות. גם שנהב התנגדה לחלק מהמסקנות המתגבשות, אבל אמרה לפני ארבעה חודשים ל–TheMarker: "נכון לעכשיו אני מנסה להשפיע מבפנים". כעת, כאמור, החליטה שנהב להתפטר.

שנהב אישרה כי התפטרה. שחם מסר: "אני מודה לשנהב מאוד על תרומתה לוועדה ומאחל לה הצלחה רבה בהמשך".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

פנינה שנהבצילום: מוטי קמחי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker